Vnější kontaktní zateplovací systém, mezinárodně označovaný zkratkou ETICS (external thermal insulation composite system), je stavební výrobek složený z jednotlivých komponentů, přesně definovaná sestava, která se kupuje v rámci jedné obchodní transakce u jednoho dodavatele - tzv. „kity“. V podmínkách České republiky se jedná o nejpoužívanější způsob zateplení objektů. Výhodnost kontaktního zateplování spočívá také v tom, že jeho předností lze rychle a účinně využít jak u novostaveb, tak u rekonstrukcí (dodatečného zateplování). Listový izolační systém je určen pro tepelně izolační fasády. Jde o montovanou kontaktní konstrukci vytvořenou nosnými upevňovacími hliníkovými lištami. Lišty pro zateplovací systémy a omítky jsou významnou součástí každého kvalitně provedeného kontaktního zateplovacího systému ETICS. Zabezpečují správnou funkčnost, ochranu před povětrnostními vlivy, před mechanickým poškozením, napojení nebo ukončení zateplovacího systému a výrazně ovlivňují jeho životnost. Mají také výrazný vliv na finální estetickou kvalitu díla a jeho správné provedení.
Certifikace a skladba ETICS
Dle zák. 22/1997 Sb. je povinnost umísťovat do stavby pouze certifikované výrobky s „Prohlášením o shodě“. V ČR lze provést posouzení shody ETICS buď podle evropského modulu shody, tj. dle NV č. 190/2002 Sb. - Evropské technické schválení (ETA), nebo podle národního systému, tj. dle NV č. 163/2002 Sb. ve znění 312/2005 Sb. Při zpracování ETA se postupuje dle pokynů ETAG 004, při zpracování STO se postupuje dle technických návodů, do kterých jsou zapracovány pokyny ETAG 004 s drobnými zjednodušeními. „Výrobce ETICS“ musí mít zavedený systém řízení výroby - při certifikaci a při dohledu 1x ročně se zavedenost SŘV prověřuje. Ke každému výrobku, tj. i k sestavě „kit“ se předává prohlášení o shodě a návod k užívání a údržbě.
ETICS je složený z lepicí hmoty, tepelné izolace, kotevních prvků, základní vrstvy (složené ze stěrkové hmoty a skleněné síťoviny), tenkovrstvé omítky a případně fasádní barvy. ETICS je k podkladu připevněný lepením nebo mechanicky pomocí kotvicích prvků, nebo nejčastěji pomocí obou způsobů připevnění. Specifikace certifikované skladby ETICS spočívá v určení přesné skladby vybraných komponentů, tloušťky tepelné izolace, počtu a umístění hmoždinek, určení povrchové úpravy a řešení detailů dle definice a technického listu konkrétního ETICS a projektové dokumentace. To by měla řešit stavební dokumentace konkrétního objektu a měla by být zpracovaná do potřebných detailů.
Příprava podkladu a návrh zateplení
Zateplení by měl předcházet stavebně-technický průzkum objektu a studie, která hodnotí objekt jako celek. Z takovéto studie vzejdou návrhy optimálních řešení pro snížení spotřeby energie na vytápění. Zateplení by mělo být součástí celkové rozvahy o revitalizaci objektu. Pro dosažení očekávaných úspor musí být součástí zateplení i nová regulace otopné soustavy. Podklad pro ETICS musí být vyzrálý, bez prachu, mastnot, odbedňovacích přípravků, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst, biotického napadení a aktivních trhlin. Minimálně se doporučuje průměrná soudržnost podkladu 200 kPa a nejmenší z hodnot 80 kPa. Rozsah a četnost průzkumu podkladu by měla odpovídat zejména druhu podkladu a úrovni jeho degradace. Další požadavky jsou kladeny na teplotu podkladu a vzduchu pro aplikaci ETICS, obvykle je požadován interval +5 až +30 °C.
Zateplovací systém v žádném případě nemá funkci sanačního opatření pro železobetonové i jiné nosné konstrukce. Poruchy a vady nosných konstrukcí nesmí být zakrývány zateplovacím systémem bez předchozí sanace. Před zateplením se musí odstranit zjevná příčina poruchy, železobetonová konstrukce musí být očištěna, případná odhalená výztuž rovněž a opatřena antikorozním nátěrem. Betonový povrch pak musí být reprofilován vhodným postupem. I u novostaveb je třeba před zateplením dbát na vhodný podklad. Problematická bývá zejména vlhkost podkladu způsobená obvykle smáčením srážkovou vodou z důvodu nedokončených klempířských konstrukcí a jiných detailů. Podklad se čistí tlakovou vodou, popř. s vhodným čisticím prostředkem. Pokud se použije čisticí prostředek, je třeba nakonec povrch omýt pitnou tlakovou vodou. Řasy na původním povrchu před zateplením je rovněž třeba odstranit vhodným biocidem. Jejich přítomnost na fasádě ovšem předznamenává, že se mohou tvořit a rozrůstat i na nové fasádě po zateplení.
Čtěte také: Izolace s asfaltovým lakem: Jak na to?
Zakládání ETICS
Založení ETICS je počáteční fází zateplení stavby. Hlavním požadavkem na tento detail je získání dokonalé roviny první řady tepelně izolačních desek. K tomuto účelu slouží fasádní zakládací lišty. Zakládací neboli soklové lišty se používají v počáteční fázi montáže tepelné izolace v ETICS. Zateplovací systém se obvykle zakládá na tzv. zakládací lištu. Jednotlivé díly zakládací lišty se spojují plastovými spojkami. Pro vyrovnání případných nerovností se zakládací lišta v místech kotvení podkládá speciálními podložkami. Zakládací lišta se nenapojuje přeložením. Spára mezi deskami tepelné izolace nesmí být umístěna do spáry zakládací lišty. Pak se prakticky nelze - i při jinak dokonalém provedení základní vrstvy v tomto detailu - vyhnout prasklinám v místě spár. V místě založení systému je třeba dbát na volbu správné tepelné izolace. Pokud k použití desek z minerálních vláken nevedou jiné důvody, doporučuje se u soklů, kde se očekává větší mechanické a vlhkostní namáhání, použít jiný, méně nasákavý a více mechanicky odolný materiál tepelné izolace. Vždy je třeba ale volit desky určené do zateplovacího systému, nikoliv například hladké desky extrudovaného polystyrenu.
Typy zakládacích lišt a jejich výhody
Tradiční hliníkové zakládací lišty
- Tradičním řešením jsou zakládací hliníkové lišty z tvarovaného hliníkového plechu.
- Ty je při instalaci potřeba doplnit plastovou nasazovací okapní lištou, která oddělí hliník od cementových omítek.
- Okapní lišta navíc významně usnadní provedení funkčního odkapu a estetického detailu na přední hraně založení.
- Při výběru hliníkových lišt nezapomeňte správně zvolit dostatečnou tloušťku plechu, ta má totiž zásadní vliv na mechanické vlastnosti lišty.
- U hliníkových lišt je důležité použití plastové okapní lišty, která zamezí vzniku trhlin a eliminuje případnou korozi hliníku (závislou zejména na složení omítkovin a výskytu vlhkosti).
- Hliníkové lišty jsou plně odolné vůči působení vlhkosti a mají značnou statickou únosnost.
Progresivní plastové zakládací sady
- Progresivnějším a sofistikovanějším řešením jsou plastové zakládací sady, které vynikají zejména svou univerzálností pro různé tloušťky tepelných izolací.
- Moderním řešením založení je použití plastové zakládací sady, která vyniká svoji univerzálností pro různé tloušťky teplených izolací.
- Systém složený z několika komponent umožňuje provádění detailu ve velkém rozsahu tlouštěk tepelné izolace.
- Systém se skládá ze dvou základních komponentů, zakládací soklové lišty LW-L a přechodové lišty LW-206.
- Plastové zakládací sady postupně nahrazují dříve často používané hliníkové lišty.
- K plastovým zakládacím sadám nabízíme také řadu spojek a spojovacích kolíků, které usnadňují montáž a napojení jednotlivých kusů.
- Plastové lišty jsou zcela bezproblémové z hlediska vedení tepla, resp.
Alternativní způsoby založení
- Při založení na lať bez zakládací lišty se na spodní hranu ETICS aplikuje běžná nadpražní lišta. Toto provedení je však pracnější.
- Variantou založení zateplovacího systému na zakládací lištu je založení na montážní lať (pokud to výrobce zateplovacího systému připouští).
- Na připravený podklad se do vrstvy lepicí hmoty vtlačí pruh skleněné síťoviny s volným dolním okrajem odpovídajícím tloušťce tepelné izolace a přesahu siťoviny na líc ETICS (obvykle 15 cm).
- Na podklad se následně připevní montážní lať s horním lícem v místě založení ETICS.
- Po nalepení první řady desek tepelné izolace se lať odstraní a volný pruh skleněné síťoviny se vtlačí do předem nanesené stěrkové hmoty na spodním a předním líci první řady desek tepelné izolace. Detail se následně ještě opatřuje rohovým profilem s okapničkou.
- Založením bez zakládací lišty se zvyšuje požární odolnost založení systému a eliminuje se tepelný most v místě založení. I zde však platí, že se skleněná síťovina vtlačuje do vrstvy stěrkové hmoty.
- Dodatečné zatírání skleněné síťoviny připevněné k tepelné izolaci bez stěrkové hmoty je chybné řešení.
Aplikace tepelné izolace
Lepicí hmota se na desku tepelné izolace nanáší po obvodě desky v šířce 50 až 80 mm a jako terče velikosti dlaně v podélné ose desky. Celoplošné lepení je povinné u lamel z minerálních vláken (vlákna orientovaná kolmo ke stěně; využívají se zejména k zateplování zakřivených stěn). Jedině tyto dva způsoby lepení zajistí rovinnost a celistvost vrstvy tepelné izolace. Desky tepelné izolace se lepí na vazbu, a to se vzájemným posunutím minimálně 150 mm. Desky je třeba lepit bez mezer. Mezery jsou tepelnými mosty v ETICS. Je chyba případné mezery vyplňovat lepicí hmotou. Výjimečně lze úzké mezery v pěnovém polystyrenu vyplnit nízkoexpanzní polyuretanovou pěnou. Větší mezery by se po nalepení tepelné izolace neměly vyskytovat. Pokud se vyskytují, je výjimečně možné vyplnit je vtlačením přířezu tepelné izolace. Je nepřípustné desky tepelné izolace vzájemně lepit mezi sebou. Tepelněizolační desku z plochy fasády se doporučuje klást s přesahem do plochy otvoru o více než tloušťku budoucího zateplení ostění a nadpraží. Až teprve takto vzniklý prostor v ostění a nadpraží se doplní tepelněizolační deskou rozměrově upravenou pro tento detail.
Kotvení desek
Desky se kotví obvykle po 1 až 3 dnech po nalepení desek, a to v rozích, ve spárách desek a v ploše desek. Minimálně se používá 6 ks kotevních prvků/m², to je při rozměru desky 1 x 0,5 m kotevní prvek v každém T spoji desek a jedna kotva v ploše desky. V každém případě se kotví tam, kde je na rubu desky lepicí hmota. Používají se plastové hmoždinky, pro desky tepelné izolace z pěnového polystyrenu obvykle s plastovým, popř. Talíře kotevních prostředků nesmí být příliš zamáčknuté do tepelné izolace a desky tak poškozovat a nesmí z povrchu ani vylézat. Jediné tepelné mosty v ETICS mohou tvořit plastové hmoždinky, u kterých však lze únik tepla minimalizovat na zanedbatelné hodnoty.
Broušení tepelné izolace
Pokud je tepelná izolace z pěnového polystyrenu nalepena na stěně delší dobu, obvykle více než 14 dní, dochází k její degradaci UV zářením. Je třeba pamatovat na to, že v rámci broušení tepelné izolace před nanášením základní vrstvy musí být tato degradovaná vrstva odstraněna. Broušením se rovněž odstraní i případné nerovnosti na tepelné izolaci.
Základní vrstva a povrchová úprava
Před prováděním základní vrstvy se osazují ukončovací a rohové prvky a zesilovací přířezy skleněné síťoviny (diagonálně v rozích otvorů, na styku dvou různých izolantů apod.). Skleněná síťovina v ploše se pak zatlačuje do předem nanesené stěrky. Skleněná síťovina se pokládá s předepsanými přesahy, min. 100 mm. Hladítkem se vložená skleněná síťovina zatlačuje do stěrkové hmoty, která prostoupí jejími oky. Obvyklá tloušťka základní vrstvy je 2 až 6 mm, optimální tloušťka je 3 až 4 mm. Při riziku zvýšeného mechanického namáhání fasády je možné provést základní vrstvu se dvěma vrstvami skleněné síťoviny nebo s jednou vrstvou tzv. pancéřové skleněné síťoviny. Pokud se skleněná síťovina dává ve dvou vrstvách, dává se bez přesahů. Pokud se vyztužení detailů neprovede nebo se provede chybně, s velkou pravděpodobností se v detailech objeví trhliny. Základní vrstva včetně skleněné síťoviny musí být přetažena přes zakládací lištu. I v detailech platí, že výztužná skleněná síťovina se natahuje do již nanesené stěrkové hmoty.
Čtěte také: Cihly s tepelnou izolací
Typ penetrace musí odpovídat typu konečné povrchové úpravy. V rámci strukturování omítky již nelze vyrovnávat nerovnosti podkladu. Snahy o vyrovnání podkladu v této fázi obvykle vedou k ještě horšímu výsledku. Kvalita struktury konečné povrchové úpravy závisí na kvalitě podkladu. Maximální nerovnost podkladu (základní vrstvy) by měla být (0,5 mm + tl. zrna)/m. Zatíraná konečná povrchová úprava musí mít v ploše rovnoměrnou strukturu, nesmí se v ní nacházet místa bez zrn, rýhy a jinak zabarvené plochy. Nejednotná struktura se může projevit ve větším měřítku také až po demontáži lešení, obvykle jsou hranice rozdílných struktur na hranicích podlaží a v místech napojování záběrů dvou part fasádníků. Tomu je třeba předcházet kontinuálním nanášením konečné povrchové úpravy ve všech podlažích přes celou šířku objektu ve stejný čas, ale tak, aby parta z vyššího podlaží nešpinila hotovou práci níže.
Problémy s řasami a detaily
Pokud je podezření, že se na fasádě mohou tvořit řasy (tvořily se i na původním povrchu nebo jsou na sousedních domech), je třeba vhodným způsobem tuto možnost minimalizovat, a to volbou vhodné struktury, zrnitosti, frekvencí čištění líce hotového ETICS a volbou povrchové úpravy s větší odolností vůči usazování a růstu řas. Dle zkušeností je třeba volit omítku s minimální nasákavostí, s maximálním pH a s minimálním obsahem organických látek. Uvedená kritéria však úplně nesplňuje žádná materiálová báze. Při volbě báze omítkoviny pro ETICS se preferuje hledisko povrchové nasákavosti. Pro omezení růstu řas na fasádě je třeba navrhnout celý systém tak, aby maximálně omezila kondenzace na vnějším nebo vnitřním líci konečné povrchové úpravy, a tak, aby co nejméně zachycoval srážkovou vodu.
Již před návrhem zateplovacího systému je třeba vytipovat, zda je vhodné realizovat systém s větší mechanickou odolností nebo počítat s ochranou proti graffiti. Již v rámci přípravy projektu je třeba správně vyřešit veškeré detaily. Pokud jsou na fasádě nechráněné vodorovné nebo téměř vodorovné plochy, např. římsy, je třeba je vhodným způsobem oplechovat. Nedodržení tohoto pravidla může způsobit zejména usazování a růst řas, případně jiné poruchy. Dané jsou rovněž postupy pro opracování klempířských konstrukcí. Je chybné přes ohyby klempířské konstrukce finální vrstvu přetáhnout. Nepřípustné je ignorování detailů ve fázi návrhu a jejich pouhé obcházení zateplovacím systémem. Také rám okna se při natahování konečné povrchové úpravy chrání páskou, která se po jejím dokončení strhne. Veškeré konstrukce je třeba při zateplování zakrývat, např. jde o klempířské konstrukce, střešní krytinu apod.
Výhody listového izolačního systému
Listové izolační systémy ETICS jsou nejefektivnějším řešením pro tepelnou izolaci stěn, a to i ve velkých tloušťkách. Systém je certifikovaný, v kombinaci s minerální vlnou splňuje třídu reakce na oheň A1 - nehořlavé.
- Provedení tepelně izolačního systému na vlastní velmi únosný rošt pro rozpon 500 - 1800 mm při běžné skladbě s deskami z expandovaného polystyrénu nebo minerální vlny.
- Únosnost každé kotvy je ověřitelná ihned po připevnění.
- Precizní montáž izolantu za jakýchkoliv klimatických podmínek.
- Díky přesně formátovaným izolačním deskám jsou vyloučeny tepelné mosty ve spojích mezi deskami, které se na hotových fasádách projevují prorýsováním spár.
- Lištový systém nepoužívá fasádní hmoždinky pro kotvení izolačních desek, čímž odpadají tzv. vlhké skvrny po hmoždinkách, viditelné v přechodovém a zimním období na většině fasád.
- Celý systém je maximálně šetrný ke stávajícímu podkladu.
- Díky značným vzdálenostem pro kotvení využívá nejúnosnějších míst podkladu, která jsou předem známá.
- Celé opláštění lištovým systémem tvoří samotný dilatační prvek nezávisle na podkladu.
- Podklad pro fasádní vrstvy vytvořený izolantem ukotveným v lištách je naprosto stejnorodý a předem přesně srovnaný. Je tudíž ideálním podkladem pro tenkovrstvé fasádní stěrky a omítky.
Použití a doporučení
Systém byl vyvinut pro opláštění budov s tzv. boletickými panely. Velmi vhodný je ale též pro opláštění dřevostaveb s paždíkovými fasádami a opláštění jiných halových objektů. S oblibou je využíván i pro tepelně izolační fasády dalších prefabrikovaných, betonových a zděných staveb. O navrhování a provádění vnějších kontaktních zateplovacích systémů (ETICS) již bylo napsáno mnoho. Zajímavé je, že se přesto v konstrukci kontaktního zateplení stále stejně chybuje. Při zateplování z hlediska technologie se doporučuje respektovat ČSN 73 2901 Provádění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů, ČSN 73 2902 Vnější tepelně izolační kompozitní systémy (ETICS) - Navrhování a použití mechanického upevnění pro spojení s podkladem, dále pravidla Cechu pro zateplování budov.
Čtěte také: Jaké jsou druhy a vlastnosti izolačních betonů?
Společnost HPI-CZ patří k prvním průkopníkům v tomto oboru v České republice, využíváme know how mateřské společnosti s mnohaletou zkušeností téměř po celé Evropě a mnoha zahraničních i domácích špičkových partnerů, se kterými spolupracujeme již téměř 25 let na propagaci a vývoji nových řešení pro zateplovací systémy v souladu s evropskými i národními normami a novými vědeckými poznatky na poli nových materiálů a technologií. Poskytujeme technické poradenství a návrhy pro správné řešení jednotlivých detailů stavby.
tags: #listovy #izolacni #system #informace
