DENAS BARVA NA BETON je krycí barva určená k nátěrům betonových podlah, betonu, vláknocementových ploch, soklů, plotů, schodišť, stěn a cementotřískových CETRIS a OSB desek. Nátěr na beton je mechanicky odolný, výborně odolává působení povětrnosti a UV záření, má hydroizolační vlastnosti, je stálobarevný, otěruvzdorný, paropropustný, výborně se udržuje. Vykazuje vysokou kryvost, rychle zasychá, má výborné aplikační vlastnosti.
Barvy na beton a betonové podlahy existují v mnoha variantách. Je nutno rozlišovat, pro jaké účely je natíraný povrch používán. Rozdíl je hlavně v zatížení a odolnosti. Je rozdíl, zda se jedná o sklep, garáž, balkon nebo podlahu v autoservisu.
Jak připravit podklad pro nátěr betonové podlahy
Podklad musí být suchý, zbavený nečistot a nesoudržných vrstev podkladu, cementového mléka i následných starších nátěrů, mastnoty. Před nátěrem barvou se podklad napustí penetračním prostředkem DENAS PENETRACE nebo barvou naředěnou vodou v poměru 1:5. Barva se nanáší štětcem, válečkem nebo stříkáním v dodávané konzistenci ve 2-3 vrstvách s odstupem min. 4 hod.
Betonová podlaha musí být samozřejmě čistá, bez olejových fleků a nesmí se drolit/loupat/praskat. Na to, aby se dal beton natírat, musí být vyzrálý. Pro nové betony to značí alespoň 3 měsíce. Nový beton se k barvám na podlahy chová velice agresivně a poškozuje je.
Výběr barvy na betonovou podlahu
Barva musí být určená na podlahy, tj. musí mít vyšší zatížitelnost. Barvy pro „domácí“ použití mají menší zatížitelnost a odolnost vůči chemikáliím.
Čtěte také: Aplikace epoxidové barvy na beton
Pro dané zatížení doporučuji volit daleko odolnější barvu, a to dvousložkovou epoxidovou. V našem sortimentu máme s vynikajícími vlastnostmi barvy Chemolak S2322 pololesk, Chemolak S2321 lesk a Franchi&Kim A0425. Obrovskou výhodou je, že barvu lze natónovat do všech RAL odstínů a podlahu tak přizpůsobit dle požadavků zákazníka.
Pro nátěry prostor, kde je nutno eliminovat zápach z rozpouštědlových barev máme v nabídce i barvu Floor Expert EP310W, která se vůbec neředí, nebo jen minimálně vodou. Nejedná se však o barvu na bázi vody, ale čistou epoxidovou s minimem rozpouštědel.
Prvními zástupci jsou vodou ředitelné barvy ETERNAL, které dlouhodobě prokazují svoje užitné vlastnosti a poskytují velmi komfortní aplikaci. ETERNAL Stabil je možné použít i v exteriéru na betonový povrch balkónů, teras, schodů, chodníků a podobně. Je vhodný k povrchové úpravě vnitřních betonových povrchů, vápenocementových a cementových omítek, dřeva, dřevovláknitých, dřevotřískových a sádrokartonových desek.
AQUADECOL EPOXY M je materiál nové generace, který vyvinula společnost HET do segmentu speciálních barev primárně používaných na betonové podklady. Nátěr vytváří matný až hedvábně matný plně omyvatelný vysoce mechanicky odolný povrch rezistentní vůči běžným chemikáliím (ropným produktům, detergentům atd., vyjma roztoků kyselin) vyskytujících se např.
SILAMAT rychleschnoucí barva beton a asfalt. barva S 2819 SILAMAT je určena pro barevné nátěry různých betonových a asfaltových ploch v interiéru i exteriéru, např. není určena pro vodorovné dopravní značení veřejných komunikací a pro průmyslové podlahy s vysokým zatížením.
Čtěte také: Jak vybrat vodou ředitelnou barvu na beton
Postup při natírání betonové podlahy
Když už jste se rozhodli k nátěru betonoví podlahy, zakoupili kvalitní barvu, připravili povrch a našli si čas na natírání, určitě nechcete nátěr provést ledabyle. A proto je zapotřebí dbát na preciznost již od prvního kroku.
Penetrační nátěr
Prvním krokem je penetrační, neboli základní nátěr, Ten se vytváří s barvy samotné (vyšší ředění) nebo samostatnou základovou barvou. Nelze obecně říct, která varianta je lepší. Jsou barvy, pro které základ ani neexistuje. V tomto kroku dbejte na to, aby barva měla správnou hustotu. Aby povrch penetrovala, a aby nezůstávala na povrchu jako krycí nátěr. Penetrační barva proniká hluboko do podkladu, zpevňuje jej a vytváří vhodný podklad pro vrchní nátěr. Barvu roztíráme válcem s nízkých vlasem, například velour. Tento váleček je speciálně vhodný i pro dvousložkové barvy.
U dvousložkových epoxidových barev máte na výběr zvolit speciální základní barvu, nebo jako penetraci použít vrchní. U barvy Floor Expert EP310W je možno první nátěr ředit 10% vodou a tím vytvořit penetrační nátěr pro méně savé povrchy nebo nový, vyzrálý beton.
Druhý nátěr
Beton je vyzrálý, vyrovnaný opatřený základním již vyschlým penetračním nátěrem. Druhá vrstva nátěru je velice důležitá pro odolnost a tvrdost. Druhý nátěr se provádí již neředěnou nebo jen velice málo naředěnou barvou. Tím se vytvoří dokonalý povrch, hladký, souvislý a hlavně odolný. Tento nátěr vždy provádějte s časovým odstupem po první vrstvě dle technické dokumentace k použité barvě.
Tabulka vlastností vybraných barev
| Barva | Typ | Použití | Ředění | Odolnost |
|---|---|---|---|---|
| DENAS BARVA NA BETON | Krycí | Betonové podlahy, sokly, ploty | V dodávané konzistenci | Povětrnost, UV záření, mechanické poškození |
| Chemolak S2322/S2321 | Dvousložková epoxidová | Zátěžové podlahy (autoservis) | Dle potřeby | Vysoká, chemikálie |
| Floor Expert EP310W | Dvousložková epoxidová | Podlahy s požadavkem na minimální zápach | Neředí se/minimálně vodou | Vysoká |
| ETERNAL Stabil | Vodou ředitelná | Interiér i exteriér (balkóny, terasy) | Vodou | Oděru, vodě |
| AQUADECOL EPOXY M | Speciální | Betonové podklady | - | Mechanické poškození, chemikálie |
| SILAMAT S 2819 | Rychleschnoucí | Betonové a asfaltové plochy | - | Odolná při nášlapu a vůči otěru |
Čtěte také: Použití dvousložkové epoxidové barvy
tags: #barva #na #betonovou #podlahu #venkovní #recenze
