Vyberte stránku

Úvod do systému PORFIX

PORFIX představuje komplexní stavební systém, který zahrnuje širokou škálu prvků - od detailů po velké celky, tvárnice i příčkovky, až po stropní nosníky a zdicí maltu. Díky tomuto ucelenému řešení zvládnete cokoli, ať už jde o nový dům, rekonstrukci bytu či vybudování garáže. Komplexní stavební systém PORFIX (zdivo, příčky, překlady, stropy, ...) umožňuje stavět komplexně, rychle a efektivně.

Základní vlastnosti pórobetonových tvárnic PORFIX

Tvárnice a příčkovky PORFIX, vyrobené z pórobetonu, jsou určeny pro nosné i nenosné zdivo. Vyznačují se vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi a lehkým opracováním. Díky výborným tepelněizolačním vlastnostem pórobetonových tvárnic můžete počítat s významnými úsporami energií ve vaší budově. Vlastní fyzická životnost pórobetonu PORFIX je prakticky neomezená, pokud není hrubě zanedbána údržba stavby, například permanentní zatékání. PORFIX se vyznačuje dobrou požární odolností a PORFIX CZ a.s. ručí za zdravotní nezávadnost všech svých produktů.

Složení pórobetonu PORFIX

Pokud jde o základní složení pískového pórobetonu PORFIX, základem je písek (10 dílů), dále vápno a cement (4 díly) a přísady (1 díl), které zahrnují vápeno-křemičitý a fluidní vápeno-křemičitý úlet.

Specifické typy a produkty zdiva PORFIX

  • PORFIX AKU P20/1,8: Tyto vápenopískové produkty se vyznačují vysokou pevností v tlaku a výbornými akustickými vlastnostmi, což z nich činí ideální volbu pro zajištění kvalitní zvukové izolace mezi místnostmi. Půlené tvárnice PORFIX AKU P20/1,8 slouží jako doplňkové prvky pro řešení detailů zdiva.
  • PORFIX P15/1,4: Jedná se o lehčené produkty, které nabízejí vysokou pevnost i tepelnou kapacitu a nižší hmotnost díky odlehčení děrováním.

Výhody stavebního systému PORFIX

Stavba s PORFIXem přináší řadu výhod, které se projeví jak časově, tak finančně:

  • Nízká hmotnost: Díky nízké hmotnosti ušetříte na dopravě, ale i pracnosti při manipulaci a zdění.
  • Rychlá realizace: Spolu s přesností umožňuje rychlou realizaci (u jiných materiálů i o 40% vyšší časová náročnost).
  • Snadné opracování: Úsporu času a práce zajistí lehké opracování (řezání, drážkování), což umožňuje vytváření nejnáročnějších detailů (výklenky, oblouky, dozdívky).
  • Vysoká únosnost zdiva: Produkty PORFIX nabízejí vyšší únosnost zdiva a dostatečnou tloušťku pro splnění požadavků na nosnost a tepelněizolační vlastnosti.
  • Jednotná struktura fasády: Systém PORFIX přispívá k jednotné struktuře fasády a nižší hmotnosti opláštění.

Zdění s PORFIXem: Pokyny a doporučení

Pro správnou a efektivní realizaci zdiva PORFIX je důležité dodržovat několik klíčových zásad:

Čtěte také: Zdění s Porfixem: Jak na to s lžící

  1. Teplota při zdění: Zděte při teplotě ovzduší a podkladu nad +5 °C. Práce do 0 °C je možné vykonávat za určitých opatření, avšak ne za mrazu. Povrch tvárnic nesmí být zasněžený nebo namrzlý. K přípravě malty můžete použít záměsovou vodu s teplotou maximálně 40 °C a musíte počítat s prodloužením doby tuhnutí. Zdivo po ukončení můžete chránit zakrytím. Přidávání nemrznoucích směsí do zdicí malty se však všeobecně nedoporučuje.
  2. Použití zdicí malty: Na zdění doporučujeme použít zdicí maltu PORFIX.

    Orientační spotřeba zdicí malty PORFIX:

    Typ tvárnice Spotřeba zdicí malty
    Tvárnice PDK 17 kg/m³ zdiva
    Hladké tvárnice 20 kg/m³ zdiva

    Suchou směs zdicí malty/lepidla na pórobeton PORFIX nasypte do čisté nádoby s vodou (přesné množství vody je uvedené na obale v závislosti na výrobním závodě). Rozmíchejte do homogenní hmoty a zpracujte do 4 hodin. V létě je vhodné míchat řidší konzistenci lepidla.

  3. Zakládání zdiva: Osaďte rohové tvárnice do vápeno-cementové malty a udělejte výškovou kontrolu nivelačním přístrojem nebo laserovou vodováhou. Opět překontrolujte délky a úhlopříčky. Vykonzolování soklové části zdiva se řeší kvůli zateplení přechodu základu a obvodového zdiva RD. Uvažovat lze pouze pro konstrukce do 2 podlaží.
  4. Aplikace malty: Po výškovém zarovnání (provádíme škrabákem na pórobeton) a očištění ložné plochy nanášejte zdicí maltu PORFIX rovnoměrně po celé ploše na horizontální i vertikální spoj (kromě tvárnic PDK) pomocí zubové zednické lžíce. Dbejte na to, aby spáry byly ideálně cca 2 mm. Pokud při zdění používáte hladké tvárnice, spojujte je i na svislých plochách pomocí zdicí malty PORFIX. Případné menší nerovnosti první řady srovnejte hoblíkem. Všeobecně jde o lepidlo třídy C1 (charakteristické pevnosti a přilnavosti). Spotřeba lepidla pro zdění značně závisí od hustoty lepidla, použitého nářadí a používání škrabáku.
  5. Provázání a kontrola: Důležité je správné provázání tvárnic. Pomocí šňůry nebo vodováhy průběžně kontrolujte vodorovnost a svislost stěn.
  6. Příčky: Nenosné příčky připojte k nosné konstrukci takzvaným trvale pružným spojem. Mezi nenosnou příčkou a nosnou stěnou i stropem nechte mezeru jeden centimetr a vyplňte ji polyuretanovou pěnou. Příčky ukotvujte pomocí ocelového úhelníku.

Omítání a kotvení do zdiva PORFIX

Při omítání je důležité změřit vlhkost zdiva před omítáním. Pokud je hmotnostní vlhkost vyšší než 20 %, je potřebné počítat s vyššími objemovými změnami, což vyžaduje vyšší flexibilitu omítky, nebo ošetřit celou plochu síťkou. To samé, respektive vzhledem na rozměry, ve zvýšené míře platí i pro venkovní omítání. Pórobeton vstřebává vlhkost, proto je například doporučeno stropní vložky před betonáží navlhčit vodou cca 4-6 l/m². Vzhledem na výrobní proces má materiál značnou expediční vlhkost a při vysychání dochází k objemovým změnám, jejichž projevy můžou být praskliny. Zabránit prostupu prasklin na povrch můžete dvěma základními způsoby - síťkou nebo dostatečnou tloušťkou omítky.

Pro bezpečné kotvení různých předmětů do PORFIXu doporučujeme zejména plastové hmoždinky s větším nárůstem objemu, které vzhledem na obsah vápna v pórobetonu (agresivní vůči kovům) ochrání kovový vrut/šroub. Všeobecně platí, že minimální hloubka zatíženého kotvení by měla být 50 mm a čím nižší je objemová hmotnost pórobetonu nebo větší zatížení hmoždinky - tím větší je i hloubka kotvení. Další varianta je chemické kotvení, které se však používá především na konstrukční spoje.

Zavěšení bojleru nebo jiného technického vybavení rodinného domu na příčku není za standardních okolností zásadní problém. V podstatě máte tři možnosti:

Čtěte také: Efektivní zdění s lepidlem PORFIX

  • Kotvení na hmoždinky: Pro menší bojlery objemů do 80 až 100 l. V tomto případě je třeba dbát na kotvení přiměřeným počtem a průměrem s využitím maximální tloušťky stěny a při realizaci příčku důkladněji ukotvit do stropu.
  • Chemická kotva: Pro bojlery obejmu větších jak 100 l. Značkový prodejce umí vypočítat parametry takového kotvení, přičemž opět platí přiměřený počet, průměr a využití maximální tloušťky stěny.

Péče o PORFIX v exteriéru a skladování

Pórobeton dokonce ani cihla není nejvhodnější materiál pro konstrukce trvale vystavené povětrnostním vlivům bez adekvátní ochrany. Musíte zabránit přímému kontaktu pórobetonu s vlhkostí. Je potřeba vždy použít spodní izolaci k zabránění přístupu vlhkosti od základů a tekoucí srážková voda musí být odváděna od podezdívky plotu. Plot je nutné chránit před běžným deštěm, např. betonovou stříškou nebo střešními taškami. Omítku je vhodné chránit hydrofobním nátěrem. PORFIX nedoporučuje realizovat nátěr přímo na zdivo bez povrchové úpravy (obvykle omítky) z důvodu fyzikálně-mechanických vlastností.

Mrazuvzdornost pórobetonu je všeobecně velmi dobrá, což je způsobené tím, že led se může rozpínat v pórech pórobetonu. Pokud ale budou tvárnice úplně nasycené vodou, vícenásobným opakováním cyklu (zmrznutí a rozmrznutí) dochází k destrukci materiálu. Exponovaná místa vystavená vodě, např. koruna zdiva nebo spodní řada tvárnic, je nutné před zimou ošetřit tak, aby tvárnice nebyly vystavené opakovanému zatékání a zamrznutí. Před zabudováním tvárnic se již za 24 hodin při vhodných podmínkách citelně sníží hmotnost. Při delším skladování, zejména v zimě, záleží od schopnosti uchránit tvárnice jiným způsobem před povětrnostními vlivy. Obavu před venkovními vlivy (déšť a sníh) nepovažujeme za akutní, reálnější může být vysrážení vlhkosti na vnitřní straně obalové fólie a následné zamrznutí.

Stropní a překladové konstrukce PORFIX

Stropní nosníky a vložky PORFIX jsou skvělým řešením pro obytné prostory s proměnným zatížením do 2,0 kN/m². Stropní konstrukce můžete ukládat přímo na tvárnice nosných stěn. Stropní nosníky ukládejte ručně anebo pomocí mechanizace, a to v modulu 600 mm, podle výkresu skladby stropu. Uložené stropní nosníky podepřete montážními podpěrami ve vzdálenosti maximálně 1 600 mm tak, aby vzniklo převýšení uprostřed nosníku. Stabilitu podpůrného systému zabezpečte zavětrováním úhlopříčně na sloupky, přibitím desek ve dvou nerovnoběžných směrech. Stropní vložky ukládejte na připravené nosníky v kolmém směru až po montáži podpěr. Stropní vložky krajního pole můžete ukládat i jednou stranou na zdivo (min. 20 mm) a druhou stranou na stropní nosník. Pórobeton vstřebává vlhkost, proto stropní vložky před betonáží navlhčete vodou cca 4-6 l/m². Po vyarmování zalijte mezery mezi stropními vložkami betonem a zalijte i betonovou desku s výškou 50 mm - musí být zalité v jedné vrstvě. Doporučujeme beton třídy min. C20/25. Při venkovní teplotě +12° až +20° je možné strop zatížit nejdříve 28 dní po jeho zabetonování.

Překlady zhotovíte přímo na stavbě tak, že do připravených podepřených U-profilů PORFIX, které jsou navzájem slepené, vložíte výztuž. Pokud jsou U-profily použité jako překlady na vnější nosné stěně budovy, která nebude dodatečně zateplovaná, vložte do U-profilu k vnější straně tepelnou izolaci tloušťky 80 mm (na vnitřních nosných stěnách a vnějších nosných stěnách dodatečně zateplovaných budov není potřeba tepelnou izolaci vkládat). Po uložení výztuže zabetonujte nosné jádro betonem. Pro zabezpečení správného osazení a polohy překladů je na každém z nich vyznačen směr kladení - šipkou dolů (nosná výztuž dole). Na takto zabezpečený překlad je možné přímo klást stropní nosníky PORFIX s minimálním uložením 150 mm. Při překladech délky 1,20 m je možná ruční manipulace, na delší překlady je potřebné zdvihací zařízení. Osazení překladů doporučujeme realizovat do lepidla PORFIX.

Čtěte také: Ideální řešení se systémem PORFIX

tags: #porfix #typy #zdiva #vlastnosti

Oblíbené příspěvky: