Pevné cihly jsou považovány za jeden z nejoblíbenějších stavebních materiálů. Červená pevná cihla je typ keramické cihly a má vysoké vlastnosti.
Charakteristické vlastnosti plných cihel
Materiál se používá při stavbě předmětů, jejichž stěny budou vystaveny pravidelné nebo periodické hmotnosti, rázům a mechanickým zatížením. Pevné výrobky se často používají pro stavbu sloupů, obloukových konstrukcí a sloupů.
Pevnost a hustota
Každému typu pevné cihly je přiřazen určitý index pevnosti, což značně usnadňuje výběr požadovaného materiálu. Indikátory pevnosti materiálu jsou značně ovlivněny jeho hustotou, která udává, kolik hmoty je obsaženo v jednom kubickém metru. V případě standardních cihel se hustota pohybuje od 1600 kg/m3 do 1900 kg/m3. Hustota je nepřímo úměrná pórovitosti a je považována za hlavní charakteristiku tepelné vodivosti materiálu.
Pevnost v tlaku je nejdůležitější vlastnost cihel, zejména pokud se používají v nosných stěnách. Pevnost v tlaku cihel závisí na složení hlíny a stupni vypálení. Dobrá stavební cihla by měla mít požadovanou pevnost v tlaku, která by měla být 15-80 MPa. Přibližnou zkouškou pevnosti cihly je nechat ji volně spadnout z výšky asi jednoho metru na tvrdou podlahu. Cihla by se neměla rozbít.
Pevnost v ohybu: Cihly se často používají v situacích, kdy je v budově možné zatížení v ohybu. Jako takové by měly mít dostatečnou pevnost proti příčnému zatížení.
Čtěte také: Typy a použití tmavě šedé barvy na beton
Díky monolitickému designu má cihla vysokou pevnost v tlaku a ohybu a může být použita na nejkritičtějších stavbách. Cihly mají obecně vysokou pevnost (např. speciální výrobky dosahují pevnosti v tlaku 30-40 MPa).
Pórovitost a tepelná vodivost
Poréznost je také důležitým ukazatelem výkonu a ovlivňuje tepelnou vodivost a mrazuvzdornost. Měří se v procentech a charakterizuje úroveň plnosti cihlového tělesa s póry. Počet pórů zcela závisí na účelu materiálu a jeho výrobní technologii.
Co se týče tepelné vodivosti, její hodnoty pro korpulentní modely jsou poměrně vysoké. To představuje určitá omezení pro výstavbu plnohodnotného materiálu obytných budov a vyžaduje přijetí dodatečných opatření pro izolaci fasád. To usnadňuje hladké odvádění tepla z místnosti, což má za následek značné množství prostředků potřebných pro jeho vytápění. Nízkých tepelně úsporných vlastností materiálu.
Mrazuvzdornost a absorpce vody
Stejně důležitým ukazatelem je mrazuvzdornost materiálu, který je také označen značkou a je označen symbolem F (n), kde n je počet cyklů zmrazení-rozmrazení, které je výrobek schopen odolat. Pevné cihly mají index F75, což umožňuje, aby sloužily až 75 let, při zachování základních výkonových charakteristik a nebyly vystaveny deformaci.
Absorpce vody má také velký vliv na pracovní vlastnosti materiálu a označuje jeho schopnost absorbovat a zadržovat vlhkost. Dobrá stavební cihla by neměla absorbovat více než 15 % své suché hmotnosti vody. Absorpce by v žádném případě neměla překročit 20 procent. Hygroskopičnost cihly se stanoví empiricky v procesu náhodných testů, při nichž se nejprve zváží suchá cihla a pak se umístí do vody po dobu 38 hodin. Rozdíl hmotnosti mezi suchými a mokrými cihlami bude množství vlhkosti, které vyživuje. Tyto gramy jsou dále převedeny na procento celkové hmotnosti produktu a získají koeficient absorpce vody.
Čtěte také: Tmavě šedý beton Chicago: Přehled
Vysoká odolnost proti mrazu je dána malým počtem pórů a v důsledku toho nízkou hygroskopičností materiálu.
Požární odolnost
Pevné keramiky jsou široce používány při stavbě konstrukcí, které podléhají zvýšeným požárním požadavkům. To je způsobeno vysokou požární odolností materiálu a schopností některých jeho úprav odolávat teplotám až 1600 stupňů. V tomto případě se jedná o šamotové modely, pro jejichž výrobu se při výrobě používá speciální žáruvzdorná hmota s vyšší teplotou pečení.
Výhody a nevýhody červených cihel
Výhody
- Díky monolitickému designu má cihla vysokou pevnost v tlaku a ohybu a může být použita na nejkritičtějších stavbách.
- Vysoká odolnost proti mrazu díky malému počtu pórů a v důsledku toho nízká hygroskopičnost materiálu.
- Dlouhá životnost umožňuje použití plnohodnotných výrobků pro stavbu zdí a základů obytných budov a veřejných budov.
- Vzhledem k univerzálnímu geometrickému tvaru červené cihly nezpůsobují potíže během skladování a dopravy, a je také poměrně snadná v pokládce.
- Dobře akumuluje teplo.
- Dobře izoluje zvuk.
- Ekologické řešení - přírodní materiály.
- Vysoká požární odolnost.
Nevýhody
- Ve srovnání s dutými modely jsou náklady vyšší, což je vysvětleno potřebou používat více hlíny pro výrobu jedné běžné kopie.
- Nízké tepelně úsporné vlastnosti materiálu.
- Vzorky z různých šarží se mohou mírně lišit v barvě, takže při nákupu více palet najednou je lepší zakoupit materiál stejné série a na jednom místě.
- Velká hmotnost výrobků.
Klasifikace červených cihel
Klasifikace červených cihel je řada znaků, jejichž hlavním účelem je účel materiálu. Je nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším typem pro stavbu základů, nosných zdí a vnitřních příček.
Suroviny a výrobní metody
Surovinou pro cihly je obyčejná červená hlína a její výroba se provádí dvěma způsoby.
- První se nazývá metoda polosuchého lisování a spočívá v tvorbě polotovarů jílu s nízkou vlhkostí. Lisování probíhá pod velmi vysokým tlakem, takže spálený surový materiál se dostatečně rychle zachytí a výstupem je hustý a pevný materiál.
- Druhá metoda se nazývá způsob tvorby plastů a spočívá ve zpracování surového materiálu pomocí pásového lisu s dalším sušením a vypalováním polotovarů.
Jíl a voda jsou základní suroviny pro výrobu tradičních pálených cihel charakteristických svou oranžovou až červenou barvou.
Čtěte také: Rozmanitost povrchů Kaindl
Typy cihel podle účelu
- Standardní cihla: Je nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším typem pro stavbu základů, nosných zdí a vnitřních příček.
- Šamotové cihly: Nosí jméno refraktérní a je vyroben z hlíny šamotu. Její podíl na celkové hmotnosti výrobku dosahuje 70%, což činí materiál prakticky nezranitelným před otevřeným ohněm a umožňuje, aby zdivo odolávalo jeho působení po dobu pěti hodin. Šamot odolá teplotě až 1 650 °C. Má typickou šedobílou až béžovou barvu a z více než poloviny ho tvoří oxid křemičitý. Druhou polovinu pak tvoří oxid hlinitý a různé příměsi, ať už jde o hořčík, železo nebo vápník. Při výběru šamotových cihel se zaměřte na složení materiálu.
- Klinker: Je to nejodolnější typ a široce se používá pro dlažby a chodníky. Pálená cihla KLINKER bývá díky zvuku, který vydává při poklepu, označována někdy také jako zvonivka. Jedná se o lícovou cihlu vysoké kvality s nasákavostí do 6%. Cihla je vyráběna strojově. Klinkery jsou lícové cihly s jasně zvonivým poklepem. Nabízejí široké využití při řešení fasád domů, prvků zahradní architektury a lze je uplatnit i v interiérech. Kromě estetické funkce zaručují u vrstveného zdiva i velmi dobré tepelně akustické vlastnosti. Vybírat lze z řady formátů i barev. Lícové cihly se pálí ze speciální hlíny při vysoké teplotě (cca 1100°C) až ke slinování. Dobře odolávají povětrnostním vlivům, zaručují stálou krásu po mnoho let a nevyžadují údržbu. Tyto lícovky jsou málo porézní, mají vysokou objemovou hmotnost a pevnost a díky tomu dobře snášejí mechanickou i chemickou zátěž.
- Lícové cihly ražené: Ražené cihly se vyrábí oproti klasické CPP ražením hlíny do speciálních forem. Cihla má díky tomu ze všech 4 stran vzor, který vynikne v každém interiéru. Z lícovek nejčastěji realizujeme oplocení, komíny, krby, ale také interiérové zídky. Nasákavost ražené lícovky je do 18 %.
Rozměry cihel
Kromě funkčního účelu se keramické modely liší svou velikostí. Podle přijatých norem GOST cihly v tloušťce jsou vyráběny v jedno, jedné a půl a dvojité verzi.
Nejběžnější rozměry jsou jednotlivé (250x120x65 mm) a jeden a půl (250x120x88 mm). Rozměry dvojitých cihel dosahují 250x120x140 mm.
Kromě výrobků se standardními velikostmi však často existují i možnosti s netradičními rozměry. Jedná se o eurobirdy o rozměrech 250x85x65 mm, modulární vzorky o rozměrech 288x138x65 mm a neúplné modely s délkami 60, 120 a 180 mm a výškou do 65 mm.
Velikost cihel používaných ve stavebnictví se v jednotlivých zemích a na různých místech téže země liší.
WF - Waalformat - mezinárodně standardizovaná jednotka pro lícové cihly; 1 WF = cihla o rozměrech 210 x 100 x 50 mm. Lícové cihly se využívají ve stavebnictví zejména v zemích západní a severní Evropy a v USA (např. v Nizozemsku, v Belgii, ve Velké Británii aj.), v menší míře také v zemích střední a východní Evropy. V České republice je tímto rozměrem 29 x 14 x 6,5 cm.
NF - Normalformat. Normalformat je mezinárodně standardizovaná jednotka pro děrované cihly, které se využívají ve střední a východní Evropě. Rozměr NF je 250 x 120 x 65 mm.
Tvary a povrchy
Měla by mít obdélníkový tvar, pravidelný povrch a červenou barvu. Její velikost by měla odpovídat zadaným rozměrům, které se dost liší podle jednotlivých zemí i kontinentů.
Standardní tvar ideální cihly je skutečně obdélníkový. Má definované rozměry a ostré hrany. Povrch cihel je pravidelný a rovný. Cihly pro speciální účely však mohou být buď broušené, nebo vyráběné v různých jiných tvarech.
V rámci sortimentu Klinker si lze vybrat ze tří základních rozměrů (nabízejí varianty cihly plné a děrované, reliéf, různé tvarovky a také pásek a rohový pásek).
Barva a její vliv na vlastnosti cihel
Červená, klasická barva, je způsobena sloučeninami železa. Obecně (velmi zjednodušeně) lze říci, že čím tmavší, tím vyšší teplota výpalu (nebo méně kyslíku při výpalu). Nerovnoměrnost zbarvení (i v rámci jednoho kusu výrobku) může být způsobena v průběhu výpalu kdy výrobek na pecním vozíku (pásu) prochází tunelovou, zpravidla plynem topenou pecí a může být "ožehnut" plamenem, respektive prostředí při výpalu může být oxidační (pak se sloučeniny železa vybarvují klasicky do červena), neutrální (kyslíku akorát pro hoření) a redukční (kyslíku málo, oxidy železa redukují a tmavnou - až černají). Dále do toho vstupují i vápenaté sloučeniny barvící do světla - žluta a spousta dalších prvků ovlivňujících v závislosti na výše uvedeném výslednou barvu.
Kvalita se dá posuzovat pouze podmínečně. Thermy se vyrábí v mnoha závodech z různých hlín, které vyžadují kapku odlišné podmínky výpalu, mají různé zastoupení složek ovlivňujících barvu výrobku. Proto je možné kvalitu podle barvy posoudit orientačně pouze v rámci jednoho závodu a to ještě nemusí být pravda, protože hlína se odebírá z různých částí ložiska a může mít odlišné vlastnosti.
Obecně by barva měla být co možná stejnoměrná a to jak na povrchu výrobku, tak v síle střepu (uvnitř). Zvuk při poklepu by měl být jasný, ne chraplavý nebo nakřáplý (ukazuje na vady v technologii, zejména sušení a výpalu). Nerovnoměrnost výpalu způsobuje i nerovnoměrnost v rozměrech - více pálené výrobky mají větší smrštění - jsou menší než níže pálené. Může se to projevit i v rámci jednoho výrobku (např. výška na jedné straně třeba o 0,5 cm nižší), ale takové výrobky by se neměly dostat ze závodu (nechci napsat nedostávají), může to být také způsobeno při dělení výrobků u lisu. Je-li barva nerovnoměrná (v rámci kusu, nebo ucelené série palet - z krátkého období, kdy se vstupní parametry suroviny nemohly mnoho změnit = ne mix palet ze stavebnin - velkoskladu), ukazuje to na nerovnoměrné podmínky při výpalu a z toho plynoucí možné problémy.
Nejběžnější barva stavebních cihel spadá do třídy červená. Může se lišit od sytě červené přes světle červenou až po fialovou.
Praktické aspekty práce s lícovými cihlami
Zdění z lícových cihel
Fasáda z lícovek je velmi působivá a krásná, při její realizaci je však nutné dbát na všechny práce, které s obezdíváním domu lícovými cihlami souvisejí. Pokud bychom totiž něco opomněli, nedostatky neskryje omítka, ale zůstanou doslova všem na očích.
Zdiva z lícových cihel se pořizují dvěma způsoby. V případě plotů, zídek nebo sloupků se jedná o běžné lícové zdivo, které je možné doplnit například parapetními deskami, využít lze i speciální stříšky na sloupky. Druhou možností je tzv. sendvičové (dvouvrstvé) zdivo s odvětrávanou vzduchovou vrstvou, které se využívá zejména na fasády domů. Předpokladem pro dobrou realizaci režného zdiva je důkladné vyměření jednotlivých dilatačních úseků a přesné osazení spodní řady lícových cihel.
Zdiva z lícových cihel musejí být vždy provedeny precizně a s doporučenými typy malt, u nichž nehrozí vznik výkvětů. Svislé, vodorovné, styčné i ložné spáry musejí být maltou zcela vyplněny. Při zdění z lícových cihel se počítá s tloušťkou spár ložných 12 mm a styčných 10 mm. Při samotném zdění malta nesmí vytékat, protože by zničila výsledný efekt zdiva.
Spárování
I v případě spárování si lze vybrat ze dvou variant. Nejčastěji se spáruje souběžně se zděním. Po uložení několika řad klinkerů se malta vyčnívající ze spár uhladí do vhodného tvaru, nejlépe do obloučku. Takto upravený povrch spáry nezachytává vodu, sníh ani různé nečistoty.
Druhou možností je dodatečné vyspárování již očištěného zdiva. Tento způsob práce vyžaduje dostatečně vlhkou a málo plastickou maltu. Dodatečné spárování se využívá zejména v případě speciálních požadavků na barvu malty spárovaného režného zdiva. Jakmile spárovací malta dokonale vytvrdne, celou plochu je nutné dokonale očistit.
Cihlové pásky
V případě rekonstrukcí domů byla většina majitelů až donedávna odkázána jenom na provedení nové omítky, protože realizaci lícového zdiva neumožňoval dostatečně široký základ. Pásky se na venkovní fasády nebo na vnitřní stěny pouze nalepí, protože nemají nosnou funkci. Zajišťují však dodatečnou tepelnou izolaci, mají atraktivní design a stejně jako lícové cihly nevyžadují údržbu. Pásky se vyrábějí řezáním z cihel, a díky tomu jsou od klasických lícovek k nerozeznání. Stejně jako cihly, i pásky umožňují řešit různé vazby. Jedinou podmínkou pro práci s pásky je dokonale očištěný podklad. V každém případě ale platí, že realizace lícového zdiva není jednoduchá záležitost.
Výběr cihel pro váš projekt
Než se pustíte do výběru cihel, udělejte si jasno v tom, k jakému účelu je chcete využívat. Čeká vás realizace novostavby? Pak vsaďte na moderní děrované pálené cihly a zvažte i možnost použití cihel s izolací pro jednovrstvé zdění. Plné pálené cihly využijte pro stavbu menších konstrukcí nebo plotů a zdí a nezapomeňte ani na specifické typy cihel, mezi něž patří ty šamotové.
Pálené cihly se ve stavebnictví používají po tisíce let. Samozřejmě během této doby prošly obrovským vývojem a dnes splňují požadavky na dobré tepelně izolační vlastnosti, nízkou hmotnost a dostatečnou únosnost. Co se však nezměnilo, je jejich výroba z přírodních surovin (zejména jílu a vody).
Typy cihel podle provedení
- Plné cihly: Tradičním typem cihly je plná ve tvaru kvádru. Vyznačuje se pevností, nosností, odolností i trvanlivostí. V současnosti se využívá ve specifických případech, například pro zhotovení příček, komínů, cihelných plotů nebo menších zděných konstrukcí. Ke stavbě obvodového zdiva rodinných domů se dnes plné cihly nevyužívají, a to zejména kvůli vyšší hmotnosti.
- Děrované a broušené cihly: Moderní děrované a broušené cihly jsou výsledkem evoluce ve stavebnictví. I když se k jejich výrobě využívají přírodní suroviny, splňují řadu přísných požadavků od izolačních vlastností po nízkou hmotnost. Díky dutinám jsou lehké, a tak nepřetěžují podklad a usnadňují manipulaci s materiálem. Broušené pálené cihly vynikají přesnými rozměry, což usnadňuje proces zdění a umožňuje využití tenké vrstvy lepidla či pěny. Díky minimálním spárám nedochází k výraznějším únikům tepla.
- Porobetonové cihly: Druhým v současnosti nejrozšířenějším materiálem jsou porobetonové cihly vyrobené z přírodních materiálů. Díky vzduchovým dutinám, které vznikly při výrobě hmoty, jsou lehké a snadněji opracovatelné. I když sníží hmotnost konstrukce, na její pevnosti to nebude znát. Tyto lehké betony koupíte v různých pevnostech, a tak s nimi snadno a rychle postavíte i několikapatrové domy. Snadná manipulace patří mezi další výhody porobetonových cihel. Materiál nařežete i ruční pilou a při pokládce spotřebujete méně malty než u běžných tvárnic. Porobetonové cihly ve formě tvárnic, tvarovek či desek využijete především pro stavbu stěn, příček a stropů.
- Betonové cihly: Pro nezateplené stavby, jako jsou základy, dozdívky a zděné konstrukce jsou vhodné betonové cihly. I když tvarem a rozměry připomínají pálené cihly, jsou oproti nim pevnější a téměř nenasákavé, tudíž trvanlivější. Navíc odolají mrazu, chemickým rozmrazovacím látkám i žáru. Jsou proto vhodné tam, kde běžné cihly nevyužijete - pro stavbu sklepů, šachet a jiných technických prostor pod úrovní země.
Tabulka: Formáty a rozměry vybraných typů cihel
| Typ cihly | Formát | Rozměry (mm) | Poznámky |
|---|---|---|---|
| Standardní (jednotlivé) | GOST | 250x120x65 | Nejběžnější rozměry |
| Standardní (jeden a půl) | GOST | 250x120x88 | |
| Standardní (dvojité) | GOST | 250x120x140 | |
| Eurobirdy | - | 250x85x65 | Netradiční rozměry |
| Modulární vzorky | - | 288x138x65 | Netradiční rozměry |
| Neúplné modely | - | Délky 60, 120, 180; výška do 65 | Netradiční rozměry |
| Waalformat (WF) | Mezinárodní standard | 210x100x50 | Lícové cihly, západní a severní Evropa, USA |
| Český formát (lícové cihly) | - | 290x140x65 | |
| Normalformat (NF) | Mezinárodní standard | 250x120x65 | Děrované cihly, střední a východní Evropa |
| Německý formát (Klinker) | - | 240x115x71 | Navazuje na formát POROTHERM |
| Rakouský formát (Klinker) | - | 250x120x65 | Varianty antique, tvarovky, pásky |
| Cihla plná pálená (CPP) | - | 290x140x56 | Skladebný rozměr s omítkou a maltou 300x150x75 |
| Betonová cihla lícová | - | 240x115x70 | Rumplovaný vzhled, mrazuvzdorná, impregnovaná |
tags: #tmave #cervene #zasadni #cihly #informace
