Vyberte stránku

U řeky Berounky vyrostl nový rodinný dům, kterému místní neřeknou jinak než „most“. Hlavní výzvou architektů bylo umístit obytné plochy nad úroveň stoleté vody, jelikož se novostavba nachází v záplavové oblasti řeky.

Architektonické Řešení

Architekti z 0,5 Studia navrhli dvoupodlažní dřevostavbu, která je vynesena do požadované výšky na dvou betonových podstavách. Jednoduše řečeno, je to rodinný dům, jehož obytné patro stojí na dvou vysokých betonových „nohách“.

Když si odmyslíme dvě betonové „nohy“, tak vypadá rodinný dům poměrně tradičně. Sedlová střecha a horizontální dřevěný obklad ladí s okolní zástavbou a krajinou Řevnic. Novostavba je charakteristická především svojí jasnou dramaturgií objemů, symetrická hmota posazená na dvou identických kvádrech.

Exteriér a Fasáda

Výrazným prvkem v exteriéru je i členění fasády. Jižní fasáda je prosklená dlouhým pásovým oknem, které poskytuje výhled do zahrady a okolí, zatímco na severní fasádě najdeme pouze dvě malá okna.

Interiér

Obytné patro je prostorné, navržené o dispozici 5+kk. Uvnitř domu najdeme dvě koupelny, chill out zónou ve zvýšeném patře a dětské pokoje, které jsou vybaveny mezipatry na spaní. Dvě betonové podstavy, dvě „nohy“ v přízemním patře slouží jako vstupní hala se schodištěm a šatnou, a druhá obsahuje pracovnu a sklad.

Čtěte také: Betonová podlaha: detaily a postup

Když vyjdete po schodišti do prvního patra, ocitnete se v chodbě, která propojuje čtyři pokoje, obytnou místnost a dvě koupelny.

Konstrukční Řešení

Co se týká konstrukčního řešení stavby, architekti to vyřešili takto: „Konstrukce domu je založena na dvou nosných systémech. Betonové podstavy v přízemí jsou tvořeny nosnými prvky z betonových tvárnic, které zajišťují stabilitu a odolnost vůči záplavám. Dřevěná část domu je postavena na podélných lepených průvlacích o rozponu 7,5 metru s konzolami o délce 3,2 metru, které dodávají stavbě lehkost a dynamiku. Krov i stěny jsou ze sloupkové konstrukce, a krokve jsou vyneseny na lepených dřevěných pozednicích a vrcholové vaznici.

Technologické Vybavení a Zahrada

Technologické vybavení zahrnuje tepelné čerpadlo vzduch/voda, které zajišťuje vytápění a ohřev teplé vody. Vnitřní komfort zvyšuje podlahové topení a větrání s rekuperací.

Zahrada domu je natolik rozsáhlá, že se do ní vešly dvě různé atmosféry. V blízkosti domu je upravená pro každodenní potřeby rodiny, zatímco ve vzdálenější části od novostavby má divoký charakter. Nachází se tam sad s ovocnými stromy.

Aktuální Situace na Berounce

Na Berounce v prostorách bývalého Kaceřovského mlýna (ř. km 111,4) panuje čilý stavební ruch. Staví se zde nový jez a na místě jsou dělníci, armatury, beton. Přes celou řeku je kamenný val a všechna voda je svedena do rozestavěného náhona, kde pak úzkým trychtýřem jede naplano ven.

Čtěte také: Betonová dlažba na zahradě

Aleš N. k tomu dodává: „Upozornění na stavbu a nebezpečí je nad jezem několik. Momentálně lze jez bezpečně překonat jen přenesením vlevo do Třemošné a tou zpět do Berounky. Vlevo, kde se starý jez zpravidla sjížděl, bude dle slov dělníků šlajsna, jejíž základy jsou už rozeznatelné. Bohužel vzdutí bude zasahovat 1,4 km nad jez, což mnohého vodáka nepotěší.

O něco níže v Hýskově (ř. km 39,6) byl jez vloni dostavěn, ale majitel asi nějak nepochopil minimální zůstatkový průtok přes korunu jezu a odvádí veškerou vodu do své elektrárny. Pohled na zcela suchou přelivnou plochu, kde i řasy zaschly, je opravdu zajímavý. Pod jezem je cca 100 m rozsáhlé kameniště, které je nutné překonat, než se milostivě voda vrátí zpět do řeky. Největší paradox je ale na rybím přechodu. Sice jím voda protéká, ale ta se ihned pod ním ztrácí mezi kameny a tudíž znemožňuje rybám se dostat k nebo od přechodu.

V minulém týdnu proběhla kontrola i na některých jezech na Sázavě, kde byly zjištěny nějaké chybky. Bohužel zatím nám nebyl zaslán protokol z kontroly, takže nevíme přesná pochybení. Jen je škoda, že kontrola byla předem ohlášena a světe div se, některé ze suchých jezů byly najednou mokré.

V této souvislosti prosím foťte tyto jezy (přelivnou plochu a podjezí ideálně i vodočetnou lať nebo cejch, pokud je na jezu osazen), datum focení zadejte u konkrétního jezu v databázi suchých jezů a fotky pošlete na adresu suchých jezů. Ve spolupráci s ČSK pak předáme vše místně příslušnému vodoprávnímu úřadu, aby zahájil kontrolu.

Čtěte také: Polské betonové jímky: kvalita

tags: #betonová #stavba #u #Berounky #historie

Oblíbené příspěvky: