Vyberte stránku

Spárování je finální procedura každé pokládky obkladů a dlažeb, která je nezbytná pro funkčnost a životnost výsledku. Správně utěsněné spáry a spoje jsou klíčové pro dlouhodobou estetiku a odolnost.

Weber.color comfort: Vlastnosti a použití

Spárovací malta weber.color comfort, známá také v odstínu Caramel, je prášková hmota na bázi anorganických plniv a modifikujících přísad. Je určena pro vyplňování spár keramických podlahových a stěnových obkladů i obkladů z umělého kamene. Tato malta je vhodná pro šířku spár od 1 do 6 mm a má protiplísňové vlastnosti a efekt drop-in pro lepší odpudivost vody.

Kde lze Weber.color comfort použít?

  • V interiérech i exteriérech.
  • Na terasách a balkonech.
  • V průmyslových halách.
  • Na vytápěných podkladních vrstvách.

Spárovací malta weber.color comfort splňuje klasifikaci CG2 W (zlepšená cementová spárovací hmota se sníženou nasákavostí vody).

Kdy není Weber.color comfort vhodný?

Není vhodný u ploch, které se čistí tlakovým způsobem a při působení agresivních roztoků (soli, kyseliny apod.). V takových případech je doporučeno použití speciálních spárovacích hmot, například epoxidové spárovací hmoty Ceresit CE 79 UltraPox Color pro oblasti s vysokou koncentrací agresivních chemických látek.

Příprava podkladu a aplikace

Před aplikací spárovací hmoty je nezbytná pečlivá příprava podkladu, aby byl dosažen optimální výsledek.

Čtěte také: Jak správně použít sparovací tmel na parkety?

Všeobecné požadavky pro podklad:

  • Lepidlo musí být dostatečně vytvrzené (minimálně 24 hodin).
  • Síť spár se musí vysušit a odstranit materiály, které snižují přilnavost (prach, olej, tuky, zbytky lepidla apod.).
  • Aby byl dosažen rovnoměrný průřez, je nutné spáry vyškrábat.
  • Teplota podkladu a vzduchu i materiálu samotného nesmí klesnout pod +5 °C.

Postup zpracování:

  1. Míchání: weber.color comfort rozmíchejte s čistou vodou bez vzniku hrudek. Na záměs se použije 1,5 l vody na 5 kg balení.
  2. Nanášení: Namíchanou hmotu nanášejte gumovou stěrkou nebo mechovým gumovým hladítkem.
  3. Čištění: Po dostatečném natažení lepidla do spáry vyčistěte povrch vlhkou houbou. Při finalizaci spáry vlhkou houbou nenanášejte na podklad větší množství vody než nutně potřebné.
  4. Odstranění zbytků: Po vyschnutí spárovacího lepidla odstraňte zbytky lepidla na spárované ploše čistou vodou a vlhkou houbou.

Namíchané množství je nutno zpracovat do 90 minut od namíchání.

Porovnání spárovacích hmot a tipy pro výběr

Spárovací hmoty se liší svými vlastnostmi a vhodností pro různé typy aplikací. Při výběru je důležité zvážit několik faktorů:

Důležité faktory pro výběr spárovací hmoty:

  • Umístění: Obkládáte v interiéru, nebo v exteriéru? S tím souvisí takové vlastnosti spárovací hmoty, jako je mrazuvzdornost, otěruvzdornost, odolnost vůči chemickému zatížení či možnost použití pro široké spáry.
  • Funkce obkladů a dlaždic: Některé spárovací hmoty vydrží stálý nápor vody, další jsou zase odolné vůči chemikáliím, bakteriím a snadno se čistí.
  • Vzhled: Spárovací hmoty jsou k dispozici v bílé barvě, ale i v celé řadě dalších barev.

Pro srovnání, spárovací hmota Ceresit CE 33 Comfort je určena ke spárování obkladů a dlažby z keramiky, skla a kameniny (vyjma mramoru a přírodního kamene náchylného na probarvení), na běžných podkladech v interiéru, které nejsou trvale pod vodou nebo nejsou vystaveny chemickému zatížení. Spárovací hmota CE 33 splňuje požadavky normy ČSN-EN 13888:2009 - třídy CG2 A (zlepšená cementová spárovací hmota s doplňkovou charakteristikou, vysokou otěruvzdorností). Pro spáry s šířkou od 8 do 20 mm se doporučuje použít spárovací hmoty Ceresit pro široké spáry.

V případě spárování obkladů a dlažeb lepených na kritických podkladech (podlahová vytápění, balkóny, terasy apod.) a pro spárování mramoru je vhodné použít spárovací hmotu Ceresit CE 40 Aquastatic nebo CE 43 Grand‘Elit. Dilatační a rohové spáry, spáry v přechodech mezi stěnou a podlahou a okolo sanitární keramiky je vhodné vyplnit sanitárním silikonem Ceresit CS 25 MicroProtect.

Přehled vlastností vybraných spárovacích hmot

Parametr Weber.color comfort Ceresit CE 33 Comfort Ceresit CE 40/43 Ceresit CE 79 UltraPox Color
Šířka spáry 1-6 mm do 8 mm (pro širší speciální) Různá Různá
Umístění Interiér i exteriér Interiér (bez trvalé vody/chemikálií) Kritické podklady (podlahové vytápění, balkony, terasy) Vysoká koncentrace agresivních chemikálií
Typ Cementová (CG2 W) Cementová (CG2 A) Cementová Epoxidová
Speciální vlastnosti Protiplísňové, efekt drop-in Vysoká otěruvzdornost Pro mramor Odolnost vůči chemikáliím

Pro spárování podlah se z praktického hlediska doporučuje používat spárovací hmoty v barvě šedé.

Čtěte také: Aplikace spárovací hmoty na cihly

Čtěte také: Vše o sparovacích hmotách na lícové cihly

tags: #sparovaci #hmota #weber #caramel

Oblíbené příspěvky: