Vyberte stránku

Tesařské vruty jsou nezbytným prspojovacím materiálem pro nosné konstrukce, ale díky svým výhodám se hojně využívají i v pomocných spojích. Tato kategorie spojovacího materiálu zahrnuje širokou škálu typů a rozměrů, které uspokojí potřeby nejrůznějších projektů.

Vlastnosti a výhody tesařských vrutů

  • Časová úspora: Díky své konstrukci se tesařské vruty používají bez předvrtání. Řezná špička umožňuje vrtání i šroubování v jednom kroku s minimálním vynaloženým úsilím.
  • Ochrana proti korozi: Galvanické pozinkování efektivně chrání tesařské vruty před korozí, což zajišťuje dlouhou životnost spojů.
  • Bezpečnost: Všechny tesařské vruty jsou vybaveny ražbou na hlavě vrutu, která jasně označuje délku vrutu, což přispívá k lepší identifikaci a bezpečnější instalaci.
  • Samovrtání: Tesařské vruty mají obvykle ostrou špičku i závit a dokáží si samy vyhloubit otvor ve dřevě a dalších materiálech.

Typy tesařských vrutů a šroubů

Náš sortiment konstrukčních tesařských vrutů je skutečně rozsáhlý a v této kategorii můžete vybírat z více než 100 položek.

  • Konstrukční vruty: Musí splňovat mechanické vlastnosti a rozměry podle European Technical Approval ETA-11/0283.
  • Vrut do dřeva pro tesařské kování (WINTECH vruty): Speciálně vyvinuty pro veškeré úhelníky a jiné plechy v tloušťce do 2-3mm.
  • Vrut do CETRIS desek: Se zápustnou hlavou.
  • WB a WX-T samovrtné šrouby: Určeny pro ocel.
  • Upínací šrouby: Používají se v dřevěných materiálech pro výrobu dřevěných latí a lišt. Po sestavení umožňují bezproblémové zarovnání.

Rozdíly mezi tesařskými vruty a šrouby

Zatímco tesařské vruty si díky ostré špičce a závitu dokáží samy vyhloubit otvor ve dřevě, tesařské šrouby se používají do již vyhloubených otvorů a kombinují se s maticemi a podložkami.

Další spojovací materiál

Kromě vrutů a šroubů nabízíme i další potřebný spojovací materiál pro tesařské práce:

  • Tesařské kramle
  • Vázací dráty
  • Podložky pod tesařské vruty
  • DIN 6924 matice samojistná vysoká s nekovanou vl.
  • Matice DURLOK s límcem ozubeným pev.
  • DIN 127B Podložka pružná s obdélníkovým průřezem, forma B (pro 6hr.
  • Spojovací desky, zavětrovací pásy a příslušenství.

Těsnicí prvky a jejich role v dřevěných konstrukcích

Těsnicí prvky oken a dveří zabezpečují snížení úniku tepla a zvýšení jejich odolnosti proti hluku, kouři a ohni.

Čtěte také: Výhody a nevýhody zemních vrutů při stavbě plotu

  • Silikonové profily: Vynikají tvarovou pamětí, jsou netečné k barvám a namrzání a jsou již více než 15 let osvědčenou variantou dodatečného zatěsnění starších oken či dveří.
  • Samolepící těsnění: Tvary E, P nebo D postačí na několikaleté dotěsnění.
  • Kartáče na spodní hranu dveří: Slouží k utěsnění bezbariérových vstupů, liší se tvarem a velikostí držáků a kvalitou vlasu.
  • Padací dveřní prahy (automatické spouštěcí prahy): Splňují požadavky na útlum hluku a požární odolnost. Standardní verze působí proti chladu a průvanu, profi verze se vyznačují odolností proti hluku (útlum 42 resp. 48 dB), kouři a ohni (T30 a T60 min). Dodržení požadovaných parametrů je podmíněno výškou spáry, dle typu 3 až 7 mm. Speciální konstrukční řešení umožňují padací prahy až do 200 cm.

Typy těsnicích kartáčů

  • Vlas: Standardně vyroben z UV odolného černého polypropylenu. Antistatické kartáče pro turnikety nebo leštění plastů mají vlas z koňské žíně.
  • Flexibilní kartáče: Pro náročnější prostředí, např. Pro extrémní podmínky nabízíme flexibilní kartáč s pružným plastovým držákem.
  • Flexibilní těsnění pro posuvné aplikace: Od běžných kartáčových těsnění se liší především jemným vlasem a jeho uložením v nosiči a výrazně kratší délkou vlasu (18 až 30 mm).
  • Samolepící kartáčky: Nejznámější pro utěsnění dveří vestavných skříní proti prachu do výšky spáry 18 mm.
  • Plastová LT lišta: S kartáčkem šíře 4,8 mm je určena k naklepnutí do 4 mm drážky.
  • Plastová samolepící LP lišta: S kartáčkem šíře 6,7 mm lze lepit nebo uchytit vruty.
  • Hliníkové profily "K" a "L": V několika velikostech (2, 3, 5, 8 a 10 mm ) v kvalitě hliník stříbrný elox, příp. natural.

Prahové a přechodové lišty

Prahové a přechodové lišty jsou nedílnou součástí řešení bezbariérových vstupů a přechodů. Jsou nezbytné v případech předepsaných výrobcem padacích prahů k docílení požadovaných parametrů (útlum či požární odolnost) např. u koberců. Dvoudílný robustní systém u přechodových lišt (PS400) dokonale řeší i problematiku plovoucích podlah a jejich výšková napojení s okolím.

Automatické spouštěcí prahy pro skleněné dveře

Pro skleněné dveře existují speciální řešení:

  • Planet pro posuvné dveře: Automat s bočním vedením a fixační zarážkou a automaty s útlumem do 50 dB.
  • Polyffero: Kouřotěsný bez bočního posuvu.
  • KG-F10: Profil se osadí na sklo a zafixuje silikonovým tmelem.
  • Lišty s kartáčkem GDP: Umožňují elegantní orámování a utěsnění skleněných dveří tl. 8, 10, 12 mm.

Historie a kvalita produktů

Pod logem OKENTĚS obsluhujeme v oblasti těsnicích prvků oken, dveří a vrat naše klienty teprve 18 let, naši významní partneři / výrobci se ovšem v této oblasti pohybují takřka 60 let. Kvalita jejich produktů je potvrzena renomovanými zkušebnami a proto je prezentujeme v našich katalozích, na výstavách a na webu.

Tabulka: Standardní délky padacích dveřních prahů

Typ Standardní délky (cm) Zakázkové délky (cm) Maximální délka (cm)
Standardní až 103 40 až 133 200

Čtěte také: Zemní vruty: přehled

Čtěte také: Alternativa k betonování: Zemní vruty

tags: #co #jsou #okentes #vruty #tesarske

Oblíbené příspěvky: