Izolační kruhová součástka hraje klíčovou roli v kotvení izolačních desek a izolací. Podložka izolační PI 40 kruhová ocelová s krytkou 40 mm je určena ke kotvení izolačních desek a izolací za použití spojovacích prvků, jako jsou vruty, šrouby, závitové tyče a hřebíky. Je vyrobena z oceli s žárovým zinkem, ale není certifikována.
Tato součástka je často využívána v kontextu stavebních projektů, kde je nutné řešit komplexní izolační systémy. Příkladem může být výstavba mostních objektů, kde se často setkáváme s potřebou napojení různých typů izolací.
Řešení problémů s napojením izolace na mostních konstrukcích
Během výstavby dvou velkých mostních objektů na stavbě dálnice D8 - 0805 Lovosice - Řehlovice musel zhotovitel řešit problém napojení asfaltového pásu na stávající polyuretanovou izolaci. Mostovka v celé ploše měla být izolována stříkanou polyuretanovou izolací. V roce 2012 byla tato izolace realizována pod římsou, následně byly provedeny betonáže říms a potom měla být v roce 2013 dokončena izolace mostovky.
Zhotovitel ale v průběhu roku 2013 obdržel od objednatele „Zákaz používání polyuretanového izolačního systému na stavbách v působnosti ŘSD ČR“. V roce 2013 také uplynula roční lhůta podmínečného schválení tohoto izolačního systému a ŘSD ČR nedoporučilo prodloužení platnosti tohoto schválení. Z těchto důvodů se zhotovitel rozhodl použít pro izolaci mostovky natavovací asfaltové izolační pásy, které měly platné schválení MD. Současně musel vyřešit problém napojení izolačních pásů na polyuretanovou izolaci tak, aby byla prokázána vzájemná slučitelnost a přilnavost jednotlivých složek izolačního systému a napojení nové izolační vrstvy na vrstvu stávající ve smyslu požadavků ČSN 73 6242, čl. 4.3.2.1.
Navržené způsoby napojení a ověřovací zkoušky
Po vzájemné diskuzi mezi zhotovitelem a ÚKKS ŘSD ČR byly navrženy možné způsoby napojení. Zhotovitel tyto návrhy rozpracoval a navrhnul jednotlivé skladby izolačních souvrství. Součástí návrhu ověřovacích zkoušek byl i rozpis kontrolních, odtrhových zkoušek izolačních systémů. Jedním z navržených způsobů byla aplikace asfaltového izolačního pásu na polyuretanovou izolaci a zajištění spojení roztavenou asfaltovou hmotou ze spodní strany izolačního pásu. Dále se uvažovalo o použití ručně aplikované polyuretanové stěrky pro pracovní spáry.
Čtěte také: Izolace s asfaltovým lakem: Jak na to?
Ověřovací zkoušky byly provedeny na části mostovky mostu SO 208, kde již byl v roce 2012 aplikován dvojnásobný kotevně impregnační nátěr nízkoviskozní epoxidovou pryskyřicí - primární vrstva. Na takto vyrobenou izolační vrstvu byly v říjnu 2013 aplikovány a napojeny asfaltové izolační pásy podle navržených systémů 2.2, 2.3 a 2.4. Systém 2.1 nakonec nebyl realizován z důvodu, že se nepodařilo zajistit vhodné lepidlo, ačkoliv byli poptáni všichni významní výrobci stavebních hmot a lepidel.
Nakonec byla vždy polovina jednotlivých izolačních souvrství ochráněna vrstvou z litého asfaltu MA 11 IV tloušťky 40 mm. Zkoušky byly prováděny ve variantách s ochrannou vrstvou a bez ochranné vrstvy. Tento způsob byl zvolen proto, aby se zjistila skutečná soudržnost napojení izolace v nejslabším článku, a to mezi ochrannou vrstvou z litého asfaltu a horní částí vlastního izolačního souvrství.
Odrhové zkoušky byly prováděny akreditovanou zkušební laboratoří Horský s.r.o. podle ČSN 73 6242 Navrhování a provádění vozovek na mostech pozemních komunikací, příloha B - přilnavost vrstev a pevnost v tahu povrchových vrstev. Celkem bylo provedeno 27 zkoušek přilnavosti.
Úskalí a výsledky zkušebních ploch
Zkušební plochy pro ověření a pro zkoušky jednotlivých navržených systémů byly relativně malé, což přinášelo různá úskalí. Ve skutečnosti byly vytvořeny horší podmínky, než budou při vlastní aplikaci napojení izolačních souvrství na mostech. Natavovaná plocha izolačních pásů byla malá a hrozilo nebezpečí nedostatečného roztavení asfaltové hmoty při aplikaci. Po porovnání zjištěných a předpokládaných výsledků bylo zjištěno, že k tomuto negativnímu jevu s největší pravděpodobností došlo pouze u dvou vzorků.
Horší podmínky byly také vytvořeny při pokládce litého asfaltu, kdy vzhledem k malé ploše pokládky nemohlo působit tak velké teplo na podklad, jako když se provádí pokládka na celé ploše mostovky finišerem. Vlastní provádění odtrhových zkoušek proběhlo podle zásad uvedených v ČSN 73 6242. U jednoho vzorku došlo během provádění návrtu přes ochrannou vrstvu z litého asfaltu k usmyknutí návrtu a vlastní odtrhová zkouška se nemohla provést.
Čtěte také: Cihly s tepelnou izolací
Hodnocení výsledků přilnavosti izolačních systémů
V rámci průkazních zkoušek izolačního systému musí být přilnavost mezi izolační vrstvou a ochrannou vrstvou větší než 0,40 N.mm-2. Požadované hodnoty přilnavostí vztažené na skutečnou teplotu izolačního souvrství byly stanoveny výpočtem lineární interpolací ve smyslu ČSN 73 6242, příloha B, čl. B.6.1.
U vzorků 1A a 1B izolačního systému 2.2 byly zjištěny nevyhovující hodnoty přilnavosti a k oddělení izolačního souvrství došlo mezi litým asfaltem a horní stranou izolačního pásu opatřeného minerálním posypem. V tomto případě vše nasvědčovalo tomu, že teplota litého asfaltu během pokládky nebyla dostatečně vysoká, o čemž svědčily i hodnoty měření teploty litého asfaltu. O podpoře tohoto tvrzení svědčí vysoké hodnoty přilnavosti systému 2.2 bez aplikace ochranné vrstvy z litého asfaltu.
Izolační systém 2.3 nesplnil požadované hodnoty přilnavosti a k oddělení izolačního souvrství ve všech případech došlo mezi samolepícím izolačním pásem a podkladem. U izolačních systémů 2.4 byly pravděpodobně nedokonale přitaveny izolační pásy a navíc odtrhové zkoušky byly provedeny na krajích pásů, jejichž povrch již není opatřen posypem. Jedná se tedy spíše o chybu aplikační než o systémovou chybu. Lze předpokládat, že při dokonalém natavení asfaltových pásů by se hodnoty přilnavosti blížily hodnotám přilnavosti jako u vzorků č. U vzorků 13B, 13C a 13D došlo k oddělení převážně mezi litým asfaltem a polyuretanovou izolací.
Tabulka výsledků přilnavosti vybraných vzorků
| Vzorek | Izolační systém | Typ oddělení | Hodnota přilnavosti (N.mm-2) | Splňuje požadavek (>0.40 N.mm-2) |
|---|---|---|---|---|
| 1A, 1B | 2.2 | Mezi litým asfaltem a izolačním pásem | < 0.40 | Ne |
| X | 2.2 (bez ochranné vrstvy) | N/A | Vysoké | Ano |
| Y | 2.3 | Mezi samolepícím pásem a podkladem | < 0.40 | Ne |
| 13B, 13C, 13D | 2.4 | Mezi litým asfaltem a polyuretanovou izolací | < 0.40 | Ne (pravděpodobně aplikační chyba) |
Kontrolními ověřovacími zkouškami byla prokázána vzájemná slučitelnost a přilnavost jednotlivých složek izolačních souvrství a bylo vyřešeno napojení nové izolační vrstvy na stávající polyuretanovou vrstvu ve smyslu požadavků ČSN 73 6242.
Realizace izolace a závěrečné poznámky
Izolace mostovky mostního objektu SO 208 včetně napojení izolačního pásu na původní polyuretanovou izolaci pod římsou proběhla v roce 2014. Asfaltový izolační pás byl plamenem okamžitě přiložen z jedné poloviny na vyčnívající polyuretanovou izolaci z pod římsy a z druhé poloviny na dvojnásobný kotevně impregnační nátěr z nízkoviskozní epoxidové pryskyřice. Po položení asfaltového pásu bylo provedeno důkladné zaválečkování, tak aby byla zajištěna požadovaná přilnavost izolačního systému.
Čtěte také: Jaké jsou druhy a vlastnosti izolačních betonů?
Izolace zbývající části mostovky byla provedena standardním systémem používaných na dálniční mostech v ČR - tj. pečetící vrstva z epoxidové pryskyřice, natavení asfaltového izolačního pásu tloušťky 5 mm a provedení ochranné vrstvy z litého asfaltu tloušťky 40 mm. Vozovka na mostě je dvouvrstvá, tloušťky 85 mm. Během provádění byla věnována zvýšená pozornost nejen detailu napojení izolace, ale i kontrolním, odtrhovým zkouškám, které byly prováděny ve větší četnosti, než stanovuje ČSN 73 6242.
tags: #co #je #izolacni #kruhova #soucastka
