Vyberte stránku

"Pod střechami Paříže" je extrémní, neslýchané a nevídané dílo, způsob, s jakým se autor vyrovnává s tématem sexu a erotiky, překračuje veškeré konvence. Perverze, zhmotnělé sny, nevyslovitelné představy, neuvěřitelné se stává skutečností... Tato kniha je určena jen pro mužské čtenáře a představuje zajímavě psanou, ale zároveň tvrdou erotickou literaturu.

Obsah a témata knihy

Kniha defacto není o ničem jiném než o sexu. Vyskytuje se v ní vše možné i nemožné, od hetero po homo, lesbičky, incest, zoofilia, bizarnosti, zvrátenosti, zkrátka riadny úlet. Hlavními postavami jsou penisy, vagíny a konečníky zúčastněných, a semeno je motorem děje. Dalo by se v pornografii pokračovat: "Z píči ji vytéká učiněný vodopád, kurvě. Teče v jednom kuse..."

Příběh Alfa, redaktora novin, který pod střechami Paříže prožívá nevázaný sexuální život s mnoha ženami a dívkami. Kniha se snaží prvoplánově šokovat. Chybí jakýkoliv děj. Pouze jeden akt střídá druhý.

Některé pasáže detailně popisují sexuální scény:

  • svůdnice, která ráda shodí přízi, nikoliv však závratnou přízeň Eróse.
  • Strhává k nestřežené vášni. Na plnou pusu.
  • Nechá vás polaskat své "hvězdy."
  • Horní hrozny s nektarem, slasti náměstí, údolní alej, roztoužený suterén Ritzu.
  • Dvorní jídelníček silné sliny nad Seinou slízne "francouzáky."
  • Pikantní flakony zakousnuté fauny.

Ohlasy a kritika

Henry Miller stvořil pozoruhodné dílo, které šokovalo ve čtyřicátých letech a dle hodnocení a některých komentářů šokuje i dnes. Mnozí čtenáři mohou prohlásit, že je to vulgární dílo, které je občas za hranou. Přesto kdo není prudérní, tak toho tato kniha bude bavit a na „Jeana Jeudiho“ nezapomene.

Čtěte také: Podrobnosti o Komisaři Rexovi

Zde je přehled některých reakcí čtenářů:

Názor Popis
Šokující Extrémní, neslýchané a nevídané dílo, způsob, s jakým se autor vyrovnává s tématem sexu a erotiky, překračuje veškeré konvence.
Pornografie Vždyť je to jen pouhá pornografie; pokud o zde uvedených praktikách čtenář nikdy neslyšel, pak musí žít v naprosté izolaci od světa.
Čtivost Nečekejte dějovou linku, ale přesto vám kniha bude rychle odsýpat a plynule se číst. Fascinující, přečetla jsem ji velice rychle, i skrze ty prasárny mi to přišlo vážně dobře a čtivě napsaný.
Znechucující Jemnocitnější jedince může, pravda, znechutit.
Nudné Již před polovinou mě to začalo nudit. Když jsem prolistoval až do konce, pochopila jsem, že je to ztráta času.
Vulgární Hodně čtenářů může prohlásit, že je to vulgární dílo, které je občas za hranou.
Millerův talent Musím ocenit autorův talent psát o sexu tak otevřeně a pravdivě aniž by to působilo nechutně. Nikdo neumí psát o sexu tak poutavě, otevřeně a pravdivě, aniž by to působilo nechutně.

Někteří čtenáři zmiňují, že "Pod střechami Paříže" nevznikalo jako kniha, ale v samostatných povídkách a až později bylo pospojované dohromady. Z neustálé repetitivnosti je to evidentní. Jako celek to moc číst ani nejde, protože ty neustále orgazmy nudí a otupují smysly, v knižní podobě (pro dnešní dobu) obzvlášť.

Henry Miller to psal jako péčko na zakázku, pro přežití, bez jakýchkoliv vyšších ambicí, a je to vidět. Smutné je, že je text knihy výplodem autorovy fantazie (i když je fakt, že pobýval ve Francii, a tam bych se nedivil ničemu).

Závěr

„Nelze zničit myšlenku tím, že ji potlačujeme, a myšlenka jež je spjata s tímto problémem, je následující: svoboda číst, cokoli si člověk zvolí. Je to dávka života, kterou jsem nejprve zkusil sám na sobě, a nejen že jsem přežil - žil jsem s ní. Zajisté bych ji nedoporučoval nemluvňatům, ale rovněž bych dítěti nenabídl láhev aqua vite.“

Kniha, kde je snad vše povoleno... Každý s každým, a je jedno zda matka se synem nebo jiná kombinace. Zhmotnění perverzních představ, zážitků a snů. Syrové, surové, zběsilé, pornografické. Každá povídka dohnána do naprostého extrému. Miller v téhle knize naprostou zboural veškeré hranice, co je normální, tabu, co by se nemělo dělat... Nestydím se říci, že jestli jsou tohle představy většiny z nás, trochu mě to děsí. Ale pohoršení a předsudky stranou, z literárního hlediska taky nejsem nijak vzrušená.

Čtěte také: Plastová okna Sulko: Co říkají uživatelé?

Pokud o H. Millerovi nic nevíte, proč vzniklo toto dílo a jste konzervativní, ani ji neotvírejte.

Čtěte také: Alternativa k tradiční zeleni

tags: #pod #strechami #parize #recenze #informace

Oblíbené příspěvky: