Lité podlahy, známé také jako podlahové stěrky, epoxidové stěrky či polyuretanové stěrky, se řadí mezi takzvané lité podlahy. Jejich aplikace probíhá litím a roztahováním, roztíráním tekutiny - stěrky, která pak zatvrdne. Na trhu je široká škála moderních podlahových krytin, které vyžadují perfektní rovinnost (hladkost) podkladu. Na úpravu podkladu jsou citlivé zejména například módní velkoformátové dlažby. Proto je nutné stávající potěry dorovnávat pomocí samonivelačních hmot. Samonivelační podlahová stěrka je jedním z nejpřínosnějších materiálů pro úpravu nebo opravu poškozených či nevhodně připravených podkladů. Podlahové stěrky se primárně dělí na epoxidové či polyuretanové + cementové a ostatní.
Příprava podkladu pro aplikaci stěrky
Instalace podlahových stěrek vyžaduje vstupní inspekci betonových či litých podlah. Zkoumá a hodnotí se také tvrdost povrchového materiálu betonových podlah dle Mohsovy stupnice tvrdosti, která vyjadřuje schopnost jednoho materiálu rýt do druhého. Dále je provedena zkouška pevnosti a tvrdosti podkladu. Pevnost a tvrdost podkladu se posoudí pomocí ocelového trnu, který se do něj zarývá. U podlah s neznámou skladbou se volí sonda v tloušťce podkladních vrstev.
Následně je provedeno měření vlhkosti podkladu, jelikož je velmi důležitým parametrem podlahy před aplikací samonivelačních hmot z hlediska zbytkové vlhkosti stávajících potěrů. U betonových potěrů nesmí podle ČSN jejich zbytková vlhkost přesáhnout 4 %, u anhydritových potěrů dokonce 0,5 %. Je také prováděna zkouška savosti podkladu. Savost stávajícího podkladu se posoudí pomocí nalití malého množství vody na podklad. Pokud se voda po zhruba 5 minutách beze zbytku vsákne, jedná se o savý podklad, v opačném případě je podklad nesavý.
V případě potřeby odstranění zbytků volných částic, nátěrů, lepidel a dalších balastních materiálů je provedeno odstranění mechanickou cestou, a to obroušením, tryskáním nebo odfrézováním až na vrstvu pevného soudržného podkladu. Instalaci podlahové stěrky předchází také důkladná penetrace podkladu. Podklad se penetruje podle zkoušky savosti příslušným druhem penetračního nátěru, a to celoplošně a rovnoměrně. Na savé podklady přijde 1x penetrační nátěr a na zvláště savé podklady se penetrační nátěr nanáší případně dvakrát. V případě nesavého podkladu poslouží jako přípravný penetrační nátěr adhezní můstek. V případě aplikace nivelační podlahové stěrky na problematické podklady, použijeme jako podkladový nátěr epoxidovou kotvu.
Kontrola vyzrálé podlahové stěrky se provádí po vyzrání samonivelační hmoty vizuální kontrolou a kontrolou rovinnosti, a to opět pomocí dvoumetrové dřevěné nebo hliníkové latě. Odchylka rovinnosti nesmí být větší než 2 mm na dvoumetrové lati.
Čtěte také: Tipy pro betonovou stěrku na stěně
Polyuretanové (PU) podlahy
Polyuretanové pryskyřice se používají v mnoha odvětvích průmyslu již více než 60 let. Důležitou vlastností polyuretanu je schopnost přizpůsobit se individuálním požadavkům. Nabízí možnost regulace vlastností, jako jsou vytvrzování, elasticita a odolnost proti stárnutí, povětrnostním vlivům, zvětrávání, praskání a poškrábání. Podlahy na bázi polyuretanových pryskyřic mají všestranné využití. Polyuretanové (PU) podlahy se původně využívaly především v průmyslu. Obsah podlahy je složen ze dvou hlavních částí, které spolupůsobením vytvoří velmi hladký, ale odolný povrch.
Polyuretanová podlaha je moderní řešení, které spojuje funkčnost a estetiku. Díky svým unikátním vlastnostem je ideální volbou pro široké spektrum aplikací, od průmyslových prostor po moderní interiéry. Dvousložková, barevná, vysoce pružná polyuretanová pryskyřice je vhodná pro aplikaci na podlahy v interiéru. Polyuretanová podlaha má vysokou schopnost zakrýt rýhy a praskliny v podkladu, je chemicky a mechanicky odolná a má zvýšenou odolností proti UV záření a dalším povětrnostním vlivům. Polyuretanové povrchové úpravy se aplikují v tekuté formě a ihned po vytvrdnutí jsou inertní a fyziologicky neškodné. Nerovnosti podkladu se dají jednoduše vyrovnat a půdorysy jakéhokoliv tvaru lze pokrýt bez mimořádné a dodatečné práce. Na dotek je tento typ podlah velmi příjemný a teplý.
Jelikož na podlaze nejsou žádné spáry, snadno se udržují, nejsou na ní prakticky žádné bakterie a dokonce se dají i chemicky dezinfikovat. Polyuretanové (PU) podlahy musí být v první řadě odolné. Díky svým vlastnostem odolají různým podmínkám. Tyto polyuretanové lité podlahy jsou vhodné i na podlahové topení. Nejsou až tak silné, aby z nich nepronikalo teplo až do místnosti. Podlahy jsou dokonale spojeny s potěrem a umožňují tak okamžitou regulaci tepla v topení. V naší nabídce naleznete lité polyuretanové podlahy či polyuretanové podlahy do zátěžových prostor. Jedná se například o 2-komponentní polyuretanové barevné nátěry, polyuretanové dekorativní 2-komponentní podlahy či lité polyuretanové (PU) podlahy.
Na rozdíl od tradičních podlahových materiálů, jako je keramická dlažba nebo kámen, polyuretanová stěrka není tvrdá a studená na dotek. Podobně jako linoleum poskytuje příjemný pocit při chůzi díky své měkkosti a pružnosti, což zvyšuje komfort a pohodlí v prostoru. Na rozdíl od klasického lina ale vyniká svou odolností proti poškrábání, stálostí barvy a absencí jakýchkoli spojů, které by mohly kazit celkový vzhled interiéru. Navíc jsou ideální volbou pro rodiny s dětmi a domácími mazlíčky, snadno se udržují a vypadají perfektně i po letech.
Designové možnosti polyuretanových stěrek
Polyuretanové stěrky nabízejí širokou škálu designových možností, včetně imitací přírodních materiálů, jako je právě mramor. Můžete si vybrat z nepřeberného množství barev i kombinací a zvolit přesně takovou podlahu, která podtrhne celkový vzhled vašeho interiéru. Kromě míchání barev jsou k dispozici například barevné chipsy, jak tomu bylo při realizaci v Mikulčickém Archeoparku. V tomto případě majitelé zvolili dva odstíny stěrky PUREXIN v bílé a šedé barvě, které spolu vytvořily atraktivní mramorový vzor.
Čtěte také: Jak opravit štěrk v betonu
Před aplikací polyuretanové podlahy je klíčové správně připravit betonový podklad a nanést penetraci EPOXIN F1000 DRY, která je klíčovou součástí celého systému. Na řadě je aplikace stěrky PUREXIN F6000. Můžete si zvolit různé efekty, jako je mramorování, cákance, nebo míchání odstínů. Například při realizaci v Břeclavi byl použit velmi jemný mramorový efekt, který vytvořil luxusní vzhled. Mramorování může být ale i mnohem dramatičtější. Záleží jen na specifikaci od zadavatele. Po aplikaci polyuretanové stěrky a jejím vytvrzení získá podlaha lesklý vzhled. Celý systém je při správném postupu pochozí už za dva dny. I když na plné vytvrzení si počkáte zhruba týden, jemné zatížení zvládne polyuretanová stěrka o dost dříve.
Epoxidové podlahy
Samonivelační epoxidová podlaha je ideálním řešením pro ochranu betonových podlah před poškozením, prachem a vlhkostí, zároveň umožňuje rychlou změnu dekoru. Snadná aplikace, moderní industriální vzhled, možnost výběru z atraktivních barev a volba matného povrchu z ní činí praktickou a estetickou volbu. Samonivelační epoxidová podlaha s barevnou epoxidovou pryskyřicí je ideálním řešením pro ochranu a zkrášlení betonových povrchů. Tento velmi snadný, rychlý a účinný způsob chrání podlahy před poškozením, prachem a vlhkostí, přičemž dodává interiéru moderní a industriální vzhled. Díky široké paletě atraktivních barev lze podlahu přizpůsobit jakémukoli prostoru. Kompletní sada epoxidové stěrky je připravena na plochu cca 10 m². Obsahuje všechny potřebné složky. Každý produkt se skládá ze dvou částí - Složka A (pryskyřice) a Složka B (tvrdidlo).
Srovnání polyuretanových a epoxidových podlah
Pokud byste hledali rozdíl mezi epoxidovou a polyuretanovou podlahou, je to právě v jejich složení. Kromě chemického složení jsou to i fyzikální vlastnosti, které jsou odlišné a lze v nich pozorovat výrazné rozdíly. Na první pohled rozdíl neuvidíte, protože jejich vzhled i aplikace jsou téměř identické. Obě technologie jsou bezespárové a skvěle se udržují. Tloušťka a struktura těchto systémů je závislá na požadavcích na zatížení a komfortu.
Tyto barevné vločky do podlah se aplikují přímo do čerstvě nanesené epoxidové nebo polyuretanové pryskyřice na podlahu, kde vytvoří jedinečný dekorativní efekt.
Aplikace produktů ROKOFLOOR INDUSTRY
ROKOFLOOR® INDUSTRY je speciálně určen pro vytváření litých podlah a hladkých nátěrů.
Čtěte také: Stabilita Betonových Konstrukcí
Příprava podkladu
Na vytvrzený povrch použité penetrační hmoty ROKOFLOOR® G, ROKOFLOOR® GW/GW8 nebo ROKOFLOOR® GO aplikovat ROKOFLOOR® INDUSTRY v doporučené spotřebě. Povrch použité penetrační hmoty musí být bez nerovností, trhlin a jiné vady podkladu musí být vyspraveny. Povrch musí být dokonale uzavřen bez porezity, prostý vlhkosti, prachu, mastnot včetně všech dalších nečistot.
Aplikační postup
ROKOFLOOR® INDUSTRY je dodáván ve vhodném mísícím poměru (4,5 : 1 hm.). Takto připravený materiál musí být zpracován během jeho doby zpracovatelnosti vhodnou technologií. Míchá se v daném poměru tak, že složku A důkladně promícháme a poté přilejeme složku B. Namíchaný ROKOFLOOR® INDUSTRY neskladovat ve větším množství a po 5 - 10 minutách po smíchání znovu nemíchat - nebezpečí vzniku samovolné prudké exotermické reakce! Po ukončení prací nutno nástroje a pokožku od nevytvrzené hmoty očistit nejlépe čističi na acetonové bázi.
Hladký nátěr
Aplikovat v odpovídající spotřebě cca 0,6 - 0,7 kg/m² v 1-2 vrstvách hladítkem a válečkem na penetrovaný podklad. Lehce sjednotit velurovým válcem do kříže.
Litá stěrka
Aplikovat v odpovídající spotřebě cca 2 - 3 kg/m² hladítkem na penetrovaný podklad. Lehce sjednotit velurovým válcem do kříže. Odvzdušnit jehlovým, ocelovým válcem.
Dostupné barevné varianty jsou označeny nápisem SKLADEM.
Tabulka: Srovnání vlastností polyuretanových a epoxidových podlah
| Vlastnost | Polyuretanové podlahy (PU) | Epoxidové podlahy (EP) |
|---|---|---|
| Pružnost | Vysoká, schopnost zakrýt praskliny | Nižší, křehčí |
| Odolnost proti UV záření | Zvýšená | Nižší, mohou žloutnout |
| Odolnost proti poškrábání | Velmi dobrá | Dobrá |
| Pocit na dotek | Příjemný a teplý | Tvrdý a studený |
| Vhodnost na podlahové topení | Ano | Ano, ale s nižší pružností |
| Chemická odolnost | Vysoká | Vysoká |
| Estetické možnosti | Široké (imitace mramoru, chipsy, barvy) | Široké (industriální vzhled, barvy, chipsy) |
| Údržba | Snadná, bezespárová, možnost dezinfekce | Snadná, bezespárová |
| Doba vytvrzení | Pochozí za 2 dny, plné vytvrzení cca týden | Závisí na produktu, obvykle rychlejší |
tags: #sterka #pu #hladka #barva #ral7047 #informace
