Vyberte stránku

Epoxidové laky hrají klíčovou roli v ochraně a prodloužení životnosti parketových podlah. Díky svým unikátním vlastnostem se staly oblíbenou volbou pro transparentní nátěry dřeva, korku a dalších dřevěných podkladů v interiéru. Parkety jsou opatřeny epoxidovým lakem, aby více vydržely a měly tím i delší životnost.

Co je epoxidový lak a k čemu slouží?

Epoxidový lak je roztok epoxidové pryskyřice v organických rozpouštědlech s přídavkem aditiv. Dvousložkový epoxidový lak je určený k transparentním nátěrům korku, dřeva, dřevovláknitých desek, překližek v interiéru. Vysoce odolný zátěžový lak je vhodný na parkety, podlahy, truhlářské výrobky, OSB desky, tělocvičny a haly.

Klíčové vlastnosti epoxidových laků:

  • Vysoká odolnost: Nátěr je odolný vůči vlivu chemikálií, olejů, tuků, zásad a je rezistentní vůči řadě rozpouštědel.
  • Protismykové vlastnosti: Lak má atest na protiskluznost za sucha i mokra, je vhodný pro aplikaci na dřevěné i parketové podlahy, schody a schodiště.
  • Estetický vzhled: Dvousložkový epoxidový lak je určený k lesklým transparentním nátěrům, které nechávají vyniknout přirozenou krásu dřeva. Může být dostupný i v matném provedení.
  • Univerzální použití: Vhodný pro nátěry dřeva, parket, vláknitých desek, kovů a některých druhů plastických hmot (nutné ověřit) a k napouštění savých podkladů.
  • Tvrdost a lesk: Lak na dřevo má vynikající tvrdost a vysoký lesk, výbornou chemickou odolnost vůči řadě rozpouštědel, olejům, alkáliím a pohonným hmotám. Odolává působení vody a vlhka a teplotám až do 120 °C.

Lak na dřevo byl schválen pro nátěry povrchů potravinářských zařízení, které přicházejí do styku s potravinami. Nátěr má vynikající chemickou a mechanickou odolnost, výbornou přilnavost a otěruvzdornost. Aplikace je jednoduchá a snadná. Nátěr je určený pro interiér, neodolává povětrnostním vlivům.

Důležité upozornění:

Nedodržení tužícího poměru negativně ovlivňuje kvalitu a užitné vlastnosti laku! Lak se nehodí k ošetření napadeného dřeva. Pro prevenci/likvidaci dřevokazných škůdců použijte vhodný impregnační přípravek Lignofix s biocidním účinkem. U natíraných dřevěných předmětů nesmí během užívání docházet k velkým objemovým změnám.

Parametry epoxidového laku Lignofix EPOXIDOVÝ DVOUSLOŽKOVÝ LAK 2K

Parametr Hodnota
Vydatnost 12 m²/l v jedné vrstvě
Balení sety 0,75 l; 5 l; 10 l
Použití interiér
Aplikace válečkem, štětcem, stříkáním
Zpracování ručním míchadlem
Vlastnosti protiskluzný

Aplikace a zpracování epoxidového laku

Pro povrchovou úpravu, nalakování, očištěných a suchých půdovek v interiéru můžete použít dvousložkový epoxidový lak Epolex S1300. První, penetrační nátěr se aplikuje natuženým a následně silně naředěným lakem (cca 1:1) (ředidlo S6300). Po zaschnutí se aplikuje vlastní nátěr (počet vrstev podle požadavku na vzhled a hladkost povrchu), který vytvoří na povrchu hladký a odolný nátěrový film snadno omyvatelný.

Čtěte také: Použití epoxidového lepidla na beton

Hladký a dobře udržovatelný nátěr každým lakem ale změní typický vzhled půdovek. Pro venkovní půdovky nepovažujeme nátěr za vhodné řešení. Zasychání a vytvrzení nátěru je možno (pokud to natřený podklad umožňuje) urychlit přisoušením při zvýšené teplotě, např. při 60 °C po dobu 60 minut, při 80 °C po dobu 45 minut, při 100 °C po dobu 30 minut.

Odstranění epoxidového laku z parket

V některých případech je potřeba starý epoxidový lak z parket odstranit. Může to být například při rekonstrukci, kdy chcete obnovit starší podlahu z parket. V tomto případě byste nejspíše s ručním odstraněním neuspěli nebo byste se hodně nadřeli. Ruční odstranění laku prakticky nepřipadá v úvahu. Lak je hodně odolný a na tak velké ploše, jako je například obývací pokoj, byste se udřeli. Navíc ještě s nedobrým výsledkem. Epoxidový lak se musí při renovaci podlahy odstranit zcela.

Použití speciální techniky pro odstranění laku

Na odstranění tohoto laku se používají speciální stroje. Takovým strojem je hodně oblíbený Janser TRIVO-disk s diamanty. Jeho používání je snadné. Je tvořena třemi disky, které brousí pomocí diamantového nástroje lak z parket. Stačí ho zapnout a postupně pomalu jezdit po celé místnosti. Postupujte systematicky, nejprve začněte u nejvzdálenější stěny místnosti a postupujte ke dveřím. Místa na podlaze je potřeba projet několikrát, aby se lak odstranil do posledního zbytku. Na první pohled poznáte, zda je lak z podlahy odstraněn nebo ne. Po obroušení laku je podlaha světlejší a neleskne se. Lak se během broušení dostává do speciálního vysavače. Jakmile je vysavač plný, je nutné ho vyprázdnit.

Čtěte také: Použití epoxidových barev na beton

Čtěte také: výhody a údržba epoxidových podlah

tags: #epoxidové #laky #na #parkety

Oblíbené příspěvky: