Vyberte stránku

Naše firma se dlouhodobě zabývá prodejem kvalitních palubek od předních evropských výrobců. Palubky Vám nabízíme v našich prodejních skladech Na Balonce v Příbrami, které jsou součástí průmyslové zóny. Hledáte specialistu na dřevoprodej v Příbrami a okolí? Navštivte náš obchod nebo si objednejte profi i hobby stavební materiál v našem online katalogu z pohodlí domova. Vybrat si můžete palubky, KVH hranoly, OSB desky či spárovky. Náš obchod najdete v Příbrami. Většinu zboží si ale můžete prohlédnout a on-line zakoupit v našem e-shopu. Pravidelně pro Vás připravujeme také akční slevy na vybrané produkty.

Typy dřeva pro palubky

Prvním pohledem na palubky je pohled na materiály, ze kterých se vyrábějí. Nejčastěji se palubky hoblují ze smrku, borovice a modřínu. Naprosto nejběžnější je palubka smrková. Smrk je dostupnou dřevinou u nás i v celé Evropě. Je ideální pro v současnosti vyráběné lazury, laky, oleje a ostatní povrchové nátěry.

Smrkové palubky

Naše společnost preferuje a dodává zejména palubky ze severského materiálu. Smrk se dělí na smrk středoevropský a severský. Severský smrk je hustoletý, vyrůstá v jiných klimatických podmínkách, což mu dává jiné mechanické a fyzikální vlastnosti. Tuhá severská zima vede k pomalejšímu růstu, větší hustotě dřeva a tím i k jeho delší životnosti.

Borovicové palubky

Dalším materiálem na palubky je borovice. Jedná se o materiál s větším obsahem smoly, který je přírodní ochranou dřeva proti působení povětrnostním vlivům. Borová palubka byla preferována především u našich předků, zejména pro přírodní ochranu. Dnešní praxe je však jiná. Dnes Vám jednoznačně doporučíme palubky smrkové. Smola je dnes spíše problémem pro životnost palubky, ochrana je přenechána kvalitním povrchovým nátěrům.

Borová palubka má ještě jednu vlastnost, která je pro jedny pozitivní a pro druhé negativní - jedná se o značné barevné změny v čase. Působením slunečního záření se borové palubky často zbarví až do velmi tmavé hnědé barvy, někdy se blíží až černé. Není to však v celé ploše. Je to vlivem skladby dřeva a takzvaně tvrdým a měkkým „letům“. Nejčastěji je pak borová palubka strakatá, hnědožlutá a hnědooranžová. Zbarvení nemá vliv na životnost palubky, jedná se pouze o vliv estetický. Horším problémem je smola.

Čtěte také: Nejlepší beton pro podlahové topení

Největší problém je s nátěry, které ochraňují materiál palubky před povětrnostními vlivy - deštěm, větrem, mrazem a sluncem (UV zářením). Smola brání fungicidním a ostatním látkám v pronikání do dřeva, smolničky pak zpětně narušují celistvost povrchu nátěru a dochází k loupání lazur. Palubky bez dostatečné povrchové ochrany šednou a křehnou vlivem slunečního záření (UV záření).

Modřínové palubky

Dalším materiálem na výrobu palubek je modřín. Modřín se řadí do skupiny dřev polotvrdých, proti tomu smrk a borovice jsou dřeviny měkké. Modřín také obsahuje větší množství smoly a bez náležité povrchové úpravy se zabarvuje, avšak změny nejsou tak markantní, neboť modřín je již v základu tmavší žlutohnědý a „žíhaný“. Použití je však zejména na terasy a fasády. Životnost modřínu je vyšší, cenově se pak dostáváme u palubky modřínové na zhruba 2 až 2,5 násobek ceny palubky smrkové či borové. Kvalitní povrchová úprava však rozdíl téměř eliminuje.

Palubky se dále vyrábí z dubu, buku, osiky a exotických dřevin ipe, massaranduby, teaku atd.Kvalita a rozměry palubek

Palubky se dle kvality rozlišují na kvality A, A/B, B, B/C a C. Předně si musíme uvědomit, že dřevěné palubky jsou přírodním materiálem, který je a vždy bude jedinečným, jako příroda sama. Proto je vždy třeba počítat s nějakým intervalem kvality pro jednotlivé kvalitativní třídy. Kvalitu určují především tyto faktory - množství a velikost suků, barevnost (případné zamodrání jen kvalita C), stejnost dílců, kvalita hladkosti povrchu (hoblování), případné prasklinky a smolnice okem viditelné.

Palubky jsou vysušeny na 12 ± 2 % dle normy ČSN (vztahuje se na palubky na obklad). Dle EN se palubky pro venkovní použití vysouší na 14-15 % vlhkosti. Palubky se dle normy ČSN třídí do tří stupňů kvality, a to do A, B a C. Tyto kvality je možné kombinovat (např. AB, BC). Musí vždy splňovat konečný účel užití, tedy je zaručena tvarová shodnost palubkových dílů, rozměr dílců a také opracování.

V našem dřevoobchodě v Příbrami naleznete kvalitu A/B, B, C. Každá palubka musí mít zachovánu svou funkci. Tudíž i palubka C kvality musí být schopna složení do podbití, je povoleno zabarvení (zamodrání), to však neznamená, že naše palubky kvality C jsou zamodralé, to je skutečně pouze výjimka. Naše palubky vynikají kvalitou opracování, ideálně hladkým povrchem, což je zárukou dobré následné povrchové úpravy a tím i dlouhé životnosti. Jsme schopni dodat i palubky naprosto bez suků, tuto kvalitu si ovšem budete muset zvláště zaplatit.

Čtěte také: Podlahové topení a betonový potěr

Palubky se vyrábí v mnoha tvarech a rozměrech. Značení palubek (např. 19x121x5100 mm A/B) - první číslo 19 mm znamená tloušťku, 121 mm znamená šířku včetně pera a 5100 mm znamená délku, A/B znamená kvalitu palubek. Některé „rádoby“ levné hobby markety mylně zaměňují šířku za tloušťku, pozor tedy při nákupu, aby nedošlo k špatnému vypočtení plochy. Plocha palubek je udávána v drtivé většině včetně celého pera, čistá krycí plocha je tedy fakticky o 6-7% menší, je tedy třeba k prořezu připočítat tuto plochu.

Tabulka doporučených tlouštěk palubek

Použití Tloušťka palubky (mm) Poznámka
Vnitřní obklady zdí a podhledů 12,5 Nejběžnější pro interiéry
Exteriér (obklady) 14-19
Podhled vyvěšený na krokvích (rozteč 80-120 cm) 19 Při menších roztečích lze použít slabší
Podhled s podkladem z prken/OSB desek 14
Štíty 19 Důraz na kvalitu nátěrových materiálů
Venkovní obkladové desky (Klasik) cca 20 Na dřevěný nebo kovový rošt

Použití palubek

Palubky se používají zejména na podbití podhledů a štítů rodinných domů. Rozdělujeme podhledy vnitřní a venkovní. Na vnitřní podhledy se používají palubky tloušťky 12,5 a 14 mm, na venkovní konstrukce by se měly instalovat palubky silnější, tedy 19 mm. Při použití hustšího roštu 14-15 mm. Naše doporučení je 19 mm tloušťky. Další oblíbené použití palubek je na zahradní domky, pergoly, altány, záklopy střech.

Pokládka podlahových palubek

Podlahovky můžete pokládat na rošt či bez něj, na dřevěnou podlahu nebo beton. Oleksandr Bilyak se specializuje na profesionální pokládku a renovaci podlah, doplněnou o související stavební a dokončovací práce. Má bohaté zkušenosti s náročnými realizacemi, jako je instalace moderních dvouvrstvých (DUO) parket na elastické lepidlo nebo kompletní záchrana starých, zašlých podlah. Renovace podlahy dopadla výborně. Firma pana Luptaka má dobré reference.

Základ pod podlahu ve skladbě liapor, OSB desky, palubky je možný. Ve skladbě se liapor používá na vyrovnání, dále křížem nějaké desky a na ně by měla být přišroubovaná palubková podlaha. S prací jsme byli velmi spokojeni, vše proběhlo hladce dle dohody.

Montáž palubek na stěnu a strop

Kraje některých druhů palubek jsou opatřeny spojovacími prvky (pero a drážka), díky kterým nebudou po montáži Klasika mezi jednotlivými prkny žádné mezery a spoje mezi palubkami nebudou viditelné. Jako podklad pod venkovní obklady se používají jak masivní dřevěné trámky, tak i s cinkovaným profilem. Rošt se upevňuje kolmo ke směru, v jakém budou pokládány palubky.

Čtěte také: Podlahové topení: ideální tloušťka betonu

Palubky se kotví většinou k podkladovým latím (polštářům) ze dřeva. K těmto se kotví nejlépe kolářským hřebíkem (hřebík bez hlavičky) buď přímo skrz palubku (viditelně) nebo přes pero šikmo do podkladu. Ke kotvení je možno využít i vrutů se zapuštěnou hlavou či sponek profilu U. V dnešní době se hojně využívá i speciálních sponek, které nenaruší strukturu palubky a nejsou vidět. Tyto sponky se nasazují na spodní hranu drážky a poté se do podkladu kotví vrutem či hřebíkem. Kolářské hřebíčky i sponky pro Vaše palubky samozřejmě koupíte v našem dřevoobchodě.

Povrchová úprava palubek

Velmi důležitou kapitolou je povrchová úprava palubek. Základní rozdělení, kterým se řídíme, je zda se jedná o interiér (vnitřní) či exteriér (venkovní) instalaci. Velmi důležitý parametr je kvalita vysušení a kvalita ohoblování palubky. Palubky je nutné ošetřovat nátěrem, což je ochrana před povětrnostními vlivy. Osvědčené jsou laky na syntetické i vodní bázi, ale užívají se i oleje a vosky.

Interiérové palubky

Před nátěrem palubek určených do interiéru je vhodné nechat je v místnosti takzvaně dozrát, aby se aklimatizovaly na okolní vlhkost a teplotu. Následně aplikujeme první nátěr ještě před položením palubek (na zemi). Po dostatečném proschnutí lazury či barvy, je dobré palubky jemně přebrousit. Dle použitého nátěru volíme zrnitost brusiva, zpravidla se jedná o rozmezí 120-220 hrubosti brusného zrna. Pro broušení použijeme nejlépe měkkou brusnou houbičku nebo brusivo na molitanovém podkladu. Další vrstvy je již možno provádět na palubky instalované.

Pro povrchovou úpravu v interiéru je pro palubky vhodnější použít laky na bázi polyuretanu, vody či nitrolak. Laky se vyrábí převážně transparentní a oproti lazurám jsou více odolné otěru. V našem dřevoobchodě v Příbrami nabízíme širokou paletu těchto produktů. Laky se ještě dělí na korpusové a zátěžové. Zátěžový lak je podstatně tvrdší než korpusový a používá se všude tam, kde může dojít k poškození větším užíváním. V našem případě je to vhodné na palubky podlahové. Laky nemají UV ochranu na rozdíl od lazur. V interiéru to není ta hlavní vlastnost. Případné barevné úpravy palubek se provádí pod lak mořidlem. Palubky v interiéru lze ošetřit i lazurou, pokud je předem jasné, že není třeba je chránit proti otěru.

Exteriérové palubky

V každém případě je velice vhodné natřít palubky i ze zadní strany (zejména u venkovních instalací), neboť docílíme stejnoměrnějšího "dýchání" palubky. Tvarové změny probíhají zejména působením vlhkosti a teploty. Nejkvalitnější dlouhodobou ochranu palubek poskytuje silnovrstvá lazura (např. Prince Color Decotop HQL - vodouředitelný polyuretan na NANO bázi, s oxidem zinku, který zaručuje UV ochranu i bez pigmentace). Tato lazura je dostatečně pružná a zároveň dosahuje dobrých parametrů otěruodolnosti, při zachování dobrých parametrů difúze vodní páry. Další špičková lazura od největšího chemického koncernu na světě BASF se jmenuje Prince Color Decotop HSL. Tentokráte se jedná o tixotropní silnovrstvou lazuru na rozpouštědlové bázi. Pro příznivce tenkovrstvých lazur, máme pro Vaše palubky připraveny Prince Color Decotop SAL (vodní báze) a Prince Color Decotop SWL (rozpouštědlová báze). Nejnižší ekonomickou variantou, která je srovnatelná s barvami a lazurami, které běžně koupíte v hypermarketech, hobby marketech, barvách a lacích či drogeriích je SOUDAL Klasik, tenkovrstvá lazura na vodní bázi. Opačná aplikace, tedy lak na venkovní ochranu palubek je zásadně NEVHODNÁ.

Materiál z celistvého dřeva je potřeba pečlivě opracovat: zarovnat místa odříznutí větví, odstranit zbytky smůly, vyhladit místa, kde jsou třísky a smirkovým papírem začistit silně vystupující dřevěná vlákna. To všechno se musí udělat před nanesením olejů na venkovní dřevěné palubky. Všechny úkony, které souvisí s rozřezáním a řezáním dřeva, zanechávají na jeho povrchu nerovnosti. Kvalitní nátěrové materiály jsou klíčové, zejména pro štíty orientované na severní a západní stranu, které jsou vystaveny extrémní zátěži větrem, vodou, kroupami a sněhem. Pokud si chcete ušetřit práci, používejte kvalitní nátěrové materiály a západní stranu natírejte více vrstvami, určitě se Vám to vyplatí.

Důležité informace k nákupu a dopravě

Šíře dřevěného obložení fasády a podlahy je uváděna včetně pera, a cena se rovněž počítá včetně pera. Rezervaci modřínových fošen, dřevěných latí, obkladových palubek pro dřevěné fasády a dalšího zboží provádíme pouze po složení zálohy minimálně 50 % z celkové částky na Vámi požadované zboží. Je to z důvodu toho, že dané, Vámi vybrané zboží nemusíme mít právě skladem u nás, proto se zboží musí dovézt z Ruska.

Úhrada zboží na základě vystavené zálohové faktury. Zboží, uvedené na faktuře, bude rezervováno po dobu 3 dnů. Cena Vámi objednaného zboží zahrnuje pouze vyskladnění zboží a přípravu k nakládce. Nakládku zboží si zajišťuje do vlastního vozidla zákazník sám. Za příplatek na Vaše přání Vám ale můžeme zboží naložit do Vašeho vozidla. Cena naložení bude závislá na váze zboží, a to 5,5 Kč/ 10 kg.

Rádi bychom Vás upozornili, že při nakládání fasády ze sibiřského modřínu, lepených vazníků, konstrukčních hranolů, dřevěných venkovních teras a jiného zboží nedáváme zdarma žádné dřevěné proklady ani fólie či plachty. Pokud nějaké proklady, fólie či plachty budete i přesto chtít, vystavíme Vám na ně fakturu, nebo je možné vše uhradit v hotovosti přímo u nás v kanceláři. Na Vaši žádost Vám rozbalíme jakékoli standardní balení podlahy pro venkovní terasy dřevěné, dřevěných podlahových prken, dřevěné fasády nebo trámů a latí, ze kterého si můžete vybrat ten nejlepší materiál sami. Při odběru lepených konstrukčních hranolů BSH, dřevěných obkladů fasád, trámů na pergolu a dalších omítaných nebo hoblovaných dřevěných výrobků z našeho skladu Vám zajistíme dopravu na místo doručení. Bližší informace ohledně dopravy dohodneme při jednání.

Skladování dřeva

Dřevo je poněkud „náladový“ stavební materiál, který při nesprávném skladování může přijít nejenom o svůj hezký vzhled, ale i o některé své mechanické vlastnosti až do té míry, že se stane nepoužitelným - jak na nosné konstrukce, tak i na obklady. Dřevěná odvětrávaná fasáda, terasa modřín nebo jiné dřevěné palubky musí být skladovány ve vodorovné poloze. Dřevo nemůžeme ukládat přímo na podlahu, a proto je nutný speciální podklad, aby se vlhkost z podlahy nenatáhla do suchého dřeva.

Doplňkové produkty a služby

Kromě palubek si u nás můžete koupit i spárovky (např. napojované, bezsuké TOP AA nebo spárovky HEVEA). Dodáváme i stále oblíbenější DURELIS desky, které skvěle odolávají vlhku. Nebo překližky, plotovky, lišty či hoblovaná prkna. Nezapomínáme ani na stavební a truhlářské řezivo.

OSB desky

OSB desky jsou dřevoštěpkové konstrukční desky na rozmanité použití ve stavebnictví. Rozlišují se do kvalitativních tříd dle odolnosti proti vlhkosti 2, 3 a 4. Nejužívanější jsou OSB desky třídy 3, tedy vlhkosti odolné. OSB 2 se dnes již prakticky nepoužívá. Třída OSB 4 je spíše výsadou projektantů. Protože OSB deska je stejně v drtivém množství aplikací zakryta či instalována mimo přímé působení vody, je používání desky OSB 4 mnohdy zbytečné. OSB desky se vyrábí v různých tloušťkách a formátech. Další členění je na SE (ostrohranné) či 4 P+D (perodrážka). OSB desky s perodrážkou jsou praktičtější a také daleko používanější. OSB desky najdou uplatnění na záklopy střech, podhledy či obložení stěn. Dalším hojně využívaným uplatněním je konstrukce podlah. OSB desky jsou společně s KVH hranoly hlavními konstrukčními prvky dřevostaveb. Dřevostavby jsou dnes velmi oblíbené pro svoji nízkou energetickou náročnost a rychlou výstavbu.

KVH hranoly

KVH hranoly jsou vysušené a ohoblované trámy z kvalitní dřevní hmoty. KVH hranoly od renomovaných výrobců jsou testovány a mají garantované pevnostní charakteristiky. Vysušením konstrukčního hranolu dosahujeme tvarové stálosti materiálu. Omezujeme napadení broukem a plísní. Ohoblováním pak docílíme přesnost a tím vynikající použitelnost a rovinnost. KVH hranoly použijeme jak při konstrukci nízkoenergetických či pasivních domů, ale také pro různé zahradní stavby - pergoly, altány, přístřešky atd. KVH hranoly natíráme stejně jako palubky. Vysušený hranol je možno ošetřit vodou ředitelnou i rozpouštědlovou lazurou. Na vysušených konstrukčních hranolech lazurovací laky vydrží o mnoho déle než na syrovém (mokrém) hranolu. Je to dáno tím, že dosychající dřevo ještě pracuje a tvoří trhliny, které narušují celistvost nátěru. Poté je umožněno vodě a vlhkosti proniknout do materiálu a tím jej znehodnocují. Používejte proto na Vaši stavbu kvalitní KVH hranoly, palubky a nátěrové hmoty!

Hoblování

Nabízíme ohoblování trámů ze všech 4 stran ve lhůtě do 24 hodin během pracovního týdne.

tags: #podlahove #palubky #pribram #informace

Oblíbené příspěvky: