Vyberte stránku

Instalační krabice hrají klíčovou roli v každé elektroinstalaci. Slouží k ochraně kabelových spojů a k montáži elektrických zásuvek a konektorů. Kromě distribuce elektrického napájení umožňují také kontrolu nad jednotlivými elektrickými obvody. Existuje široký sortiment krabic pro různé typy instalací, od krabic pod omítku až po ty určené do dutých příček nebo zateplení.

Typy instalačních krabic a jejich použití

Při výběru správného typu elektroinstalační krabice je potřeba zohlednit specifické požadavky každého domu a místo instalace.

Krabice pod omítku

Pro nejčastější instalace vypínačů a zásuvek si vyberte z širokého sortimentu krabic pod omítku. Podle tloušťky zděné příčky zvolíme hloubku elektro krabice, která je ovlivněna také tím, kolik kabelů a elektrotechnických součástek do ní vkládáme. Každá značka vypínačů může vyžadovat jiný rozměr, nejpoužívanější je však KOPOS KP 68 KA. Můžeme si na ní všimnout absenci středového sloupku. Instalační krabice pod omítku je vhodné spojovat pomocí spojovacích rybin do souvislé řady až 3 krabic s roztečí 71 mm. Doporučují se pouze 3 krabice dohromady, protože spoj může částečně pružit.

Přehled vybraných krabic pod omítku a příslušenství:

  • KP 68_KA: Přístrojová krabice KOPOS v šedé barvě.
  • KP 68/2_KA: Přístrojová krabice KOPOS v šedé barvě.
  • KPR 68_KA: Přístrojová krabice KOPOS v šedé barvě.
  • KP 67/3_KA: Přístrojová krabice KOPOS v šedé barvě.
  • KU 68-45_KA: Univerzální krabice KOPOS v šedé barvě.
  • UK1: Univerzální krabice podomítková SEZ.
  • KR 97/5_KA: Odbočná krabice KOPOS s víčkem a svorkovnicí v šedé barvě.
  • V 68_HA: Víčko KOPOS v bílé barvě.
  • KO 68_HB: Víčko KOPOS v bílé barvě.
  • ZV 68_AB: Zaslepovací víčko KOPOS v oranžové barvě.
  • VN 90: Víčko ke krabicím KU68, s pružinovými úchyty (bezšroubové), kulaté, průměr ø90 mm, barva bílá.
  • NR 5X5_ZB: Nástavný rámeček KOPOS pro krabice utopené v omítce nebo pod dlaždicemi.

Krabice do dutých příček

Elektroinstalační krabice do dutých příček pomáhá předcházet vzniku tepelných mostů, což je zvláště důležité u pasivních novostaveb a budov postavených na sendvičovém systému. Vlivem zvýšené průvzdušnosti by mohlo dojít k vysrážení vlhkosti a vzniku plísní. Tyto typy instalačních krabic upevníte pomocí šroubu s patkou, který pevně zaklesne do jedné strany stěny v protipólu s lemem, na který se už nasazuje rám vypínače. Lem je velmi tenký kvůli tomu, aby se nemusel zahlubovat, a může i trochu vyčnívat, protože dneska se vypínače vyrábí s tzv. tapetovou rezervou, která počítá s větším výstupem lemu elektrokrabice do prostoru. Tento typ krabic se dělí na jednovstřikové a dvouvstřikové.

Krabice na povrch

U instalačních krabic na povrch je nutné dát si pozor na stupeň krytí IP. Uvnitř v místnosti může stačit pouze základní ochrana proti vniku velmi drobných těles (např. drátem) IP40, venku je potřeba zvýšený stupeň minimálně od IP44. Pozor i na náročnější a vlhká prostředí, kde je potřeba lepší těsnosti. Elektroinstalační krabice na povrch se používají převážně pro kabelové rozvody. Je možné je použít i k uschování kabeláže, na to ale nevyhovují esteticky. V těchto případech jsou sázka na jistotu OBO krabice, které se vyznačují kvalitním pevným materiálem, polymerem, který je netoxický a vydrží i náročné podmínky, a mají prakticky rozmístěné průchodky a v případě potřeby disponují poutkem. Tyto krabice jsou často využívané pro venkovní zemní zápustná svítidla, v interiérech nejčastější použití v průmyslových provozech nebo ve veřejných krytých bazénech.

Čtěte také: Elektrické zásuvkové lišty pro vaši domácnost

Krabice do zateplení

Elektroinstalační krabice do zateplení mají trubicový tvar a větší délku kvůli jednotlivým zateplovacím vrstvám. Abychom ji pevně ukotvili, potřebujeme nosný tubus s drážkami, které se dají seřezávat. Tyto elektro krabice mívají délku od 50 do 200 mm, můžeme však vidět i prodloužené krabice s ještě delšími tubusy do 320 mm. Součástí balení je vnitřní i vnější izolant pro zamezení tepelných mostů v blízkosti elektroinstalace. Možnost instalace vícenásobných zásuvek nabízí např. KEZ-3 KB.

Montáž instalačních krabic pod omítku

Pro pěkně vypadající zásuvky a vypínače je potřeba dodržet jednoduché postupy při instalaci elektro krabiček.

  1. Příprava otvoru: Nejdříve vyvrtáte otvor do zděné příčky vykružovákem. Pro vyvrtání otvoru k instalaci krabic pod omítku použijte korunkový vrták do zdiva (například bezpříklepovou frézu FR 68 SDS). K vrtání do betonu a panelu je vhodný příklepový děrovač SDS.
  2. Navlhčení a sádrování: Vzniklý otvor musíte navlhčit vodou, a poté až nahodit sádru, jinak by tam nedržela. Vzdáleně se to dá přirovnat k samolepce, ta se vám také nepřilepí na zaprášený povrch.
  3. Umístění krabice: Do sádry poté umístíme instalační krabici a uhladíme její povrch.

Časté chyby při montáži

I když se zdá být instalace jednoduchá, existují drobné chyby, které se nám naopak mohou stát docela snadno:

  • Nesprávné usazení: Elektro krabička by měla být ve stejné rovině se zdí, anebo trochu pod. Dále existují i opačné případy, kdy potřebujeme vyrovnat hluboko položené krabice. Na to se používají vyrovnávací kroužky.
  • Nevodorovné uchycení rámečku: Elektroinstalační krabice má po stranách otvory pro uchycení montážního rámečku (jsou to ty tři dírky pod sebou na každé straně). Ty musí být usazeny naprosto vodorovně (případně i vertikálně). Jestliže by se totiž správně neupevnily, světla by ani nesepnula.

Instalační krabice mají dvě hlavní funkce a používají se buď pro umístění přístroje (např. vypínače nebo zásuvky) nebo pro spojení kabelů. Moderní instalační krabice, zejména s využitím automatizačních prvků, mají další prostor pro instalaci elektronických modulů, například pro ovládání osvětlení nebo rolet. Výrobky mají různé průměry, které lze snadno přizpůsobit instalačním potřebám dané budovy.

Čtěte také: Více o zapuštěných zásuvkových lištách

Čtěte také: Instalace krabic PRIMO® v betonu

tags: #zasuvkove #krabice #na #omitku #informace

Oblíbené příspěvky: