Při zařizování nebo renovaci koupelny je důležité věnovat pozornost i zdánlivě drobným detailům, jako jsou umyvadlové zátky a výpustě. Tyto komponenty nejen plní praktickou funkci, ale mohou významně ovlivnit celkový design a funkčnost vašeho umyvadla. V SIKO KOUPELNY a.s. a dalších obchodech naleznete širokou nabídku řešení pro každou koupelnu.
Typy umyvadlových výpustí a zátek
Na trhu existuje několik základních typů umyvadlových výpustí a zátek, které se liší způsobem ovládání a určením pro konkrétní typy umyvadel.
1. Click-clack zátky
Click-clack je oblíbený a jednoduchý systém na napouštění a vypouštění umyvadla. Jedná se o umyvadlový výtok vhodný pro všechny umyvadla s přepadem, aby se předešlo případnému přetečení umyvadla. Na napuštění umyvadla stačí jedno stlačení zátky směrem dole, tím se vtok uzavře. Umyvadlový výpusť se pak otevře stejným stlačením dole, aby voda mohla odtékat. Horní zátka click-clacku je možné vyskrutkovat pro snadné čištění od nečistot a vlasů. Výpust k umyvadlu click clack SAT nerez plast SATAUCCNRZS, Výpust k umyvadlu 5/4 SAT bílá matná plast zkracovatelný click clack SATAUCCXBM a Výpust k umyvadlu click clack SAT černá matná plast SATAUCC8 jsou příklady těchto produktů, často s zárukou 5 let a dostupností náhradních dílů 10 let.
2. Průtočné zátky
Průtočný umyvadlový vtok je určen pro všechny umyvadla bez přepadu. Výpust je stále průtočná, neuzavíratelná, aby nedošlo k přetečení umyvadla. I v případě umyvadlové pilety si můžete vybrat ze široké nabídky tvarů i barev. K barevným umyvadlům Infinitio můžete sáhnout po zátce v stejné barvě, aby nic nenarušovalo dokonalý design umyvadla. Klobouk průtočné zátky je možné odmontovat pro snadné čištění od nečistot a vlasů. Příkladem je Výpust k umyvadlu SAT Dark průtočná 5/4 PVD Gun metal SATAVPDAS, která zajišťuje dokonalý vzhled barevných umyvadel.
3. Umyvadlové baterie s výpustí
Umyvadlové baterie s automatickou výpustí mají ovládání pro uzavírání odpadu již zabudované v těle baterie. Odpad tak můžete pohodlně otevírat a uzavírat jednoduchým zatlačením nebo vytažením tiahla, které je většinou zabudované na zadní straně těla baterie. Automatická výpust v těle baterie se napojuje na kovový nebo plastový sifon. Existují i umyvadlové baterie s výpustí s click-clack ventilem.
Čtěte také: Cihlové obklady Siko – recenze produktu
Materiály a design
Umyvadlové zátky a výpustě jsou dostupné v široké škále materiálů a barevných provedení, aby dokonale ladily s celkovým vzhledem vaší koupelny.
- Chrom: Klasická a stále oblíbená volba, která se hodí do většiny koupelen. Příkladem je Zátka k umyvadlu 5/4 RAV Slezák chrom kov MD0484 nebo Zátka umyvadlu 5/4 RAV Slezák chrom plast MD0808.
- Mosaz: Kvalitní a odolný materiál, často používaný pro sifony, jako Sifon k umyvadlu 5/4 RAV Slezák chrom mosaz MD0544.
- PVD Gun metal: Moderní a elegantní provedení, které dodává koupelně šmrnc. Technologie PVD zvyšuje životnost materiálu a ochranu před opotřebením, jako u Sifon k umyvadlu SAT Dark 5/4 DN32 PVD Gun metal SATAUSDAS.
- Bílá matná/lesklá: Ideální pro minimalistické nebo moderní koupelny, například Výpust k umyvadlu 5/4 SAT bílá matná plast zkracovatelný click clack SATAUCCXBM nebo Výpust k umyvadlu 5/4 RAV Slezák bílá lesklá MD0485B.
- Černá matná: Trendy volba pro designové koupelny, jako Výpust k umyvadlu click clack SAT černá matná plast SATAUCC8 nebo Výpust k umyvadlu 5/4 RAV Slezák černá matná MD0784CMATS.
- Stará mosaz: Pro milovníky retro stylu a vintage koupelen, např. Zátka k umyvadlu 5/4 RAV Slezák stará mosaz kov MD0484SM.
- Beton: Pro dokonalý vzhled SAT betonových umyvadel je k dispozici Výpust k umyvadlu 5/4 SAT Cemento antracit beton PZATKACA.
- Zlatá růžová lesklá: Pro luxusní a netradiční provedení, jako Výpust k umyvadlu 5/4 RAV Slezák zlatá růžová lesklá MD0799ZRL.
Důležité parametry a příslušenství
Při výběru zátky nebo výpusti k umyvadlu je potřeba zohlednit několik klíčových parametrů a také dostupné příslušenství.
Velikost a závit
Nejčastější velikost je 5/4 palce, což odpovídá standardním umyvadlovým odtokům. Ujistěte se, že vybraná zátka nebo sifon má odpovídající rozměry. Například Sifon k umyvadlu 5/4 RAV Slezák chrom mosaz MD0544.
Sifony
Sifon je neodmyslitelnou součástí umyvadlové instalace. Zabraňuje pronikání zápachu z kanalizace. Můžete si vybrat sifon k umyvadlu 5/4 RAV Slezák chrom mosaz MD0544 nebo Sifon k umyvadlu SAT Dark 5/4 DN32 PVD Gun metal SATAUSDAS. K dispozici jsou také úsporné sifony, jako Geberit úsporný umyvadlový sifon, průměr 32 mm, bílá 151.116.11.1.
Zvukoizolační vložky
Zvukoizolační vložka na stěnu k umyvadlu Multi VLOZKAUMS je vložka z měkké hmoty, která se dává mezi umyvadlo a zeď. Zabraňuje prasknutí obkladů při dotažení umyvadla ke zdi a zakrývá případné nerovnosti keramiky.
Čtěte také: Recenze obkladů SIKO: Na co se zaměřit?
Tabulka přehledu produktů
Níže naleznete přehled některých umyvadlových zátek a výpustí dostupných v obchodech SIKO KOUPELNY a.s. a HORNBACH BAUMARKT, spolu s jejich cenami a klíčovými vlastnostmi.
| Produkt | Typ | Materiál | Barva/Provedení | Cena (Kč) | Klíčové vlastnosti |
|---|---|---|---|---|---|
| Zátka k umyvadlu 5/4 RAV Slezák stará mosaz kov MD0484SM | Zátka | Kov | Stará mosaz | 506 | Odolná, retro design |
| Výpust k umyvadlu click clack SAT nerez plast SATAUCCNRZS | Výpusť Click-Clack | Nerez/Plast | Nerez | 269 | ZÁRUKA 5 LET, dostupnost náhradních dílů 10 LET |
| Zátka umyvadlu 5/4 RAV Slezák chrom kov MD0484 | Zátka | Kov | Chrom | 350 | Výpusť lze kombinovat s bateriemi a komponenty SLEZÁK - RAV |
| Zátka umyvadlu 5/4 RAV Slezák chrom plast MD0808 | Zátka | Plast | Chrom | 159 | Ekonomická varianta |
| Výpust k umyvadlu SAT Dark průtočná 5/4 PVD Gun metal SATAVPDAS | Průtočná výpusť | PVD Gun metal | Gun Metal | 41 | Pro dokonalý vzhled barevných umyvadel. Vtok pro umyvadlovou mísu bez přepadu |
| Výpust k umyvadlu click clack SAT černá matná plast SATAUCC8 | Výpusť Click-Clack | Plast | Černá matná | 269 | ZÁRUKA 5 LET, dostupnost náhradních dílů 10 LET |
| Výpust k umyvadlu 5/4 RAV Slezák černá matná MD0784CMATS | Výpusť | Nespecifikováno | Černá matná | 407 | Moderní design |
| Výpust k umyvadlu 5/4 RAV Slezák bílá lesklá MD0485B | Výpusť | Nespecifikováno | Bílá lesklá | 446 | Čistý, klasický vzhled |
| Výpust k umyvadlu 5/4 SAT Cemento antracit beton PZATKACA | Zátka | Beton | Cemento antracit | 1 090 | Pro dokonalý vzhled SAT betonových umyvadel. Vtok s betonovou krytkou pro umyvadlovou mísu bez přepadu |
| MULTI vtokový vent. 65x5/4 spunt+o E847 | Vtokový ventil | Nespecifikováno | Nespecifikováno | 79 | SIKO praktický vtokový ventil MULTI, 64x5/4, špunt. |
Doplňkové produkty a příslušenství
Kromě zátek a výpustí je v nabídce SIKO KOUPELNY a.s. široká škála souvisejících produktů, které dotvářejí funkčnost a estetiku koupelny.
- Sifony k pračkám: Specifické sifony určené pro připojení praček, zajišťující správný odtok vody.
- Umyvadlové baterie: K dostání v různých designech a provedeních, často s integrovanou výpustí.
- Umyvadla: Od klasických po designová umyvadla na desku, s přepadem i bez. Příkladem jsou Umyvadlo na desku SAT Infinitio 45,5x32,5 cm černá mat bez přepadu SATINF4532BKM nebo Umyvadlo na desku SAT Infinitio 50x39 cm mat bez otvoru pro baterii SATINF5039M.
- Koupelnové doplňky: Držáky toaletního papíru, WC štětky, dávkovače mýdla, které dotvářejí celkový vzhled koupelny. Například Držák toaletního papíru SAT Mood chrom SATDMOOD26CH nebo Dávkovač mýdla SAT černá SATDDAVZMC.
Čtěte také: Vlastnosti jednodílných sprchových dveří Siko
tags: #siko #zatka #do #umyvadla
