Vyberte stránku

Při zateplování domu je důležité vzít v úvahu, že cena tepelné izolace představuje pouze část celkových nákladů na zateplení. Nejvíce peněz vyžaduje práce spojená s aplikací izolace a dalších materiálů nezbytných pro dokončení fasády, jako je lepidlo, perlinka, talířové hmoždinky a omítka. Celkové rozhodování by se mělo učinit na základě užitečných vlastností materiálu, nikoli pouze ceny. Uspořit na tloušťce izolace není doporučeno, protože úspora v této oblasti má minimální dopad na celkové náklady, zatímco může znamenat ztrátu úspor na vytápění v budoucnosti.

Polystyren patří mezi nejpoužívanější izolační materiály. Důvod je zřejmý - na jednu stranu vyniká svými tepelněizolačními vlastnostmi, na stranu druhou je cenově dostupný. Využívá se při zateplování nejen fasád, ale také střech, podlah, příček, soklů a dalších stavebních konstrukcí. Ve stavebnictví se polystyren úspěšně používá desítky let a od svého vzniku v polovině 20. století prošel velkým vývojem. Dnes na trhu narazíte na polystyreny vyráběné různými technologiemi a s rozličnými vlastnostmi.

Pěnový polystyren (EPS) je lehký izolační materiál, jenž nabízí vynikající tepelné izolační schopnosti a cenovou dostupnost. Jeho struktura se skládá z množství malých vzduchových bublinek, což mu propůjčuje nízkou tepelnou vodivost. Dražší variantou je extrudovaný polystyren, známý též jako XPS, který představuje evoluci EPS s vylepšenou strukturou. Ta mu zajišťuje vyšší pevnost v tlaku a lepší odolnost proti vlhkosti. Díky těmto vlastnostem se často používá v místech, kde je požadavek na vysokou mechanickou odolnost, například v podlahách nebo jako základová izolace.

Typy polystyrenu a jejich vlastnosti

Nejpoužívanějším typem polystyrenu je expandovaný neboli pěnový polystyren. Polystyren byl objeven náhodou v roce 1949 brněnským rodákem Fritzem Stastnym, který tehdy pracoval ve vývoji firmy BASF. Pěnový EPS polystyren vzniká polymerací styrenu. Vynikající tepelněizolační vlastnosti má díky svým buňkám, které obsahují vzduch. Pěnový polystyren, složený z přibližně 2 % polystyrenu a 98 % vzduchu, využívá uzavřeného vzduchu v mikroskopických kuličkách jako hlavního tepelného izolantu. Jeho výroba začíná se zpěňovatelným polystyrenem ve formě perlí, do nichž se obvykle přidává 6 - 7 % pentanu jako nadouvadlo. Vyrábí se vnapěněním polystyrenových perlí o velikostech podle druhu použití (cca 0,63 - 3,15 mm). Označuje se zkratkou EPS a číslem, které vyjadřuje napětí v kPa při 10% stlačení. Pro stavební účely se používá EPS 70 až 150.

Jednou z velkých výhod pěnového polystyrenu (EPS) oproti minerální vlně je fakt, že lepších izolačních vlastností je možno dosáhnout bez toho, že by se zhoršovaly mechanické vlastnosti. Je to dáno buněčnou strukturou polystyrenu a tím, že obsahuje 98% vzduchu. Pěnový polystyren (EPS) navíc v průběhu času neztrácí své vlastnosti - je objemově stálý, neabsorbuje vlhkost a je 100% recyklovatelný. Pěnový polystyren (EPS) je lehký - doslova i obrazně. Nezpůsobuje významné statické zatížení budovy, což je výhodou zejména při rekonstrukcích. Z toho vyplývá další výhoda: nižší náklady na instalaci ve srovnání s jinými izolačními systémy.

Čtěte také: Využití lehčeného betonu s polystyrenem

Expandovaný pěnový polystyren (EPS)

Expandovaný pěnový polystyren patří k nejpoužívanějším typům tepelné izolace. Pro stavební účely se používá EPS 70 až 150. EPS 70 se uplatňuje v zateplovacích systémech a jako spodní vrstva tepelné izolace nepochůzných plochých střech. EPS 100 se nejčastěji používá právě do plochých střech jako vrchní vrstva tepelněizolačních vrstev plochých střech nebo jako izolace do podlah s malou zátěží. Objemová nasákavost je při úplném ponoření do 5 %.

Do stavebních konstrukcí se používá EPS samozhášivý, který obsahuje tzv. retardéry hoření způsobující, že při odstranění zdroje hoření materiál sám uhasne a stabilizovaný, tzn., že desky dané tloušťky byly z bloků nařezány až po tom, co proběhlo přirozené smrštění materiálu obvyklé v prvních týdnech po jeho vyrobení. EPS se používá do stavebních konstrukcí bez zvláštních požárních požadavků. V případech, kdy to požární předpisy vyžadují (například u zateplovacích systémů budov o větších výškách a u skladeb střech), se obvykle nahrazuje deskami z minerálních vláken.

Izolační desky Perimetr a Perimetr SD patří mezi speciální výrobky z EPS, tvarovaných vypěňováním přímo do speciálních forem. Desky vynikají zvýšenou pevností, odolností proti průrazu a minimální nasákavostí. Jsou používány pro tepelnou izolaci spodních staveb, soklové části, podlah, stěn bazénů aj., bez požadavku na útlum kročejového hluku. Soklový polystyren Perimetr SD doporučujeme použít na zateplení soklu v min. síle 8cm.

Tepelná vodivost EPS

  • Pěnový polystyren (EPS) má standardní rozsah λ = 0,031 - 0,039 W/m-K.
  • Fasádní polystyren EPS 70 F je nejlevnější izolant do kontaktních fasád. U českých výrobců má součinitel tepelné vodivosti 0,039 W/mK.
  • Běžný fasádní EPS má návrhovou tepelnou vodivost λ = 0,040 - 0,044 W.m-1.
  • Součinitel tepelné vodivosti desek Perimetr je 0,034 W/mK.
  • Pro zateplení podlahy v novostavbách je nejběžněji používán bílý podlahový polystyren s označením EPS 100Z.
  • Podlahový polystyren s útlumem kročejového hluku Styrofloor má součinitel tepelné vodivosti 0,045 W/mK.

Šedý grafitový polystyren

Jedná se o obdobný materiál, jako bílý EPS. Do materiálu je přidána přísada z grafitových nanočástic, díky níž se významně snižuje sálavá složka přenosu tepla v izolačním materiálu. Za běžných stavebních podmínek je prostup tepla izolací typu EPS realizován ze 30 až 40 % zářivým mechanismem. Jemné grafitové částice tento podíl snižují přibližně o 1/3. Díky tomu dochází ke snížení měřitelného návrhového součinitele tepelné vodivosti λ na hodnotu 0,032 W·m-1·K-1. Grafitové nanočástice v EPS na bázi NEOPOR® kromě tepelné vodivosti snižují také skokové změny teploty na povrchu izolantu - zejména na jeho straně blíže k tepelnému zdroji.

Izolant nové generace, tzv. šedý polystyren, vyrobený ze suroviny NEOPOR®, má o cca 20 % lepší tepelně izolační vlastnosti ve srovnání s kvalitním bílým fasádním polystyrenem. Šedý polystyren izoluje o 15 - 20 % lépe než bílý polystyren, což umožňuje použití tenčí izolace při zachování tepelných vlastností. Jeho tepelná vodivost se pohybuje kolem lambda = 0,031 - 0,032 W/(mK). Přidáním přímesi grafitu se zlepšují tepelné vlastnosti, které absorbuje a reflektuje tepelné záření, což snižuje tepelné ztráty.

Čtěte také: Vlastnosti cementového lepidla na polystyren

Nicméně, šedý polystyren má i své nedostatky. Jeho tmavá barva může při nesprávné aplikaci způsobit přehřátí a následné smrštění desek a vytvoření tepelných mostů, pokud nejsou chráněny před přímým slunečním zářením. Je nesmírně důležité, aby šedé polystyrenové desky byly správně skladovány! Jejich teplotní odolnost je omezena na 70°C a dlouhodobé vystavení vyšším teplotám může způsobit degradaci materiálu. Při zateplování doporučujeme natáhnout na lešení stínící ochranné plachty, co nejrychleji fasádní desky přikotvit a nanést krycí a armovací vrstvu. Po tomto opatření jsou šedé desky rozměrově stabilizovány. Šedý fasádní polystyren doporučujeme náročným klientům, kteří kladou důraz na precizní zateplení. Upozorňujeme, že díky svému složení je nutno použít lepící stěrky odpovídající kvality.

Díky stále se zvyšujícím doporučeným hodnotám pro zateplení podlahy se stal velmi oblíbený šedý podlahový polystyren Styrotherm PLUS 100 s lambdou 0,031 W/mK.

Extrudovaný polystyren (XPS)

Extrudovaný polystyren se označuje zkratkou XPS a číslem, které označuje napětí při 10% stlačení materiálu. Prvotní surovinou pro výrobu XPS je ropa, dále polystyrenový granulát, který se extruduje rozpínavými plyny. Hlavní předností extrudovaného polystyrenu je uzavřená struktura pórů, což zaručuje téměř nulovou nasákavost. XPS se vyznačuje velkou pevností v tlaku. Tento polystyren má obvykle dlouhodobou objemovou nasákavost při úplném ponoření < 3 % (dle ČSN EN 12 087), a proto může být užívaný pro izolaci podzemních částí budovy, soklů (do míst exponovaných vodou), kde díky profilaci povrchu může plnit i drenážní funkci, a pro podlahy na terénu bez nároků na kročejový útlum. Někteří výrobci uvádějí použití i pro inverzní střechy. Extrudovaná izolace (XPS) vzniká extruzí (vytlačováním) taveniny krystalového polystyrenu za současného sycení vypěňovadlem, které po uvolnění tlaku umožní na konci vytlačovacího zařízení napěnění materiálu. Vznikají tak přesné izolační desky ve vysoké kvalitě a s velmi přesnými rozměry, které mají minimální nasákavost a velkou pevností.

Extrudovaný, neboli vytlačovaný polystyren XPS-F má oproti polystyrenu EPS-F výrazně lepší izolační vlastnosti vzhledem k větší hustotě tohoto materiálu. Díky lepší tepelné izolaci lze použít tenčí vrstvu této izolace, proto je vhodné XPS-F použít tam, kde na zateplení není příliš místa. Extrudovaný polystyren má oproti EPS-F navíc výrazně lepší hydroizolační vlastnosti, je proto vhodný pro zateplení pod úrovní terénu nebo pro místa vystavená zvýšené vlhkosti. Jeho hlavní nevýhodou je malá odolnost vůči UV záření. Z toho důvodu se nepoužívá v místech, kde dochází ke kontaktu se slunečními paprsky. Extrudovaný polystyren má zpravidla stejnou použitelnost jako Perimetr, navíc o malé procento menší nasákavost.

Kompaktní polystyren

Jedná se o materiál na bázi polystyrenu, strukturou připomínající pemzu nebo sádru. Pro svou vysokou pevnost v tlaku (pevnost kompaktního polystyrenu až 10 MPa - pro srovnání EPS: 0,1-0,2 MPa) se využívá ke složitě řešitelným detailům, především k přerušení bodových tepelných mostů. Patří k dražším typům izolace.

Čtěte také: Použití polystyrenu

Použití polystyrenu pro zateplení

Expandovaný polystyren existuje ve více variantách, z nichž každá je určena pro specifické aplikace. Typy polystyrenu se rozlišují podle jejich určení pro zateplení různých částí budov. Označení S je určeno pro stabilizované zateplení plochých střech, Z označuje základní použití pro zateplení podlah a F je určeno pro fasádní zateplení. Fasádní polystyren se dále dělí do dvou variant: 70F a 100F. Číslo udává napětí v tlaku při deformaci 10° v kilopascálech (kPa). Tyto varianty se liší i ve svých izolačních vlastnostech, objemové hmotnosti a faktoru difúzního odporu.

Fasádní pěnové polystyreny se používají pro vnější kontaktní zateplovací systémy - ETICS. Fasádní polystyren EPS 70F je vhodný pro zateplení novostaveb, rekonstrukcí, bytových a panelových domů. Vyrábí se v rozměrech 500x1000 mm v tloušťkách 10-300mm. Pro funkční zateplení fasády doporučujeme zvolit minimální sílu izolace 8 cm. Pro maximální zateplení fasád slouží šedý fasádní polystyren.

Optimální tloušťka izolace je pro každý dům jiná - závisí nejen na materiálu zdí, ale i na ceně paliva a prioritách majitele domu. Při životnosti zateplení nejméně 40 roků je potřeba zvažovat růst cen energií v celé této dlouhé době. Současné požadavky je možno splnit jen s poměrně silnými tloušťkami izolace.

Zateplení fasády

Fasádní polystyren EPS 70 F je nejlevnější izolant do kontaktních fasád, jeho výhodou je nízká hmotnost, dobrá opracovatelnost, velmi nízká nasákavost a nízká cena. Nevýhodou je nižší pohltivost zvuku a hlavně malá odolnost proti požáru. Zateplení fasády pomocí pěnového polystyrenu (EPS) může snížit tepelné ztráty domu až o 50-60 %.

  • Standardní kontaktní zateplení: Fasádní polystyren EPS 70F je vhodný pro zateplení novostaveb, rekonstrukcí, bytových a panelových domů. U českých výrobců má součinitel tepelné vodivosti 0,039 W/mK.
  • Šedý fasádní polystyren: Ten má díky obsahu grafitu o 20% lepší tepelně izolační vlastnosti než bílý EPS 70F. Jeho součinitel tepelné vodivosti je 0,032 W/mK a právem je považován za nejúčinnější fasádní polystyren.
  • Difuzně otevřené systémy: Polystyren Baumit Open je na trhu unikátní díky svým prodyšným vlastnostem. Jedná se o fasádní desky typu EPS 70F, ve kterých jsou cca dvoumilimetrové kruhové otvory pro odvod vodních par v rastru 2x2cm po celé ploše desky. Fasádní desky Baumit Open Reflect jsou na bázi šedého polystyrenu s bílým nátěrem na lícové straně desky. Fasádní polystyren Weber EPS-F Clima Rda a SD vychází z kombinace bílého a šedého polystyrenu.

Zateplení stropu

Pokud vybíráte stropní polystyren na zateplení stropu z obytné části kontaktním způsobem, postačí v mnohých případech klasický EPS 70 s koncovým označením Z,S nebo F. Jelikož se nejedná o namáhané zatížené konstrukce, tak je zbytečné používat daleko dražší produkty. Izolant by měl být nejlépe celoplošně nalepen a následně ukotvený talířovými hmoždinkami. Pokud zateplujete strop ze shora, doporučujeme použít stropní polystyren s vyšší gramáží např.: EPS 100S nebo Z. Nejen, že o něco lépe izoluje, ale především je vhodný pro běžně pochůzí využití. V extrémních případech se pro takovéto zateplení stropu používá šedý polystyren Styrotherm PLUS 100. U vnějšího zateplení stropu doporučujeme skládat izolační desky ve dvou vrstvách přes spáry.

Zateplení střechy

Střešní polystyren se především používá do plochých střech. Podle míry zatížení se zvolí správný typ střešního polystyrenu, který má označení:

  • EPS 70S - podkladní vrstva izolací plochých střech
  • EPS 100S - pro ploché střechy s běžným zatížením
  • EPS 150S - pro ploché střechy s vysokým zatížením
  • EPS 200S - pro ploché střechy s nejvyšším zatížením

Dodáváme střešní polystyren v tloušťkách od 10 - 300mm s možností vyrobení spádových klínů a zajištění kladečského plánu. Extrudované polystyreny vyráběné extruzí se využívají také jako tepelná izolace jednoplášťových střech s obráceným pořadím vrstev.

Zateplení podlahy

Pro zateplení podlahy v novostavbách je nejběžněji používán bílý podlahový polystyren s označením EPS 100Z. Dále je použitelný na šikmé střechy nad krokvemi, běžně zatížené podlahy, obvodové stěny pod terénem s izolací proti vodě. Díky stále se zvyšujícím doporučeným hodnotám pro zateplení podlahy se stal velmi oblíbený šedý podlahový polystyren Styrotherm PLUS 100 s lambdou 0,031 W/mK. Mezi podlahový polystyren se také řadí speciální izolace z elastifikovaného pěnového polystyrenu s útlumem kročejového hluku s označením Styrofloor. Podle zatížení se dělí na Styrofloor T4, který je vyráběn pro podlahové konstrukce se zatížením max. 3,5 kN/m2 a Styrofloor T5 s maximálním zatížením 5 kN/m2. Pokládá se na podlahový polystyren jako vrchní vrstva při zateplení podlahy.

Porovnání polystyrenu s jinými izolačními materiály

Ve stavebnictví dnes existuje mnoho možností izolace - od minerální vlny přes polyuretanové pěny až po vakuové panely. Přesto si stavební polystyren udržuje své stabilní místo mezi nejpoužívanějšími izolačními materiály. Pěnový polystyren (EPS) je už desítky let stálicí mezi izolačními materiály, a to díky unikátní kombinaci vlastností - zejména výborným mechanickým vlastnostem (pevnost v tlaku, tahu a smyku) s nízkou hmotností, výborným izolačním schopnostem (zejména šedé typy), odolností proti vlhkosti a v neposlední řadě i díky příznivé ceně, kdy navíc je ještě velmi příjemný a jednoduchý na zpracování.

Klíčové parametry pro srovnání

Klíčovou měrou pro porovnání tepelných vlastností materiálů slouží součinitel tepelné vodivosti. Tato hodnota, vyjádřená ve wattech (W) na metr krát kelvin (W/m·K) a označovaná řeckým písmenem lambda (λ), umožňuje objektivní srovnání izolačních materiálů. Čím nižší je hodnota součinitele tepelné vodivosti, tím lépe materiál izoluje. Minerální vata a polystyren, nejběžněji používané materiály pro kontaktní zateplení fasád v České republice, vykazují relativně podobné hodnoty tepelné vodivosti. Tyto hodnoty se typicky pohybují mezi 0,032 až 0,038 W/m·K.

1. Tepelná vodivost

Jedním z měřítek pro kvalitu polystyrenu je parametr tepelné vodivosti (lambda), čím nižší hodnota W/mK, tím má polystyren lepší tepelně izolační vlastnosti. Ze součinitele tepelné vodivosti se pro dané tloušťky odvozují ostatní hodnoty jako tepelný odpor R nebo součinitel prostupu tepla U.

Materiál Součinitel tepelné vodivosti (λ)
Bílý fasádní EPS (český výrobce) 0,039 W/mK
Šedý grafitový EPS 0,031 - 0,032 W/mK
Podlahový EPS 100Z N/A
Podlahový šedý Styrotherm PLUS 100 0,031 W/mK
Kročejový útlum Styrofloor 0,045 W/mK
Izolační desky Perimetr 0,034 W/mK
Minerální vata (orientačně) 0,032 - 0,038 W/mK
Pěnový polyuretan PUR Nízká

2. Hořlavost a požární bezpečnost

Fasádní polystyren, spadající do třídy E, patří mezi hořlavé materiály, které mohou přispět k rozšíření požáru. Přestože se do něj přidávají zpomalovače hoření, není to záruka jeho nehořlavosti. Naopak, certifikovaný systém ETICS s EPS lze klasifikovat do třídy reakce na oheň B, zatímco minerální vata patří do třídy reakce na oheň A1 nebo A2. Podle zákona musí být fasádní minerální vata povinně používána pro zateplení budov s výškou nad 22,5 metru.

3. Prodyšnost a difúzní odpor

Prodyšnost minerální vaty a polystyrenu je zcela odlišná. Faktor difuzního odporu, vyjádřený řeckým písmenem mí (μ), je klíčovým ukazatelem pro vyhodnocení, jak dobře materiál propouští vodní páry. Čím nižší je hodnota faktoru difúzního odporu, tím lépe materiál "dýchá", tj. propouští vodní páry. Fasádní minerální izolace obvykle dosahuje nejnižší hodnoty faktoru μ = 1, což znamená, že propouští vodní páry velmi efektivně. Minerální vata je schopná postupně odvádět páry mimo budovu, což ji činí vhodnou pro zateplení starších domů nebo domů po sanacích zdiva, aby se zabránilo vzniku plísní a snížení tepelněizolačních vlastností. Minerální vata je vhodná pro zateplení novostaveb i dodatečné zateplení starších bytových domů: cihlových i panelových. Naopak, polystyren s faktorem difúzního odporu μ = 20 - 70 se nehodí pro takové konstrukce. Při návrhu konstrukce je důležité vybrat paropropustnou omítku, která umožní volný průchod vodních par. Silikonová a akrylátová omítka jsou například nevhodné.

4. Odolnost proti vlhkosti a UV záření

Minerální vata odolává UV záření a vodě, což zjednodušuje její skladování a aplikaci. Dodává se jako hydrofobizovaná, tedy odpuzující vodu, lze ji tedy bez obav aplikovat i za vlhkého počasí. Minerální vata by se neměla dostávat do prodlouženého kontaktu s vodou, protože by mohla absorbovat vlhkost z okolí. Z tohoto důvodu není vhodné používat ji například v soklové části domu, kde by mohla být vystavena vlhkosti ze země. Naopak extrudovaný polystyren (XPS) je na rozdíl od pěnového velmi odolný vůči vlhkosti a na výbornou zvládá dlouhodobé působení tlaku. Nicméně jeho náchylnost k degradaci pod vlivem slunečního záření a vyšších teplot je nespornou nevýhodou. Extrudovaný polystyren se nepoužívá v místech, kde dochází ke kontaktu se slunečními paprsky.

5. Cena

Ceny izolace se mohou lišit v závislosti na materiálu a jeho tepelně technických vlastnostech. Například obyčejný fasádní polystyren EPS 70F tloušťky 100 mm stojí v den psaní tohoto článku přibližně 140 - 150 Kč/m², zatímco tepelná izolace z minerální vaty stejné tloušťky se pohybuje kolem 82 Kč/ m² až 400 Kč/ m² v závislosti na konkrétním typu. V některých případech může být cena minerální vaty více než dvojnásobná a při zateplování větších ploch může dojít k podstatnému zvýšení nákladů. Za materiály s lepšími tepelně technickými vlastnostmi je obvykle potřeba zaplatit vyšší cenu. Obyčejný bílý polystyren EPS 70F tloušťky 100 mm je levnější než šedý polystyren, který může stát více. Tam se cena pohybuje kolem 180 - 190 Kč/ m².

Další izolační materiály

  • Minerální vata: Vyrobena z anorganických materiálů, jako je kámen nebo sklo, což ji činí přirozeně nehořlavou. Má velmi nízký difúzní odpor (μ = 1) a je vysoce paropropustná. Díky vyšší hustotě poskytuje vynikající akustické vlastnosti o 2 dB. K negativům patří poměrně velká nasákavost, která znemožňuje její použití ve vlhkých místech.
  • Celulózová izolace: Vyrobena z recyklovaného papíru, ekologická volba. Má vysokou paropropustnost, dobré tepelně a hlukově izolační schopnosti. Odolná proti plísním a škůdcům. Nižší odolnost proti vodě.
  • Dřevovláknité desky: Vyrobeny z dřevovlákna. Nabízí vynikající tepelné a zvukové izolační vlastnosti. Ekologicky udržitelný materiál, zlepšuje klima uvnitř budov, především u dřevostaveb.
  • Pěnový polyuretan PUR: Vysoce účinný izolační materiál s nízkou tepelnou vodivostí. Extrémně odolný proti vodě, tlaku i parazitům. Aplikuje se buď ve formě tuhých desek, nebo jako polyuretanové pěna - stříkaná pěna vyplní i těžko dostupné prostory a zabraňuje vzniku tepelných mostů. Dělí se na měkkou (paropropustná, dobrá zvuková izolace) a tvrdou pěnu.

Výrobci a dodavatelé polystyrenu

Na českém trhu působí množství výrobců expandovaného pěnového polystyrenu EPS. Většina z nich má ve výrobním programu rovněž šedý grafitový polystyren a perimetr. Mezi výrobce patří DCD Ideal, Bachl, Izopol Dvořák, Penopol, Polyform, P-Systems, Rapol, Sepas, Styrotrade, Synthos, Terman-Janoušek, Termax a Vodotop FM. Mezi největší dodavatele nebo výrobce patří Dektrade a Isover.

Mezi nejvýznamější české výrobce a dodavatele extrudovaného polystyrenu XPS patří Synthos s produktem shodné značky, společnost Ursa, která vyrábí extrudovaný polystyren stejné značky, a také společnost Bachl. Značku XPS Austrotherm zastupuje v ČR společnost Baumit, značka Fibran Eco patří společnosti Penopol. Výhradním dodavatelem německého XPS Styrodur od společnosti BASF je Isover.

V případě potřeby dalšího upevnění polystyrenu, například při montáži na stěnu, se používají hmoždinky nebo hřeby speciálně určené pro polystyren. Pro řezání polystyrenu použijte řezačku na polystyren. Při práci s polystyrenem je důležité používat speciální lepidla, která jsou vhodná pro tento materiál. Lepidlo na polystyren je nejčastěji disperzní na bázi akrylátu nebo modifikovaného polyvinylacetátu.

tags: #polystyren #izolacni #vlastnosti

Oblíbené příspěvky: