Následující řádky podávají základní doporučení, vycházející z našich zkušeností, a nenahrazují tak odborné znalosti aplikačních firem. Vlastní řešení je vždy nutné přizpůsobit konkrétním podmínkám v místě stavby.
Před pokládkou dlažby
Při plánování před samotným nákupem dlažby věnujte čas a zvažte způsob aplikace. Dlaždice lze buď lepit, pokládat do drtí nebo na terče. I při jednoduchých aplikacích je vhodné vypracovat plán. Věnujte vždy pozornost podloží, které musí správně odvádět vodu a odolávat dilatačním pohybům.
Není dlažba jako dlažba a vybírat ji lze podle nejrůznějších parametrů. Tím možná nejdůležitějším je samozřejmě velikost dlaždic. V tomto kontextu se pak často skloňuje pojem velkoformátová dlažba. Za tu se považuje taková, která má velikost alespoň 60×60 cm. K dispozici jsou samozřejmě i výrazně větší formáty. Trendové velkoformátové obkladové prvky si vyžadují speciální přístup.
Co je velkoformátová dlažba?
Obecně se za velkoformátové obkladové prvky považují všechny s jednou hranou delší než 35 cm. Podle revidované normy ČSN 73 3451-1 se za velkoformátové obkladové prvky považují ty, které mají součet délky nejdelší strany a úhlopříčky rovný nebo větší než 950 mm. Například při rozměru dlaždice 40 x 40 má nejdelší strana rozměr 40 cm, úhlopříčka je 56,57 cm. Součet nejdelší strany a úhlopříčky: 40 + 56,57 = 96,57 cm.
Typické rozměry velkoformátových dlažeb
- Běžné rozměry: 30 x 90 cm, 30 x 120 cm, 40 x 40 cm, 60 x 60 cm, 80 x 80 cm, 60 x 120 cm.
- Maxi rozměry: 120 x 240 cm, 160 x 320 cm.
- Oblíbené čtvercové rozměry: 80 × 80 cm a 120 × 120 cm.
- Oblíbené obdélníkové rozměry: 60 × 120 cm a 80 × 160 cm.
Výhody velkoformátové dlažby
- Design: Velkoformátové dlažby působí v interiéru velmi elegantně, čistě a opticky zvětšují prostor, proto se hodí i do menších koupelen, chodeb a jiných prostorů.
- Menší spáry: Menší tloušťka spár, která bývá 2-3 mm, protože dlaždice bývají vyrobené pro těsnější pokládku. Pokládka velkoformátové dlažby je tedy možná s úzkou spárou 1 až 2 mm.
- Snadnější údržba: Podlahy a stěny z velkoformátových obkládacích prvků se i jednodušeji udržují.
- Pevnost a odolnost: Velkoformátová dlažba bývá vyrobena obvykle z pevnějšího gresu kvůli zvýšeným požadavkům na pevnost a odolnost.
Nevýhody a rizika
- Vyšší cena: Za velkoformátovou dlažbu si připlatíte.
- Náchylnost k praskání: Kvůli neprofesionálně provedené práci může dojít po čase k popraskání, ke kterému jsou velké formáty náchylnější. Následná výměna prasklé velkoformátové dlaždice je vždy velmi nepříjemná a velmi náročná.
- Rozměrové a rovinné odchylky: U velkoformátových prvků je jakákoliv odchylka v „plošném“, ale i rovinném výsledku viditelnější než u menších formátů. Norma určuje rozměrovou odchylku dlaždice 0,6 % a odchylku rovinnosti 0,5 %. Čím větší rozměr, tím větší odchylka.
- Náročná manipulace: Kvůli vyšší hmotnosti dlaždic a jejich velkým rozměrům je transport a manipulace náročnější. Čím je rozměr dlaždic větší, tím je riziko poškození vyšší.
Při pokládce
Pokládku svěřte buď erudované odborné firmě nebo zkušenému řemeslníkovi. Zákazník s dostatečnými zkušenostmi a dovednostmi zvládne pokládku dlažby i sám. Pokládka velkoformátové dlažby je poněkud náročnější, než je tomu v případě běžného formátu. Vyžaduje větší opatrnost, speciální nářadí, náročnější logistiku a práci alespoň ve dvou.
Čtěte také: využití epoxidových pryskyřic
Důležitá upozornění
Nedodržení následujících doporučení může vést k odmítnutí reklamace v případě poškození dlažby.
- Dlažbu vždy pokládejte s mezerou (spárou) o šířce 3-5 mm (v závislosti na rozměru dlažby, u větších formátů je třeba větší spára). Tím se předejde nepříjemnostem a rizikům, které by mohly vést k poškození dlažby. Pokládat dlažbu beze spár (tzv. na sraz) nedoporučujeme, protože při ní hrozí uštípání hran a rohů dlažby. Dlažba položená na sraz navíc zadržuje vlhkost, a ta může vést ke vzniku vápenných výkvětů.
- Nepokládejte dlažbu při teplotách nižších než 5 °C nebo vyšších než 25 °C.
- Zabraňte kontaktu povrchu dlažby s cementem nebo jinými zabarvujícími materiály.
- Při skladování dlažby a manipulaci s ní se řiďte pokyny z předešlé kapitoly Balení, manipulace, skladování.
- Dlaždice GRANEX® nelze pokládat na standardní dilatační terče. Použijte speciální terče s větší styčnou plochou a středovým terčíkem.
- Dlaždice GRANEX® XXL nelze lepit celoplošně. Doporučený postup je bodové nebo pásové lepení.
- Při celoplošném lepení dlažby, schodových prvků a bazénových lemů velkých formátů (80 x 40 cm a větších) na betonový poklad dochází k riziku vzniku vnitřního napětí uvnitř dlaždice, které může vést ke vzniku mikrotrhlin. Vnitřní napětí vzniká nestejnorodým rozvrstvením teploty v samotné dlaždici a v podkladu, ke kterému je přilepena. Z těchto důvodů jako výrobce rozhodně nedoporučujeme lepit dlažby, schodové prvky a bazénové lemy velkého formátu celoplošně.
Příprava podkladu
Základem každé pokládky je čistý a vyrovnaný podklad. To znamená zejména odstranění zbytků lepidla ze starých podlahových krytin. Nerovnosti můžete vyrovnat pomocí nivelační hmoty. Rovněž dbejte na teploty zpracování jednotlivých výrobků, zejména lepidla. Následně na zpevnění povrchu a snížení nasákavosti naneste na podklad hloubkovou penetraci. Ideální je použít váleček, aby se vám nevytvářely louže.
Je-li podklad cementový, věnujeme pozornost tomu, aby byl soudržný a stabilní. Pozor u anhydritového podkladu. Pokud bychom použili cementové lepidlo, pak je zapotřebí povrch pečlivě napenetrovat, neboť musíme chemicky oddělit „sádru“ od cementového lepidla. Kdybychom tak neučinili, hrozí riziko vzniku chemické reakce a posléze i k narušení spoje.
Obecně platí, že největším problémem při lepení velkých formátů je zbytková vlhkost podkladu. Oříšek je v tom, že spáry bývají u velkoformátových obkladů velmi malé - zhruba pod 1 % plochy - a proto má vlhkost jen velmi omezenou možnost odvětrávat. Jestliže by podklad nebyl perfektně vyzrálý a vyschlý, mohlo by dojít při následném vysychání a smršťování podkladu k vzniku mikrotrhlin. Zpočátku nejsou tyto mikrotrhliny vidět, ale později vedou k praskání střepu. Důležitá je také dokonalá rovinatost, proto se u velkých formátů povrch podkladu srovnává velmi jemnou samonivelační stěrkou. Anhydritový podklad musíme prakticky vždy přebrousit tak, až jsou vidět zrna pojiva, abychom měli jistotu, že povrch bude splňovat všechna uvedená kritéria.
Je-li povrch podkladu kvalitně připravený, pak před lepením zbývá ještě zkontrolovat rubovou stranu obkladu, která může mít z výroby povlak - mastek - jenž vzniká při vypalování. Při lepení by se totiž namočil a „zmýdelnatěl“, což by vedlo k separaci lepidla s nepříjemnými následky. Řešením je obklad předem očistit - například prostředkem Ultracare Multicleaner.
Čtěte také: Význam aminokyselin pro bílkoviny
Způsoby pokládky velkoformátové dlažby
1. Lepení dlažby
V interiérech se obvykle lepí přímo na betonový nebo cementový potěr s využitím flexibilního stavebního lepidla. Pokud plánujete klást dlažbu v exteriéru, můžete ji lepit také přímo na beton - například na terase, balkonu nebo vedle domu. Před zahájením kladení dlažby je třeba si to pečlivě naplánovat a rozměřit - vyskládejte si na suchý podklad požadovaný vzor dlažby.
Pro vlastní lepení velkých obkladů je nesmírně důležité vybrat správné a kvalitní lepidlo. Mělo by to být lepidlo, které se vytvrzuje chemickým vázáním vody. Lepidla jsou zařazována do dvou tříd podle příčné deformace (S1 respektive S2), ale také do několika tříd podle svého chemického složení. Firma Mapei, která patří v tomto oboru na špičku, doporučuje u velkých formátů lepidlo ve třídách C2 S2. Výhodná jsou lehčená lepidla řady Ultralite, která se vyznačují nižší objemovou hmotností a krémovou konzistencí. Tato „krémovitost“ usnadňuje řemeslníkovi práci, protože lepidlo se výborně nanáší, drží dobře zub a otisk je na rubové straně dokonalejší a tím dochází k lepší přídržnosti. Snížená hmotnost usnadní samozřejmě i manipulaci.
Lepidlo nanášejte vhodnou zubovou stěrkou. Pamatujte, že čím je dlažba větší, tím větší hladítko s většími zuby je třeba zvolit. Lepidlo se nanáší metodou Buttering Floating, to znamená na podklad i rub obkladu. Co je však důležité - nanášet na obě plochy ve stejném směru. Dobrým pomocníkem je kvalitní ozubená stěrka. Na trhu je například stěrka se zkosenými zuby pod úhlem 45 °, nebo má jeden zub menší a druhý větší, který je odskočený. Nanášení lepidla je pak snazší.
Rozmíchejte si jen takové množství lepidla, které stihnete za příslušnou dobu bez problémů zpracovat (řiďte se pokyny od výrobce). Následně položte dlaždici a zatlačte ji do lepidla. Pokračujte v kladení dlažby. Po každém položení dlaždice se vždy ujistěte, že mezi nimi zachováváte rovnoměrnou vzdálenost a jsou v jedné rovině. Při lepení postupujte podle plánovaného vzoru. V případě potřeby seřízněte dlaždici řezačkou na požadovaný rozměr.
2. Pokládka do drtí (štěrkového lože)
Pokládání plošné dlažby do štěrkového lože neboli do drtí je dlouholetým tradičním způsobem pokládky. Tento způsob pokládání se skvěle hodí do exteriéru na terasy, chodníky a různé jiné plochy sloužící k chůzi. Tato metoda pokládky má několik nesporných výhod, mezi které určitě patří její příznivá cena, možnost snadno vyměnit poškozený kus a absence problémů s dilatačními pohyby. Tedy za podmínky, že dlažba bude pokládána se spárami. Proto volte rovnoměrnou šířku spár v rozmezí od 3 do 5 mm.
Čtěte také: minerální hydroizolace MUREXIN
Alfou a omegou správného fungování je řádné zpracování všech podkladních vrstev počínaje zemní plání, přes nosnou vrstvu až po vrstvu kladecí. Většina pozdějších problémů s dlažbou totiž pramení z chybného nebo nedostatečného zpracování pokladu.
Postup pokládky do drtí
- Příprava zemní pláně: Zemní pláň je třeba odkopat na výšku potřebnou pro uložení všech následujících podkladních vrstev. Abyste zabránili problémům s odvedením vody, zajistěte dostatečný vhodně nasměrovaný spád pláně. Platí, že minimální hodnota sklonu by měla činit aspoň 2 %. Nesmírně důležité je zhutnění pláně třeba za pomoci vibrační desky. Tuhost pláně by měla dosahovat aspoň 45 MPa. Stabilitu dlážděné plochy proti bočním posunům zajistíte ohraničením obvodu dlážděné plochy pomocí obrubníků.
- Aplikace nosné vrstvy: Mocnost nosné vrstvy zvolte v rozmezí mezi 30 až 40 cm. Nanášení a zhutnění by my měly probíhat po vrstvách o maximální tloušťce 20 cm. Tuhost nosné vrstvy by měla dosáhnout 60 MPa. Doporučujeme používat kvalitní drcené kamenivo frakce 8-16 mm nebo 16-32 mm s minimálním množstvím jemných částic, aby nic nebránilo odvedení vody.
- Vytvoření kladecí vrstvy: Po položení nosné vrstvy následuje vytvoření vrstvy kladecí. Její mocnost by měla činit 2 cm. Doporučujeme použít drcené kamenivo frakce 2-5 mm. Nepoužívejte kámen s vysokým obsahem prachových částic ani prosívku. Kladecí vrstva se nehutní, ale je potřeba ji dobře srovnat.
- Pokládka dlažby: Vlastní položení dlažby se pak provádí na urovnanou kladecí vrstvu. Postupujte vždy proti spádu dlážděné plochy. Následující řady pokládejte z již vydlážděných ploch. Případným drobným barevným rozdílům mezi různými výrobními šaržemi zamezíte tak, že dlaždice budete odebírat střídavě z více palet. Pro lepší usazení a pro dosažení konečné polohy poklepejte dlaždice gumovým kladívkem. Opět připomínáme pravidlo, že dlaždice je potřeba pokládat vždy s rovnoměrnou spárou o šířce 3 až 5 mm. Dorovnání nestandardních rozměrů řešte dořezáním potřebného počtu kusů dlažby.
- Spárování: Po položení dlažby vyplníme spáry vmetením mramorové drti CAROLITH frakce 0,2-0,5 mm nebo křemičitého písku.
Dlažbu zásadně nehutníme pomocí standardní kovové vibrační desky.
3. Pokládka lehké jednovrstvé dlažby Granex®, Granex® XL, Granex® XXL do štěrkového lože
Tento postup se od pokládky dlažby Mramorit® a Mramorit® XL liší tím, že mocnost kladecí vrstvy by měla činit 3-5 cm a použité drcené kamenivo pro kladecí vrstvu by mělo mít frakci 2-4 mm.
4. Pokládka na terče
Tento způsob pokládky se používá na přesném podkladovém betonu s minimálním spádem podkladu 2 %. Dlaždice se pokládají přímo na plastové dilatační terčíky. Případné nerovnosti je možno vyrovnat pomocí vyrovnávací podložky. Výhoda tohoto způsobu je v jednoduchém přístupu k izolaci při případné opravě. Při pokládce přímo na hydroizolaci, aby nedošlo k jejímu protržení, doporučujeme použít krycí fólii. Rovněž musí být zajištěn odvod vody základem nebo bokem, poněvadž by se dlaždice permanentní vlhkostí mohly poškodit (reakce cementu apod.).
Tento způsob je určen pro pokládku dlaždic Granex®, Granex®XL a Granex®XXL, u nichž hrozí riziko porušení dlaždic při zatížení. Pokládka se provádí na přesném podkladovém betonu s minimálním spádem podkladu 2 %. Dlaždice se pokládají přímo na speciální plastové dilatační terče. Tyto terče umožňují vyrovnat případné nerovnosti za pomoci čtyř závitových šroubů umístěných v rozích. Dále tyto terče ve srovnání se standardními terčíky podepírají dlaždici v rozích větší plochou, což napomáhá snížit riziko porušení dlaždice při zatížení. Přesto by mohlo při větším bodovém zatížení na střed dlaždice dojít k jejímu porušení (zlomení). Pro eliminaci rizika porušení dlaždice je nutné použít další terčík, který se umístí do středu dlaždice. U dlaždic Granex®XXL se doporučuje použít terčíky dva. Tento terčík je odlišný od terčíků umístěných v rozích dlaždice, jeho výška se koriguje vahou dlaždice (funguje jako pružina), což je potřeba ke správnému usazení dlaždice tak, aby byla podepřena v pěti a dlaždice Granex®XXL v šesti bodech. Seřízení výšky tohoto terčíku se provádí za pomoci tmelu (např. MAMUT GLUE), jehož přebytek se po usazení dlaždice vymáčkne. Až tmel zatvrdne, bude dlaždice ideálně podepřena, čímž je riziko porušení při zatížení dlaždice minimální. Místo tmelu je možné do středového terčíku použít vhodné lepidlo (flexibilní lepidlo na obklady a dlažby). Tímto lepidlem je rovněž možné zafixovat dlaždici v rozích na terčích (není nutné), avšak při případném rozebírání dlaždic může dojít k poškození terčů.
Varianta pokládky, kdy je dlaždice podložena šesti terči, umožňuje jak pravidelné položení dlažby vedle sebe (na střih), tak také na vazbu, kdy jednotlivé kusy jsou proti sobě posunuty, přičemž se jedná o posun pravidelný o polovinu délky. Samotná aplikace se provádí na přesném podkladovém betonu opatřeným hydroizolační vrstvou s minimálním spádem podkladu 2 %. Dlaždice se pokládají přímo na plastové dilatační terčíky. Terče klademe v rozích dlažby a také uprostřed delších stran. U terčů kladených ve středu delších hran ulomíme vymezovacími kolíky tak, aby nebránily položení dlažby.
Pokládka schodových prvků
Schodové prvky dodáváme v rozměru dlažby (80x40cm), na přání zákazníka můžeme schodový prvek zkrátit na požadovaný rozměr. V těchto případech doporučujeme vše podrobně naplánovat před samotným nákupem. Před samotnou pokládkou si vše naplánujte, změřte. Při plánování před zkracováním dlažby neopomeňte počítat se spárami 3-5 mm a v případě, že schodový prvek navazuje na zeď i s dilatační spárou cca 5 mm. Maltu aplikujte na pasy. Lepicí malta Klebemörtel umožňuje případné výškové korekce přibližně do 2 cm. Nejprve aplikujte nášlapné desky.
Při celoplošném lepení dlažby velkých formátů (80 x 40 cm a větších) na betonový poklad dochází k riziku vzniku vnitřního napětí uvnitř dlaždice, které může vést ke vzniku mikrotrhlin. Vnitřní napětí vzniká nestejnorodým rozvrstvením teploty v samotné dlaždici a v podkladu, ke kterému je přilepena. Z těchto důvodů jako výrobce rozhodně nedoporučuje lepit dlažby velkého formátu celoplošně. V jiném případě může být reklamace zamítnuta. Řešením je bodové lepení dlažby. Pro tyto účely jsme vyvinuli speciální lepicí maltu Klebemörtel, která umožňuje velmi jednoduchý způsob bodového a pásového lepení a současně je schopná eliminovat nerovnosti podkladního betonu přibližně do +/- 1 cm. Hrubší konzistence lepicí malty Klebemörtel drží tvar, a díky této vlastnosti je pak snadné korigovat usazení dlaždice a její sklon.
Rady a doporučení pro pokládku bazénových lemů
Nejprve doporučujeme vše předem důkladně změřit a naplánovat. Nakreslete si alespoň jednoduchý plánek. Pokládka na pásy znamená, že každý bazénový lem je položen na několik pásů lepicí malty. Lepicí malta Klebemörtel je navržena tak, aby dlaždice na ní neplavala. Po položení lemu na lepicí maltu upravte jeho polohu a spád pomocí gumového kladívka.
Důležité nářadí a pomůcky
- Nivelační systém SAP: Ideální pro pokládku velkoformátových, rektifikovaných a kalibrovaných dlaždic. Při práci s velkoformátovými obkládacími prvky se bez vyrovnávacího systému prakticky neobejdete. S jeho pomocí dokážete i velké formáty dlaždic a obkladů nalepit rychleji. Používají se buď klínové nebo maticové systémy. U klínových se do spáry vloží spona a pomocí klínu vloženého do spony se vzájemně vyrovnají sousedící dlaždice. Obkladači používají také tzv. maticový systém, u kterého je spona ve tvaru šroubu a řemeslník dotahuje šroubovou matici.
- Řezačka velkoformátových desek FLASH LINE FL3: Umožňuje řezání velkoformátových desek až do 340 cm. Vhodná je navíc pro porcelán a keramiku, kameninu.
- Elektrická pila na velkoformátové dlaždice F1 BROOKLYN: Řeže snadno a s maximální přesností. Pila má vodní chlazení, dokáže řezat kamenické rohy a řeže do délky 181 cm.
- Vakuové přísavky: Pro manipulaci s velkými formáty. Moderní přísavky mají displej a umožňují přesně nastavit potřebnou přídržnost.
- Speciální elektrická bruska s vodicí lištou: Usnadňuje řezání a lámání střepu.
- Gumové kladívko: Pro usazení a dorovnání dlaždic.
- Ozubená stěrka: Pro nanášení lepidla.
Spárování
Po dostatečném vytvrzení lepidla a po vyčištění spár od všech zbytků lepidla můžete začít se spárováním. Když spárovací hmota začne tvrdnout (zkouška prstem), vyčistěte plochu tak, že ji budete utírat krouživými pohyby navlhčenou houbou s trochou vody.
Ve velké míře se používají spárovací hmoty na bázi cementu, ale pravdou je, že v současné době je vytlačují epoxidové spárovací hmoty. Mají své zajímavé výhody: lépe a dlouhodobě drží, mají sníženou nasákavost, jsou chemicky odolné, dobře se čistí a jsou barevně stabilnější. Nevýhodou je samozřejmě vyšší cena.
Typy dlažeb a jejich vlastnosti
| Typ dlažby | Popis a vlastnosti |
|---|---|
| Velkoformátová dlažba | Všechny obklady, jejichž jedna strana je větší než 60 cm (dle jiné definice součet nejdelší strany a úhlopříčky ≥ 950 mm). Oblíbené v moderních interiérech i exteriérech. Opticky zvětšuje prostor, snadná údržba. Vyžaduje precizní pokládku a kvalitní podklad. |
| Slim formáty | Velkoformátové obklady s tloušťkou od 3 do 7 mm. Nízká hmotnost, možnost lepení na stávající obklad při rekonstrukcích. Mohou být opatřeny výztužnou tkaninou. |
| Standardní tloušťka obkladu | Tloušťka mezi 8 až 12 mm. |
| Silnovrstvý formát | Vše, co je navíc než standardní tloušťka obkladu. |
| Dlažba Mramorit® a Mramorit® XL | Standardní typ dlažby pro pokládku do štěrkového lože s kladecí vrstvou 2 cm. |
| Dlažba Granex®, Granex® XL, Granex® XXL | Lehká jednovrstvá dlažba. Při pokládce do štěrkového lože s kladecí vrstvou 3-5 cm. Nelze lepit celoplošně, doporučuje se bodové nebo pásové lepení. V případě pokládky na terče se používají speciální terče. |
Pokud si nejste jisti, zda můžete využít náš systém i pro vaši realizaci, neváhejte nás kontaktovat. Zkušený a vyškolený personál vám ochotně poradí s jakýmkoli problémem.
tags: #slozka #velke #dlazdice #informace
