Uvažujete-li o stavbě nové terasy, pergoly, zahradního domku nebo dětského hřiště, je kromě použití zemních vrutů možné založit stavbu na základové betonové pilíře. Kotevní patky jsou ocelové prvky navržené tak, aby přenášely zatížení z nadzemních konstrukcí do betonového základu. Na trhu naleznete kotevní patky několika druhů a typů. Výběr kotevních patek musíme zvážit již při projektování stavby.
Varianty kotvení
Patky je možné do podkladu vložit již při jeho budování, nebo je lze ukotvit do již hotového podkladu. Podle toho zvolíme buď kotevní pilíře nebo patky do betonu.
Patky do betonu
Se do podkladu vkládají již při jeho tvorbě, tzn. nejčastěji při betonování základové desky. Součástí takové patky je nejčastěji ocelový trn (roxor, betonářská tyč), který zalijete betonem. Přibližně ¾ délky roxoru přitom musí být zabetonované a zbylá ¼ bude viditelná nad podkladem. Pokud dbáte na estetiku, je možné tuto vyčnívající část zasypat kačírkem nebo štěrkem.
Kotevní pilíře
Na rozdíl od patek do betonu použijete do již připraveného podkladu. Součástí kotevního pilíře je deska, kterou k podkladu přichytíte pomocí kotevního materiálu. V závislosti na zatížení pilíře použijete buď klasické hmoždinky a vruty (v případě nízkého zatížení), nebo ocelové svorníkové kotvy odpovídající vyššímu zatížení (například o průměru 10 mm).
První varianta: Betonování základového pilíře
U první varianty, kdy základ není hotový a budeme jej teprve betonovat, můžeme využít kotevních patek s trnem, kdy trn kotevní patky přímo zabetonujeme do základového pilíře, beton v okolí kotevního trnu by měl být zhutněn na min. C16/20. Tato varianta je nejrychlejší, bez potřeby dalších nástrojů, nářadí a kotevních prvků. Je však potřeba vyšší zručnosti a pečlivosti při betonování patek, aby všechny patky byly přesně zabetonované kolmo k základu, ve správné výšce a ve správné poloze.
Čtěte také: Dřevěné sloupky v betonu: Jak na to
Druhá varianta: Hotový betonový podklad
U druhé varianty, kdy již máme hotový betonový podklad, lze také použít výše uvedené kotevní patky s trnem, ale musíme nejdříve do betonu vyvrtat kotevní otvor pomocí stavebního vrtáku SDS. Do vyvrtaného otvoru potom trn kotevní patky upevníme ve správné poloze pomocí chemické malty.
Typy kotevních patek
Tak jako existuje několik způsobů uchycení patek k podkladu, existují i různá uchycení kotveného dřeva. Při uchycení dřeva je dobré, aby dřevo nebylo v přímém kontaktu s vodorovnou částí kotevní patky.
Kotevní patka tvaru U
Nejpoužívanější typ kotevní patky, dostupná pro trámky o průřezech 60, 80, 100, 120,140, 160 mm. Taková kotevní patka je univerzální a nevyžaduje žádné specifické uchycení ani spojovací materiál.
Kotevní patky tvaru U s prolisem
Patka s prolisem poskytuje lepší ochranu dřevěného prvku, kdy je spodek trámku na prolisech a je lépe chráněn proti vlhkosti. Speciálním případem „U“ patky je patka s prolisem.
Kotevní patky tvaru L
Tento tvar patky se využívá pro podepření rohových spojů trámků, nebo v případech, kdy nechceme, aby patka byla viditelná z pohledové strany konstrukce. Po těchto patkách sáhneme, pokud potřebujeme ukotvit velmi rozměrné trámy či hranoly.
Čtěte také: Materiály pro kotvení do betonu
Kotevní patky tvaru T
Patka T se vkládá do naříznuté drážky v dřevěném prvku. Výhodou této patky je, že není viditelná z žádné pohledové strany. Na trhu můžete narazit i na kotevní patku s vrchní částí ve tvaru písmene „T“. Takovou patku použijeme, pokud máme vysoké nároky na estetiku. Patku „zasekáme“ do trámu, takže zvenčí bude téměř neviditelná.
Patka pilíře s pevnou deskou
Patka pilíře s pevnou horní deskou s přivařenou šestihrannou maticí s možností výškového nastavení pomocí závitové tyče. Spodní deska pro uchycení do betonu má čtyři montážní otvory.
Patka pilíře s volnou deskou
Patka pilíře s volnou horní deskou s možností výškového nastavení pomocí závitové tyče. Spodní deska pro uchycení do betonu má čtyři montážní otvory.
Další typy kotevních patek
Kotevní patka U s deskou pevná
Tato kotevní patka tvaru U je pevná, bez možnosti výškového nastavení. Spodní obdélníková patka pro uchycení do betonu má dva montážní otvory. Tyto pevné patky nabízíme pro trámky o průřezech 60, 80, 100, 120 a 140 mm.
Kotevní patka U s prolisem šroubovací
Výškově nastavitelná patka tvaru U s prolisem poskytuje lepší ochranu dřevěného prvku, kdy je spodek trámku na prolisech, což ho lépe chrání proti vlhkosti. Spodní čtvercová deska má čtyři montážní otvory pro uchycení do betonu a horní patka U je výškově stavitelná pomocí šestihranných matic.
Čtěte také: Postup kotvení plotu do zdi
Kotevní patka U stavitelná
Patka tvaru U s možností šířkového nastavení pro různé průřezy trámků v rozsahu 80-160 mm. Tato stavitelná patka se často používá pro výstavbu ze starých použitých trámů, kdy trámky nemají v celé své délce stejný průřez. Patka je výškově stavitelná pomocí prodloužené šestihranné matice v rozsahu 110-190 mm.
Kotevní patka T šroubová
Patka T se vkládá do naříznuté drážky v dřevěném prvku, výhodou této patky je, že není viditelná z žádné pohledové strany. Nejčastěji se používá pro svislé trámky. Patka je výškově stavitelná pomocí prodloužené šestihranné matice v rozsahu 110-190 mm.
Zemní vruty
Stavby nemusíme nutně kotvit pouze do betonu. Často stačí některé konstrukce upevnit pouze do země bez betonování. Toho docílíme pomocí zemních vrutů nebo kotvících hrotů. Zemní vruty jsou moderní náhradou za klasické kotvení betonováním. Jejich využití je snadné a velmi rychlé. Odpadá nutnost výkopových prací, bednění a následného betonování.
Typy zemních vrutů
- Univerzální zemní vrut: Tento typ patří mezi nejpoužívanější. Tento vrut je opatřen trubovým závitem pro kvalitní ukotvení a kuželovým tělem.
- Zemní vrut s patkou tvaru U: Jedná se o produkt výhradně používaný pro kotvení dřevěných konstrukcí. V nabídce máme hned tři různé šířky, pro konkrétní rozměry dřevěných trámů. U patka je součástí vrutu a to zvyšuje její pevnost. Vrut je opatřen kuželovým závitem.
Montáž zemních vrutů
Stejným způsobem, jako se šroubuje vrut do dřeva, montují se také zemní vruty. Velkým a snad jediným rozdílem je použité nářadí. Jako první použijeme ocelovou tyč k zavrtávání zemních vrutů. Vhodná také pro vytvoření vodícího otvoru. Před montáží je vhodné s ní "předvrtat" zeminu. Zaražením tyče v první řadě zjistíme, zda v cestě není nějaký kámen. Hlavním důvodem je ale vedení vrutu přímo směrem, kterým jsme tyč zatloukli. Nyní je čas na zašroubování vrutu do připraveného otvoru. Při prvních několika otáčkách, je nutné vrut dostatečně tlačit do země. Šroubovice by mohla zeminu vydrolit a vytahovat z vrtu pryč. Zde přijde opět na řadu tyč. Každý námi nabízený zemní vrut je opatřen otvory, kterými tyč provlékneme. S přibývající hloubkou, vzrůstá také odpor při šroubování a je potřeba vynaložit větší úsilí. Páku tedy využijeme na maximum. V kvalitní zemině se nezřídka stává, že 50 cm dlouhá tyč je málo. V tomto případě je nutné použití delší páky.
Univerzální vrut se montuje tak, aby bylo možné obsluhovat jistící šroub. U vrutů s patkou se výška většinou stanovuje konstrukcí stavby.
Kotvení do betonu - další možnosti
Nejčastěji doporučovaná varianta kotvení je pomocí ocelových průvlakových kotev. Do betonu vyvrtáme otvory pomocí stavebního vrtáku SDS dle roztečí v ocelové základně patky. Hloubka a průměr otvorů závisí na zvoleném rozměru ocelové kotvy. Z vyvrtaného otvoru je nutné odstranit prach, aby byl otvor čistý, ideální je vyfoukat vzduchem pumpičkou nebo použít kompresor.
Další používanou variantou je přímé přišroubování patky pomocí šroubů do betonu se šestihrannou hlavou. Tuto variantu volíme především v případech, kdy patku kotvíme blízko k okraji betonového základu, protože při kotvení nevzniká v otvoru napětí jako u průvlakových kotev a sníží se tak riziko prasknutí betonu.
Patku můžeme také do betonu upevnit pomocí nylonových hmoždinek a vrutů se šestihrannou hlavou. Pro tuto možnost kotvení doporučujeme hmoždinky Mungo Quattro, které mají vysokou možnost zatížení.
Posledním již zmiňovaným způsobem ukotvení je pomocí chemické malty. Toto kotvení je nejvhodnější pro pevné patky s trnem pro zabetonování. Můžeme jej ale použít i pro kotvení patek s kotvící deskou. K tomuto způsobu kotvení se používají závitové svorníky (nařezané závitové tyče na požadovanou délku), které se pomocí chemické malty upevní do vyvrtaných otvorů.
Spojovací materiál
Variantou číslo jedna, kterou my doporučujeme, je použití vrutů RAPI-TEC, určených přímo do tesařského kování, patek a zemních vrutů. Jedná se o vruty vyrobené z jakostní oceli s vysokou pevností, které mají válcové osazení pod hlavou a zapadnou přesně do otvorů v kotevní patce.
Druhou nejčastější variantou je použití standardních konstrukčních vrutů s talířovou hlavou nebo stavebních vrutů RAPITEC SK-PLUS. Oba výše uvedené typy vrutů mají kvalitní povrchovou úpravu s kluzným povlakem na závitu a šroubují se také přímo bez předvrtání do plného materiálu.
U patek tvaru T, které se zasouvají do vyříznuté drážky v trámku je pro montáž nutné použít závitové svorníky, šestihranné nebo vratové šrouby v průměru závitu M10 a délce podle průřezu trámku. V tomto případě se musí v trámku vyvrtat otvory o průměru 10,5 -11 mm v přesné pozici jako jsou otvory v patce.
Volba materiálu kotevních patek
Při volbě kotevní patky musíme zvážit i její materiál nebo povrchovou úpravu. Volba záleží na zamýšleném využití. Ve většině případů bude stačit pozinkovaná patka, ale v náročnějším prostředí je lepší použít patku z nerezu. Pozinkované patky dělíme ještě na galvanicky a žárově pozinkované.
- Galvanicky pozinkované patky: vypadají sice moc pěkně a "září", ale z dlouhodobého hlediska oceníte žárově zinkované patky.
- Žárově zinkované patky: Nejsou sice tak pěkné, ale vydrží Vám mnohem déle! Žárové zinkování je jedním z nejlepších způsobů, jak ochránit ocelové prvky před korozí. Má velmi dlouhou životnost a vyznačuje se stejnoměrnou ochranou v ohybech i na hranách.
- Nerezové prvky: jak již název napovídá, jsou vyrobeny z nerezavějící oceli. Nerezovou ocel dělíme do několika tříd, podle několika norem. Na trhu běžně narazíte na nerezovou ocel A1 až A4, ale nejčastěji se setkáte s prvky typu A2 nebo A4. Nejpoužívanější nerez A2 (AISI 304): lze použít bez jakýchkoli obav z koroze i ve venkovním prostředí.
Nerezové patky jsou zpravidla velmi drahé, a proto se moc nepoužívají. Pro běžné použití rozhodně doporučujeme žárově zinkované kotevní patky.
Důležité aspekty při kotvení
Kvalitu a pevnost patek udává mimo jiné tloušťka plechu. V ideálním případě by tloušťka materiálu měla být alespoň 4 mm.
Spojovací materiál, který zvolíte na upevnění dřeva do kotevní patky, by měl odpovídat celému projektu. Pokud například volíme nerezové patky, kombinujeme je nejlépe s nerezovými vruty. Závitové tyče, kterými lze dřevo do patky též ukotvit, musíme v místě řezu ošetřit před korozí například zinkovým sprejem.
Pro vyšší odolnost vůči vlhkosti (a hnilobě dřeva), doporučujeme dřevo ošetřit vhodným nátěrem nebo impregnací. Zároveň je vhodné použít patky s prolisem, kde nedochází ke kontaktu dřeva s vodorovnou plochou kotevní patky.
Při betonování základů pro patky, lze pro usnadnění použít buď betonové ztracené bednění, nebo odpadní KGEM (KG) trubku.
Tabulka: Přehled typů kotevních patek a jejich použití
| Typ kotevní patky | Použití | Vhodné pro trámy (mm) | Materiál |
|---|---|---|---|
| Kotevní patka tvaru U | Univerzální kotvení trámků | 60, 80, 100, 120, 140, 160 | Pozinkovaná ocel, Nerezová ocel |
| Kotevní patka tvaru U s prolisem | Ochrana dřeva proti vlhkosti | 60, 80, 100, 120, 140, 160 | Pozinkovaná ocel, Nerezová ocel |
| Kotevní patka tvaru L | Podepření rohových spojů | Velmi rozměrné trámy | Pozinkovaná ocel, Nerezová ocel |
| Kotevní patka tvaru T | Estetické kotvení (skryté) | Různé rozměry | Pozinkovaná ocel, Nerezová ocel |
| Kotevní patka U stavitelná | Stavby ze starých trámů | 80-160 | Pozinkovaná ocel |
tags: #kotvení #dřeva #do #betonu #postupy
