Predátor: Betonová džungle je knižní adaptace stejnojmenného komiksu z roku 1989. Tento komiks de facto fungoval jako pokračování filmu Predátor a vyšel dříve než film Predátor 2. Je zřejmé, jak moc je film Predátor 2 tomuto komiksu podobný, což rozhodně není náhoda.
Paralely mezi komiksem/knihou a filmem Predátor 2
Oba příběhy se odehrávají v New Yorku, za vlny nebývalých veder a během války drogových gangů. V komiksu je dokonce scéna, kdy Predátor zaútočí na metro, kde všichni cestující vytáhnou zbraň. Tato scéna však v knize chybí; místo ní Predátor zaútočí na policejní střelnici.
Film Predátor 2 se zjevně inspiroval komiksem, ačkoliv rozsah inspirace je těžké přesně určit. Kniha samozřejmě poskytuje detailnější popisy, myšlenky postav a bohatější dialogy. Některé scény a prvky jsou více či méně upravené, některé jsou přidané. Příběh má pěknou atmosféru akčního filmu z 80. let, včetně hlášek a pár klišé, což je fajn.
Postavy a děj
Hlavním hrdinou je detektiv John Schaefer, bratr Dutche. V komiksu ani v knize není jeho křestní jméno uvedeno; pochází z jiných zdrojů. Jeho parťákem je detektiv Rasche, taktéž bez křestního jména. Schaefer je odvážný drsňák, hodně podobný svému bratrovi, zatímco Rasche je opatrnější a nechce riskovat, protože má ženu a děti. Oba jsou docela sympatičtí.
Děj hodně připomíná akční buddy cop film z 80. let. V New Yorku, za rekordního horka, naruší sraz gangů záhadný vrah - Predátor - který po sobě zanechává mrtvoly stažené z kůže. Případ jdou řešit Schaefer a Rasche, ačkoliv jejich nadřízený si to nepřeje. Schaefer však případ přesto dál řeší a dokonce se vloupá na místo činu, kde se utká s Predátorem, který na něj zjevně čekal. Predátor ho snadno porazí a označkuje si ho sledovacím zařízením. Schaefer mu ale stačí strhnout masku, a je mu jasné, že to není člověk. Vzpomene si na nejasné vyprávění svého ztraceného bratra Dutche, který se s něčím podobným setkal v džungli. Schaefer se vydává na místo finálního střetu Dutche s oním lovcem, aby se dozvěděl více.
Čtěte také: Betonová podlaha: detaily a postup
Časová osa a rozdíly
Původní komiks se odehrává 3 roky po filmu Predátor, zatímco kniha to změnila na 8 let. To znamená, že pokud se první film odehrává v roce 1987, pak se kniha odehrává v roce 1995, tedy před druhým filmem, který se odehrává v roce 1997. Jméno generála je v komiksu i v knize psáno „Philips“, ačkoliv ve filmu (na titulkách) je to „Phillips“. Dutch je tu sice zmiňován, ale neobjeví se. V komiksu se hrdinům ve finální scéně podaří zničit predátorskou loď raketometem.
Tato kniha je novelizací stejnojmenného komiksu, který v Česku vyšel až v rámci Dark Horse Omnibus v roce 2009 (Predátor Omnibus: Kniha první).
Zajímavosti a detaily
- Predátor tu je bezejmenná hrozba, na rozdíl od série AvP tu není žádná scéna z jeho pohledu, což mu dodává určitou tajemnost.
- Líbí se mi, že komiks/kniha pracuje s myšlenkou, že predátorské maskování nefunguje ve vodě. Tento prvek je znám i z počítačových her, ale moderní filmy to už ignorují (např. ve filmu Predátor: Kořist maskování v pohodě funguje, i když Predátor stojí uprostřed řeky).
- Další věc, která se líbí, jsou ty různé úvahy hrdinů o tom, jak funguje společnost Predátorů - proč vlastně loví a tak.
- Jedna část komiksu se odehrává ve městě Riosucio, v Kolumbii - tedy v Jižní Americe. Je tu řečeno, že děj filmu se odehrával právě v této zemi.
- Pobavila mě zmínka o Schwarzeneggerovi.
Poděkování a věnování
Kniha nese poděkování seržantu newyorské policie Adamovi Kasanoffovi a panu Markovi Verheidenovi, kteří poskytli podstatné informace k příběhu. Tuto knihu věnoval spisovatel Nathan Archer k uctění památky Kevina Petera Halla, herce, jenž ve filmech o Predátorech oblékal predátoří kostým. Kevin Peter Hall zemřel 10. dubna 1991 po krevní transfuzi, která obsahovala HIV.
Je to zcela jiný a jinak pojatý příběh než je filmový Predátor 2. Je to samozřejmě stále příběh o lovcích z vesmíru, kteří loví ozbrojené lidi, a příběh je o tom, co se stane, když se lovená zvěř sama vydá na lov. Půdorys je prostě dán a děj s poměrně překvapivými zápletkami a zvraty uhání k očekávanému závěru. Je to rychlé a napínavé čtení pro fanoušky PREDÁTORA.
Informace o knize
Knihu napsal Nathan Archer a vydal ji v roce 2003.
Čtěte také: Betonová dlažba na zahradě
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Autor | Nathan Archer |
| Rok vydání | 2003 |
| Jazyk | Čeština |
| ISBN | 9788086481500 |
| Stav | velmi dobrý |
Čtěte také: Polské betonové jímky: kvalita
tags: #predator #betonova #dzungle #informace
