Vyberte stránku

Při stavbě nebo úpravě kuše je výběr a správná úprava lučiště klíčová pro její výkon a bezpečnost. Laminátová lučiště nabízejí dobrou kombinaci pevnosti a flexibility. V následujícím textu se podíváme na různé aspekty laminátových lučišť, od jejich specifikací pro různé typy kuší, přes doporučení pro vlastní výrobu, až po doplňky a údržbu.

Délka a síla laminátového lučiště

Lučiště bez koncovek je určeno pro pistolové kuše o síle 80lb, například pro modely Cobra, Aligator a další. Délka tohoto lučiště je 44 cm. Pokud chcete silnější ramena, můžete buď stávající olaminovat, nebo koupit jednodílné lučiště. Doporučuje se zkusit 150 librové laminátové lučiště, které se prodává jako náhradní díl ke kuši Jaguar.

Doporučení pro výrobu laminátového lučiště

Ztenčování laminátu je především velmi nepříjemná práce a nedoporučujeme ji provádět bez ochrany úst a nosu, aby se předešlo vdechnutí materiálu. Sílu laminátu doporučujeme ponechat všude stejně - kolem 1 cm. Uprostřed nechte 10 cm paralelně a od tohoto místa rovnoměrně uhoblujte z každé strany 1,5 cm, takže špičky budou široké 3 cm. Zaoblete všechny hrany a zakulaťte špičky. Poté vezměte lněné plátno a bílé truhlářské lepidlo a nalepte plátno na venkovní stranu i trochu přes hranu.

Pokud se výrobci neosvědčilo zašití lučiště do kůže, může být problém ve způsobu, jakým to dělá. Všechna lučiště v kůži fungují naprosto normálně a bez sebemenších zádrhelů. Laminátové lučiště, pokud není doplněné nějakým materiálem do patřičné tloušťky (například kůží), vypadá děsně subtilně.

Tabulka náhradních laminátových lučišť pro kuše

Model kuše Síla lučiště (lbs) Barva Dostupnost Cena (Kč)
Pistolové kuše (Cobra, Aligator) 80 Není uvedeno Lučiště bez koncovek 279
Ek-Archery REVO 7 Black 30 Černá Náhradní 1 240
Ek-Archery REVO 7 Black 120 Není uvedeno Náhradní 1 150
Ek-Archery REVO 7 Black 60 Není uvedeno Náhradní 1 070
Ek-Archery REVO 7 Black 90 Není uvedeno Náhradní Není uvedeno
Man Kung MK-150B 150 Není uvedeno Reflexní Není uvedeno
Haller 150 Není uvedeno Není uvedeno Není uvedeno

Doplňky a údržba

Napínáky tětivy

Kvalitní napínák na tětivy pro kuše značky Jandao má plastové konce, které jednoduše nasadíte na lučiště reflexní kuše a taháta za madlo. To Vám umožní snadné nasazení či jiné manipulace s tětivou.

Čtěte také: Co potřebujete vědět o paropropustnosti laminátu

Laminátové šípy

Pozor na laminátové šípy, jsou těžší než hliníkové i karbonové. Pokud chceš silnější ramena, tak buď je olaminuj nebo kup za pár stovek jednodílné lučiště. Je dobré mít robustní spoušťový mechanismus na takovouto sílu.

Střelba z kuše a její nároky

Střelba z kuše není náročná na nohy a nehledě na to, při střelbě můžete sedět na trojnožce. To s lukem nedáte. Jen snad při variantě natahování zbraně opaskovým hákem ten problém asi vznikne, neboť jednu nohu musíte vložit do třmenu a na druhé stojíte. Ovšem jsou tu i mnohé jiné varianty napínání, například klikovým heverem, klikami, anglickým kladkovým heverem či v případě slabších kuší tzv. kozí nohou, což je pro vás asi ta nejlepší varianta, chcete-li si napínat kuši sama.

Napínat lučiště si ale můžete nechat od pomocníka, a u žen by to bylo i historicky jedině správně. Požadavky na fyzický výkon střelce jsou minimální, protože se všechny kuše z této doby natahovaly za pomoci nějakého napínáku (kozí noha, opaskový hák, rumpál, později hever). Vlastně jde pouze o celkovou hmotnost a rozměry kuše, protože žena má obvykle problémy zamířit s „dospělou“ kuší, právě kvůli její hmotnosti a délce.

Výrobci a jejich výrobky

ManKung je firma založena roku 1988 na Tchaj-wanu. Proslavení výborným poměrem mezi cenou a kvalitou svých výrobků, dnes vyváží svoje zboží po celém světě. Firma ManKung vyrábí širokou škálu nožů, foukaček, luků a kuší. U nás najdete zejména kuše, a to v bohaté nabídce od těch pistolových pro rekreační střelbu, až po jedny z nejmodernějších se silou nátahu 200 lbs. a možností terčové střelby až na 100 metrů.

Mezi dalšími výrobci je zmiňován Martin Klatka, který „ulepí docela dobré lučiště za přiměřenou cenu“. Nicméně jeho výrobky spadají spíše do kategorie "FANTASY". Pan Kácha bohužel neví, že se stejným úsilím, které věnuje výrobě funkční, leč vzhledově nesmyslné kuše, by mohl vyrobit zbraň, která se alespoň tvarově blíží originálu. Jeho dosavadní výrobky jsou vhodné pro rekreační střelbu, ale pro účely historické střelby naprosto nepoužitelné.

Čtěte také: Zábava a učení s laminovanými kartičkami

Pro ty, kteří hledají historicky věrné kuše, je doporučeno hledat jiné výrobce, nebo si kuši vyrobit sami. Chudý student nemá nárok na slušnou kuši, ledaže by si ji vyrobil sám. Občas se stane, že si někdo vyrobí dobrou kuši, ale pak udělá ještě lepší a tu starou prodává. Je to ale čistě o náhodě. Profíci to prostě nevyrábí a výroba dobré kuše obnáší pro zaměstnaného člověka několik týdnů (či spíše měsíců) práce po večerech.

Čtěte také: Odolné laminátové parapety

tags: #laminatove #luciste #pro #kusi

Oblíbené příspěvky: